ימנה שושן נגד המועצה הדתית בקרית מלאכי שקברה אשה אחרת בחלקת הקבר שהיא קנתה

המועצה הדתית בקרית מלאכי קברה בחלקת הקבר של ימנה שושן, לצד בעלה המנוח, אשה אחרת. שושן, שעבדה זמן רב כדי לרכוש את החלקה, יצאה למאבק כדי לקבל אותה בחזרה ודורשת לפנות את מי שקבורה שם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ימנה שושן יוצאת למאבק משפטי יוצא דופן, להחזרת חלקת הקבר שקנתה לפני שנים, לצד קברו של בעלה המנוח משה, ופינויה לאלתר מגופה שנקברה בה לפני מספר חודשים. בית המשפט יצטרך להכריע אם באופן נדיר תפונה הגופה שנקברה בטעות בחלקת הקבר של שושן או להסתפק בהצעת הפשרה של החברה קדישא, להקצות לשושן חלקת קבר חלופית בסמוך.

בתביעה שהגישה בימים האחרונים לבית משפט השלום באשדוד, דורשת שושן כי בית המשפט יורה על פינוי חלקת הקבר מהגופה שנקברה בה, וכן כי ישולמו לה פיצויים בסך 50 אלף שקל על עוגמת הנפש שנגרמה לה.

במועצה הדתית בקרית מלאכי מודים כי בשל בעיות רישום סברו כי חלקת הקבר פנויה, וכעת מוכנים להציע לשושן חלקת קבר שהוכשרה לכך בסמוך לקבר בעלה, אולם היא עומדת על זכותה להיקבר בחלקה שקנתה.

לפני 11 שנים קנתה ימנה, בת 77, חלקת קבר בבית הקברות בקרית מלאכי ב-4,000 שקל, לצד בעלה שמת. בקושי רב גייסה שושן, שעבדה כ-30 שנה במפעל לעיבוד עורות בקרית מלאכי, את הכסף, ושילמה את הסכום בתשלומים לחברה קדישא. בכתב התביעה שהגישה בשמה עו"ד שירלי רייף שושן, נטען כי בקיץ האחרון, כשעלתה לקבר בעלה המנוח גילתה כי בחלקה שקנתה קבורה מנוחה אחרת. לדבריה, על פי ההלכה, למרות האיסור העקרוני על פינוי מתים מקבריהם, יש מקרים בהם מותר לפנותם, משום שהאשה נקברה בחלקה שנרכשה על ידי שושן, ללא הסכמתה. שושן טוענת כי נפגעה זכותה הקניינית, וכי קבורת אשה זרה בחלקה שקנתה פוגעת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שקובע בין היתר כי "אין פוגעים בקניינו של אדם".

במכתב ששלחה שושן לראש המועצה הדתית בקרית מלאכי, הרב יהודה שטרית, באוגוסט האחרון, היא כתבה "אין לך מושג מה ה'טעות' - ואנו יודעים שלא היתה זו טעות - הנוראה הזו גרמה לי ולבני המשפחה. זה שאני בצער, זה ברור, ואני מאמינה שגם המנוחה שקבורה שם אין לה מנוחה... והעוול שנגרם, ספק אם יכופר למי שנתן יד בדבר הקלוקל וחסר הרגש... אני מבקשת לדעת מי נתן את ההוראה לקבור מישהי אחרת במקום שלי, שנקנה ונשמר מעל עשר שנים".

שושן טוענת כי המועצה הדתית בקרית מלאכי הסכימה לתת לה חלקת קבר הרחוקה מאות מטרים מקבר בעלה. אחרי משא ומתן הסכימו, לדבריה, להכשיר חלקה מיוחדת, לדבריה, "'בשפיץ' של בית הקברות, ליד הקברים של המתאבדים", וכי אמרו לה "לא תהיי מעל הראש של בעלך, אלא מתחת לרגליים שלו".

"פגעו בי מאוד", אמרה אתמול שושן, "ואני מקווה שבית המשפט יעשה משפט צדק. אני לא מוכנה לוותר על המקום שלי, זה הקבר שלי. למה אנשים צריכים להילחם כאן אפילו על הקבר שלהם?".

הרב שטרית אמר אתמול כי אירעה טעות בתום לב, בגלל היעדר רישומים מדויקים הנוגעים לבית הקברות. לדבריו, המנוחה שנקברה בקבר ששייך לשושן, נקברה שם לצד חלקות של משפחתה, וזאת "כי חשבנו לתומנו שהחלקה פנויה". עוד אמר שטרית כי הוצעה לשושן חלקה אחרת, כשלושים ס"מ מקבר בעלה, אולם היא סירבה.

הוא הוסיף כי ללא החלטה שיפוטית אי אפשר יהיה לפנות את הקבר, ובנוסף טען כי עבור הקבורה של המנוחה בחלקה שרכשה שושן לא נגבה כל תשלום נוסף על ידי חברה קדישא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ