אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב הכריזה מאבק על חברות המפרות זכויות עובדי קבלן. בחודשים האחרונים הפסיקה העירייה את ההתקשרות עם שלוש חברות, אחת מהן בהיקף פעילות גדול, בעקבות הפרה לכאורה של זכויות עובדי קבלן. העירייה גם החליטה לא לאפשר לחברות אלה להתמודד לפי שעה במכרזים עירוניים.

לפני כשנתיים החלה העירייה לבחון את הנושא לעומק. באגף החשבות בודקים בעקביות את תלושי השכר של עובדי הקבלן. כמו כן, גבתה העירייה עדויות מעובדים ואף שכרה באחד המקרים חוקר פרטי לעקוב אחר פעילותה של חברה.

עיריית תל אביב מעסיקה כיום כ-830 עובדי קבלן בתחומי הניקיון והאבטחה, באמצעות 18 חברות שונות. נכון לימים אלה, מעכבת העירייה העברה של יותר ממיליון שקלים לחברות שלגביהן קיים חשד כי אינן מעניקות לעובדים את הזכויות המגיעות להם על פי חוק. כמו כן, בעקבות בדיקות שונות של העירייה שבהן התגלו ליקויים, העבירו החברות לעובדים יותר משלושה מיליון וחצי שקלים.

מדיניות העירייה באה לידי ביטוי בהתנהלותה מול חברת "נאות דורית", שסיפקה שירותי ניקיון בצפון תל אביב וההתקשרות עמה הופסקה בעקבות מציאת ליקויים חמורים לכאורה בתשלומי השכר ובמתן זכויות לעובדים. בין השאר, גילתה העירייה כי החברה העסיקה עובדים שישה ימים בשבוע במשך 13 שעות ביממה לפחות, בניגוד לחוק, ואף לא שילמה להם בעבור שעות נוספות. בנוסף, התברר כי מועד התשלום לעובדי החברה היה 15-20 בחודש, גם כן בניגוד לחוק. כמו כן, החברה לא שילמה לעובדים דמי הבראה ודמי נסיעות ולא ביצעה הפרשות לקרן פנסיה או לביטוח לאומי.

העירייה פרסמה מכרז חדש לניקיון צפון העיר והעדיפה הצעה אחרת על פני זו של "נאות דורית", בין השאר בהסתמך על החשד לפגיעה בזכויות העובדים. החברה עתרה בתגובה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, אך השופט יהודה זפט, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, דחה את העתירה.

רבים מעובדי הקבלן הם פליטים, מבקשי מקלט או עובדים זרים. סגן מנהל אגף החשבות בעיריית תל אביב, ניב יהושע, אומר כי בדיוק על העובדים האלה מבקשת העירייה להגן. "אני מקדיש את תשומת הלב לאוכלוסיות שהמצב הסוציו-אקונומי שלהן נמוך, שהשכר הוא שכר מינימום, שהסיכוי לנצל אותן גבוה".

לדבריו, העירייה פועלת להפוך את הפרת זכויות העובדים ללא כלכלית. "שלחנו קבלן הביתה, לא ניתן לו להתמודד למכרזים של העירייה לתקופה שנחליט, יש לו כספים מעוכבים בעירייה, ושלחנו את החומר למשרד התמ"ת. הוא הולך להפסיד עסקים. זה מסר מאוד ברור לכל החברים שלו - אם תמשיכו ככה תהיו במצב דומה".

יהושע אומר כי המאמץ לשמור על זכויות העובדים מייקר את עלויות המכרזים של עיריית תל אביב והם עלו בשנתיים האחרונות בכ-20%. "אם קבלן מציע במכרז מחיר שהוא נמוך מהערכת העירייה, אנחנו צריכים להבין איך המחיר הזה נגזר ואם הוא לא הגיוני לנו אנחנו לא ניתן לו להיכנס לעירייה. היו מכרזים שקיבלנו את המחיר הכי גבוה, כדי שלא יהיה פתח לטענה של קבלן ?הכנסתם אותי במחיר הפסד ואתם מצפים שאשלם לעובדים'. אין מצב שהיום נקבל הצעה במחיר שמגדירים אותו אצלנו כמחיר הפסד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ