הכפר בערד שמחזיר לילדים את החיוך

כפר הילדים נרדים בערד נוסד על ידי הארגון הבינלאומי SOS וממומן על ידו ועל ידי משרד הרווחה. כעת הוא עומד בפני קשיים כלכליים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארוחת צהריים בבית של זיוה כהן בכפר הילדים נרדים שבערד. שרה, לאון וח' יושבים לצד השולחן. הודיה ונילי אוכלות מעל הדלפק, ממהרות לרכיבה טיפולית. זיוה מגישה את מרק הירקות הביתי ומסבירה את הנוכחות המצומצמת: "ויקי ואסנת עוד לא חזרו מבית ספר, רון לא מרגיש טוב אז הוא נח". היא מאיצה בילדים: "נילי, הודיה, קדימה להתארגן. ההסעה יוצאת. ח', מה לשים לך בצלחת? שרה, תראי אם רון רוצה אוכל".

כהן מתמרנת ככה, בין מילוי הכוס של לאון במשקה תוסס ("הוא לא אוהב תוסס", היא לוחשת, וכמובן שלגימה אחת הבהירה זאת), מקפידה על תיקון הטעות הנפוצה "חמש-חמישה" ומחלקת עצמה במהלך כל הארוחה - והחיים בעצם - בין הנוכחים: קבוצה של שמונה ילדים בגילאי 8-12, להם היא "אם הבית זיוה", ולעיתים בלי ששמים לב מחליק על הלשון פשוט "אמא".

"מאחורי כל חיוך או חיבוק של הילדים האלה עומד סיפור קשה שהוביל אותם לכאן", אומר מתי רוז, מנהל הכפר, "אנחנו עושים הכל כדי להיות להם בית, ובית משמעו הגנה". ח' (9) נמצאת בנרדים כבר ארבע שנים. אמה מתגוררת בערד, אך חסרת יכולת הורית. ויקי, (12) התייתמה לפני שנה. לאון (8) הגיע למקלט החירום הפועל במקום לפני כמה חודשים, מנופח ממכות שספג בביתו, והסיפורים לא הופכים קלים יותר, וכוללים אלימות מינית, אלימות פיזית והזנחה.

500 בתי יתומים

כפר הילדים נרדים נוסד על ידי הארגון הבינלאומי SOS וממומן על ידו ועל ידי משרד הרווחה. מטרתו היא קליטה וטיפול בילדים בסיכון, המגיעים מלשכות הרווחה, בתי המשפט, או המשפחות הרוסות. עד היום הקים הארגון 500 כפרים ב-134 מדינות, כשהמהות זהה בכולם: טיפול ארוך טווח במבנה משפחתי. בישראל פועלים שני כפרים - נרדים בערד ומגדים במגדל העמק.

בשטח המשתרע על 25 דונם מתגוררים 130 ילדים בבתים דו-משפחתיים. בכל בית ילדים, המהווה יחידה משפחתית אחת, מתגוררים שמונה ילדים בגילאים שונים, ולהם אם בית - אמא לכל דבר המתגוררת במקום - מבשלת, מכבסת, דואגת לכל דבר ואף מעצבת עימם את הבית. עוד בכפר בתים המיועדים לבני נוער ולחיילים, ומזה שנתיים פועל במקום בית נוסף המשמש "קלט חירום", בית מחסה הקולט ילדים שזה עתה הוצאו מביתם בשל סכנה.

לאון רץ מחדרו עם אלבום תמונות: "זה מהיומולדת שלי, עשו לי מסיבה גדולה" ובהמשך מסביר על התמונות מהטיול בצפון עם חיוך גדול על שפתיו. "בקלט החירום הוא היה אומלל", מתארת כהן את ימיו הראשונים בנרדים, "התפקוד שלו היה כשל ילד בן שנתיים שלא ידע לקרוא או לספור. ידעתי שאם אני מוותרת עליו הוא עובר למוסד. לראות אותו היום פורח שווה הכל. לפעמים הוא מתגעגע לאמו ושואל למה הוא לא יכול להיות איתה. אני לא מדברת איתו על האלימות הפיזית והמינית שחווה בבית, אלא רק על כמה שאמא שלו אוהבת אותו ורוצה שיהיה לו טוב".

הקמת קלט חירום מזמנת גם מצבים פחות נעימים. "היה מצב בו דוד הגיע לנערה שנאנסה בביתה כמה שעות קודם ודרש לראותה. הורים מגיעים לכאן כי רוצים לוודא שילד לא ידבר במשטרה ואנחנו צריכים להתמודד איתם, להראות לילדים שיש מי שדואג להם" אומר רוז, שמנהל את הכפר מזה 9 שנים ומתגורר במקום עם רעייתו וחמשת ילדיהם, בהם אחד שאומץ מהכפר. על השאלה האם העבודה לא שוחקת נפשית הוא עונה: "נכון שאנחנו נחשפים לסיפורים קשים ולזה אין חיסון, אבל כשרואים אותם כחיילים, כמ"כים רואים שיש צד שני, שדברים יכולים להיות אחרת".

אמא גאה

שגרת היום בנרדים מתחילה כשילדי הבית יוצאים לבית הספר וחוזרים בשעות הצהריים לארוחת צהריים בבית. בשעות אחר הצהריים יקבלו טיפולים נדרשים - בין אם מדובר ברכיבה טיפולית, תרפיה באמנות, תרפיה עם בעלי חיים או לחילופין עזרה בלימודים או שלל פעילויות אחרות. בערב יחזרו הביתה לארוחת ערב ומקלחת, ואמא זיוה תשכיב אותם לישון.

בסלון הבית של זיוה תלויים ציוריו של רון. "פעם לא ציירתי, סתם על נייר שהיה זרוק בבית", הוא אומר בקול שקט. כהן מסבירה אחר כך: "הוא בן 11. הגיע לכאן לפני שנתיים ורק בחודשים האחרונים נפתח מחבק ומנשק", מספרת כאמא גאה, "הוא בא מבית ללא מסוגלות הורית. באחד הימים הראשונים נתתי לו ספר וראיתי שהוא לא מדפדף בו. נלחמתי עם כל העולם והעברתי אותו לחינוך מיוחד, אז אמנם בכיתה ד' לומד חומר של כיתה א' אבל הוא פורח ומקבל ציונים גבוהים ועם הכישרון יוצא הדופן שלו קיבלתי מילגה עבורו ללימודי אמנות".

כהן, 53, גרושה עם ילד שחי בארה"ב, העתיקה חייה לנרדים לפני ארבע שנים, אז הבריאה מסרטן וכל שרצתה זה לתת: "לתת אי אפשר במשרד או בבנק. עם סיום הטיפולים ישבתי בבית והייתי אומללה עד ששמעתי על המקום ואיך שנכנסתי בשער התעוררתי לחיים. אם היו אומרים לי לפני כמה שנים שאבשל, אכבס ואטפל בשמונה לא הייתי מאמינה. היום אני לא מסוגלת לצאת לחופש, אחרי יומיים חוזרת כי לא יכולה בלעדיהם. היו מצבים שעמדתי בדלת עם מזוודות, אבל כשקוראים לי ?אמא' אני מבינה את גדול הדבר הזה".

נשיא SOS הבינלאומי, הלמוט קוטין (70), הסתובב השבוע בכפר כסב גאה. הילדים פונים אליו ומבקשים שינפח בלונים והוא בתגובה שואב כמות הליום ועונה בקולות מעוותים, תמונה לא שגרתית לאוסטרי מעונב. קוטין עצמו בוגר הכפר הראשון שהוקם באוסטריה בשנות ה-50, אך לא מרבה לדבר על כך. "כל מה שילד צריך, לא משנה איפה הוא גר או איזו שפה הוא דובר, זה משפחה, אהבה והגנה בפני הזנחה והתעללות. זו המהות של כל הכפרים שלנו ברחבי העולם".

הסב שגדל בכפר

קוטין הקים את הכפר הראשון בווייטנאם במהלך המלחמה ועוד 50 כפרים באסיה: "שמתי את נשמתי. חזרתי לווייטנאם בשנות ה-90 ושמחתי לראותם משגשגים. השאיפה שלנו היא להעביר את הידע שלנו והניסיון ולהוביל את הכפרים לעצמאות מלאה".

לארגון כפרים גם במדינות שכנות, בהן ירדן, לבנון וסוריה, שם הקשיים היו אחרים. "הקהילות בעולם הערבי מסוגרות יותר, כך שהתקשינו לשכנע אותם לאפשר לנשים לצאת ולהפוך לאמהות", אומר קוטין. "זה תפקיד שמצריך תמיכה רבה של המשפחה".

משבר כלכלי

בשנים האחרונות נאלץ הארגון להתמודד עם המשבר הכלכלי העולמי, ועם עליית מחירי המזון. בישראל נאלצים להתמודד עם ההתייקרויות האחרונות כשהמצב לא מעודד. "יש לנו תכניות רבות להתרחב, אך כעת אנו בעיקר נלחמים על דברים בסיסיים כמו תשלום חשבון מים של מאות אלפי שקלים", אומר יצחק אגסי, יו"ר הועד המנהל של SOS ישראל. "יש כאן מצב אבסורדי שהילדים מגיעים מכל רחבי הארץ וחברות המים מסרבות להתחשבן עם הרשות ממנה מגיע כל ילד. מבקשים מאיתנו תשלום מופרז, שבהחלט יכול לשמש אותנו. פניתי לח"כים, ליו"ר ועדת הכספים ואיש לא ענה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ