ארגוני נשים מתנגדים למועמדים לבית הדין הרבני

ארגוני נשים פנו לוועדה למינוי דיינים בדרישה שלא למנות רבנים שכתבו בעבר פסיקות שנויות במחלוקת נגד נשים, בהם אחד המועמדים המובילים - הרב פרובר, שזוכה לתמיכת הרב אלישיב

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אם לא תידחה שוב ההצבעה, ביום שלישי אמורה הוועדה למינוי דיינים, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, לבחור שלושה דיינים מבתי הדין האזוריים לבית הדין הגדול - ערכאת הערעורים הגבוהה של מערכת בתי הדין הרבניים. לצד מסכת הלחצים הפוליטיים - גם על רקע המתיחות האחרונה בין ש"ס ליהדות התורה בפרשת הגיורים - מתנהל מאחורי הקלעים קמפיין נגד כמה מהמועמדים לבית הדין הגדול שמועמדותם זוכה לסיכויים גבוהים.

ארגונים למען נשים וכן פרקליטים העוסקים בענייני משפחה משגרים לחברי הוועדה חוברות הכוללות חומר ארכיוני עם פסיקות שנויות במחלוקת שכתבו כמה מהדיינים המועמדים במרוצת השנים, ומזהירים מפני השלכות "קשות מאוד לחברה בישראל" ו"אובדן מוחלט של אמון הציבור במערכת בתי הדין". מדובר במערכת שיפוטית המופקדת על מגוון תחומים, בהם בירור סכסוכי ירושה ואישורי יהדות, ובעיקר - על מספר עצום של תיקי גירושין: בשנת 2009 לבדה נפתחו בישראל כ-17 אלף תיקי גירושין.

12 דיינים המכהנים בבתי הדין האזוריים נמצאים ברשימת המתמודדים על שלושת המקומות הפנויים בבית הדין הגדול, בהתמודדות שנקבעת במידה רבה לפי מפתח פוליטי. בסבבי מינויים קודמים נעשה בוועדה ניסיון להנהיג חלוקה שווה בין שלושת המגזרים הדתיים - הספרדי, החרדי-אשכנזי והדתי-לאומי. עם זאת, ש"ס - בעלת הכוח בוועדה למינוי דיינים - דורשת למנות הפעם שני דיינים מטעמה. על אף המתיחות בינה לבין יהדות התורה, ההערכה היא כי ש"ס תתמוך במועמד שלישי חרדי-אשכנזי, ולא בדיין דתי לאומי.

הדיין הראשון שש"ס תומכת בבחירתו הוא הרב יצחק אלמליח, אב בית דין מתל אביב שהוא גם אחד היחידים במועמדים שאין לו אופוזיציה בין ארגוני הנשים. חמישה מועמדים חרדים אחרים שנחשבים בעלי סיכויים גבוהים הם הרבנים נחום פרובר ואברהם שיינפלד (שניהם זוכים לתמיכת יהדות התורה), והרבנים ישראל יפרח, יעקב זמיר ובנימין לוי (הנתמכים בידי ש"ס).

הרב פרובר נחשב זה תקופה ארוכה כמועמד בעל סיכוי גבוה לבית הדין הגדול, והוא נתמך בידי המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. הוא אב בית דין בתל אביב בעל ותק של 32 שנים, וכבר כיהן כדיין-בפועל בבית הדין הגדול. לפי קואליציית ארגוני הנשים "עיקר", במכתב ששלחו לשר נאמן ולחברי הוועדה, הרב פרובר יצר בפסיקותיו "בסיס מוסרי לסחטנות גט תוך הפניית אצבע מאשימה אל הקורבן".

הכוונה היא לגישה הלכתית חדשה-ישנה אותה אימץ הרב פרובר בפסיקותיו, העושה שימוש בהלכה עתיקה (שמקורה בפוסק בן המאה ה-16, המהרשד"ם) המקנה לגברים עדיפות עצומה על פני נשותיהם בבואם להתגרש. גם במקרים הקיצוניים שבהם בית דין מחליט לחייב בעל במתן גט (בדרך כלל משום שנהג לא כשורה כלפי אשתו), בית הדין של הרב פרובר איפשר לו להציב לאשה תנאים כלכליים ואחרים.

יצוין, כי הרב פרובר זוכה להערכה מקצועית רבה. במשוב עצמאי של עורכי דין וטוענים רבניים מ-2005 הוא זכה לדירוג הגבוה ביותר במדדים של שליטה בחומר, יחס למתדיינים, נוכחות ועוד.

במערכת בתי הדין מגדירים אותו כ"דיין חרוץ ביותר, יעיל ובקי". באופן רשמי הרב פרובר, כמו יתר הדיינים שעוררו התנגדות, סירב להגיב לכתבה, אבל לפני כמה חודשים כבר הגיב לטענות במכתב לכל חברי הוועדה למינוי דיינים. הוא הכחיש חלק מהטענות, למשל זו שמייחסת לו סלחנות כלפי בעלים אלימים. הוא ציטט פסק דין שלו, שבו הבעל חויב לתת גט "ללא אלימות כלל, לא מילולית ולא פיזית, אלא על פי קביעה שהבעל שונא את אשתו".

כל זה לא משכנע את ארגוני הנשים. מנכ"לית ארגון "מבוי סתום", עו"ד בתיה כהנא-דרור, אמרה כי מינוי אפשרי של הדיינים המחמירים "הולך להשפיע משמעותית על דמותה של כל המערכת. בית הדין הגדול הינו הערכאה האחרונה והתקווה האחרונה של נשים מסורבות גט, ומינוי דיינים כמו פרובר או שיינפלד מסיג את מערכת בתי הדין אחורה".

לדברי ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן, הפרופ' רות הלפרין-קדרי, "אדישות הציבור להליך מינוי הדיינים לבית הדין הגדול היא מצמררת, שהרי השפעתם על החיים הפרטיים של כל אחד ואחת מאתנו עולה עשרת מונים על השפעתם של שופטי בית המשפט העליון על חיינו. מדאיגה אותי במיוחד חוסר מודעותן של הנשים היהודיות לסכנות הטמונות במגמת ההקצנה המסתמנת בפסיקת בתי הדין הרבניים, ובפרט בבית הדין הרבני. מגמה שתלך ותקצין עוד יותר אם ימונו אליו אותם הדיינים מקדמי הקו הקיצוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ