27.2.1973 / גנגסטריזם בכנסת: יוסף תמיר מול אורי אבנרי

היום לפני 38 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

חבר הכנסת יוסף תמיר (גח"ל) התכונן היטב לדיון שנקבע בוועדת הכנסת כדי לדון בתלונה רשמית שהגיש נגדו חבר הכנסת אורי אבנרי (העולם הזה - כוח חדש). אבנרי התלונן על תמיר שאמר עליו ועל ח"כ שמואל תמיר ש"השתמשו בכנסת בשיטות של ?גנגסטריזם'", ודרש לקרוא את תמיר לסדר על אמירתו הבלתי-פרלמנטרית.

אלא שכאשר התכנסה הכנסת לדון בתלונה, ב-27 בפברואר 1973, תמיר התייצב ובידו רשימות מפרוטוקול מישיבות הכנסת, מלאות ציטוטים מפיו של אבנרי שתמיר ביקש להקריא כעת לנוכחים. "אמרתי עליך שאתה נוהג ב'גנגסטריזם פוליטי'", פנה תמיר לאבנרי, והסביר את כוונתו: "אתה מחנך לאזרחות רעה, ומשמש דוגמה להפרת הסדר והמוסר. אתה הטבעת את מטבע הלשון ?מרי פרלמנטרי'. השיטה שאתה נוקט בה פסולה, אתה מכניס סגנון פוליטי אלים. אין לך הזכות המוסרית לטעון נגדי, כי אתה במו פיך השתמשת במלים ובבטויים חמורים פי כמה במליאת הכנסת".

כשפנה תמיר להדגים בעזרת הפרוטוקול שבידו, הופתעו הנוכחים ואפילו אבנרי לגלות שאבנרי עצמו השתמש במילה "גנגסטריזם" ואף במלים אחרות, שוודאי ייחשבו בלתי פרלמנטריות גם לדעתו. "'אתם מתנהגים כגנבים בלילה בשיטות של מאפיה קטנה'", הדגים תמיר מדברי אבנרי. "המילון שלך עשיר במלים כמו: ?כאן לא הסובייט העליון', ?אתם הקברנים של הכנסת', ?אין פורנוגרפיה יותר ממה שאתם עושים היום בכנסת', ?אתם מציגים ערווה'. אחרי כל אלה", סיכם, "אין לך יסוד שלא לראות את עצמך ראוי לתואר כמי שנוקט ב'גנגסטריזם פוליטי'".

הכתב הפרלמנטרי של "הארץ", שתיאר את מהלך הישיבה, סיפר בפירוט על תגובותיהם הנדהמות של הנוכחים. "יו"ר ועדת הכנסת, מר א. אנקוריון, פנה אל מר אבנרי: ?אחרי כל מה ששמעת, מה יש לך להתלונן?" ואבנרי נאלץ להודות ש"'ח"כ יוסף תמיר עבר להתקפה והפגין בצורה מזהירה שיטה זו". אבל עדיין לא נכנע; הוא לא יכול להכחיש את מילותיו המתועדות בפרוטוקול, אבל הוא יכול להבדיל את הלך הרוח שלו מזה של תמיר, ולנסות להדק שוב את הקרקע הנשמטת תחת התלונה הרשמית שהגיש: "אני אמרתי דברי בכנסת בלהט הוויכוח", אמר. "לו היו מעירים לי, הייתי מתקן את דבריי. ח"כ תמיר דיבר בוועדת הפנים בקור רוח. גנגסטריזם זה לא ביטוי פרלמנטרי".

יו"ר ועדת הכנסת התעלם מההבחנה הזו ושאל את אבנרי: "האובסטרוקציות שעשית במליאת הכנסת - האם היו כחוק?". אבנרי ענה: "לו תבעו אותי לבירור היינו דנים בכך". ח"כ משה נסים הקשה עוד: "איך אתה מצדיק את כל הדברים שאמרת על הכנסת וחבריה במליאה בדיון באותו לילה?" ולפני שהספיק אבנרי לענות הוסיף ח"כ משה ברעם: "לו הייתי במליאה והייתי שומע דברים אלה שאמר אבנרי באותו לילה, הייתי זורק אותו מהאולם".

וכך הציע יו"ר ועדת הכנסת לאבנרי לבטל את תביעתו. "אין אתה יכול לבוא ולטעון נגד ח"כ תמיר. אין זה לפי השכל הישר", אמר לו. וח"כ צבי צימרמן הציע לאבנרי "לחזור בו מהביטויים הבלתי פרלמנטריים כגון הכנסת זו מאפיה, גנגסטריזם, ועוד. אז", אמר צימרמן, "אפנה לח"כ יוסף תמיר לחזור בו מהמשפט שאתה נוהג ב'גנגסטריזם פוליטי'".

"אני מוכן לחזור בי", השיב אבנרי. וח"כ יוסף תמיר אמר: "למרות שיש שוני מהותי בשימוש במושגים שהשתמש בהם אבנרי, לבין המושג ?גנגסטריזם פוליטי', הרי שגם אני לוקח את דברי בחזרה לגבי מה שאמרתי על אבנרי לאחר שהודיע שהוא מתחרט וחוזר בו מביטוייו הנזכרים".

ועדת הכנסת רשמה לפניה כי "שני חברי הכנסת חזרו בהם", והתפזרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ