האם לא החזירה את הילד - הסבתא תשלם 70 אלף שקל

הסבתא התחייבה לשלם ערבות אם בתה לא תחזיר את הנכד לישראל. האם שאמרה כי בכוונתה לטייל עמו במוסקווה, נמלטה לקנדה ונעלמה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שופט בית המשפט לענייני משפחה בטבריה אסף זגורי, חייב היום (ראשון) את סבתו של ילד שחתמה על התחייבות לחזרת נכדה מחו"ל לשלם לאב הילד 70,000 שקלים, לאחר שבתה לא החזירה את הילד, כפי שהתחייבה.

בהחלטתו כתב השופט כי ההחלטה ניתנה "בין היתר מכוח חשיבות הכלל שחוזים יש לקיים והן מכוח אינטרס הציבור שהתחייבויות של צד ג' שניתנות לשם הבטחת חזרתם של קטינים מחו"ל תיאכפנה במלואן, מקום שקטינים אלה מורחקים שלא כדין ממרכז חייהם בישראל".

מדובר בצו עיכוב יציאה מן הארץ שבוטל ביחס לבנו של התובע, בכפוף להמצאת התחייבות לפצותו בסך 70,000 שקלים באם לא יושב בנו עד ליום 31/10/09. אולם בניגוד להתחייבות, הילד לא הוחזר והקשר עם אביו נותק. האם שאמרה כי היא לוקחת אותו לטיול במוסקווה נסעה עימו לקנדה, במטרה להגר ולא לשוב ארצה. לבסוף, לאחר מאבק משפטי שניהל בקנדה, השיב האב את הילד לישראל. לאחר מכן הגיש בבית המשפט לענייני משפחה בטבריה תביעה לאכיפת הערבות עליה חתמה הסבתא. השופט זגורי הכריע כי יש לאכוף את התחייבות הערבה לפיצוי האב בסך הנקוב בערבות עליה חתמה הסבתא, אם הנתבעת.

בהחלטתו ציין השופט כי מדובר בערבה שהינה אישה משכילה, מורה במקצועה, מעורה במהלכים המשפטיים של בתה והעלאת הטענה כאילו לא ידעה שאי חזרת הקטין במועד הנקוב בהתחייבות מקימה חובת שיפוי, הינה טענה מקוממת שאין כל מקום לקבלה והיא נדחית.

עוד ציין השופט כי "מדי יום מבטלים בתי המשפט לענייני משפחה צווי עיכוב יציאה מן הארץ כנגד קטינים, לאחר שהם מתרשמים שמונחת בפניהם ערבות ראויה שהיא בבחינת תמריץ שלילי אפקטיבי שיש בו למנוע הרחקה שלא כדין של הקטינים מישראל ו/או אי החזרתם במועד. אך רק לעיתים רחוקות יחסית, אכן קורה שהורה שלקח עמו קטין לחו"ל, לא מחזירו לישראל במועד או בכלל כפי שארע במקרה הנדון".

השופט הדגיש כי אין מדובר בקטין שחזר מיוזמתו או עקב פעולה כלשהי שנקטה הערבה. האב נאלץ לטוס לחו"ל, לאתר את הקטין, לשכור שירותי עו"ד, לעתור לצו שיפוטי בקנדה ורק כך שב הקטין ארצה ואף זאת, כעבור מספר חודשים מאז הורחק שלא כדין מישראל".

בהחלטתו כתב השופט כי "הרחקת קטין ממרכז חייו ומאחד מהוריו לתקופה ארוכה הינה פגיעה בזכויותיו החוקתיות של הקטין ושל האב. לא על נקלה מבטלים בתי המשפט לענייני משפחה צווי עיכוב יציאה מן הארץ כנגד קטינים ולראיה סכום ההתחייבות שנקבע במקרה זה. משמורחק הקטין ולא חוזר בדיוק במועד שנקבע בהסכמות ולא ניתנה הסכמה של האב להארכת המועד, מחייב האינטרס הציבורי פירוש דווקני של כתב ההתחייבות ויתר ההסכמות. אינטרס זה כולל מאליו את אינטרס הקטין, אינטרס האב ואינטרס הציבור בכלל".

בנוסף לאכיפת הערבות על הסבתא היא נדרשה גם לשלם הוצאות משפט בגובה של 5,000 שקלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ