לראשונה מקדמת עיריית תל אביב פרויקט דיור לתושבי יפו הערבים בלבד

עיריית ת"א מקדמת בניית כ-100 יחידות דיור ביפו, כאשר התנאי לרכישת הדירה יהיה שלפחות אחד מהרוכשים הוא ערבי תושב העיר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב פועלת לקדם בניית דיור בר השגה המיועד לתושבי יפו הערבים בלבד. ל"הארץ" נודע כי בחודשים האחרונים התקיימו כמה ישיבות בנושא, בהשתתפות נציגי העירייה, מינהל מקרקעי ישראל, משרד השיכון והיועץ המשפטי לממשלה. התכנית כוללת בנייה של כ-100 יחידות דיור בשני מגרשים ביפו, השייכים לעירייה ולמינהל. העירייה מעוניינת לשווק את הדירות רק לאוכלוסייה הערבית המקומית. תנאי לרכישת דירה יהיה שלפחות אחד מהרוכשים הוא ערבי תושב יפו. בימים אלה בוחנים גורמים משפטיים את חוקיות המהלך, וייתכן כי הממשלה תתבקש לאשר את התכנית לפני שתצא לפועל.

מנכ"ל המישלמה ליפו (יחידה של העירייה המנהלת את ענייני יפו), עמי כץ, אומר כי "המישלמה שמה לה ליעד לקדם את הנושא של דיור בר השגה לכלל האוכלוסייה ביפו, בדגש על האוכלוסייה הערבית". כץ מסביר שליוזמה שתי מטרות עיקריות: לתת מענה למצוקה הגוברת של זוגות צעירים ערבים המתקשים לרכוש נכס ביפו, ולהעביר מסר ברור לערביי יפו כי העירייה תומכת בהם.

ביפו מתגוררים כיום כ-46 אלף תושבים, כ-17 אלף מהם ערבים. רבים מערביי יפו חשים כי בשנים האחרונות מנסים גורמים שונים לדחוק אותם אל מחוץ לעיר. "אנחנו רוצים שערביי יפו ירגישו רצויים", אומר כץ, "אם אנחנו לא מצליחים ליצור קיום משותף של ערבים ויהודים עם מינימום מתחים ביפו - איך נצליח במקום אחר במדינה הזו?".

לפני כארבעה חודשים דחה בג"ץ ערעור של תושבי יפו, האגודה לזכויות האזרח, עמותת "במקום" ורבנים לזכויות אדם נגד החכרת קרקע בשכונת עג'מי ביפו לחברת "באמונה", המשווקת דירות לציבור הדתי-לאומי. העותרים טענו כי מדובר באפליה פסולה. הרכב השופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, הסביר כי החכרת המגרש והקניית הזכויות לרוכשי הדירות היא "בגדר מעשה עשוי", ולכן בית המשפט אינו יכול לקבל את העתירה.

עם זאת, בית המשפט ציין כי הערעור מעלה שאלות חשובות באשר לחוקיות הקצאת מקרקעין לקבוצות בעלות מאפיינים תרבותיים ועדתיים ייחודיים. מינהל מקרקעי ישראל הודיע בתשובתו לערעור כי בעתיד יכניס למכרזים התניה האוסרת על יזמים לנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות דיור.

לדברי כץ, הסוגיה המשפטית נבחנת, אך מצב האוכלוסייה הערבית ביפו שונה מהותית ממצבה של האוכלוסייה היהודית. לדבריו, "לקהילה הערבית אין אופציות, בעוד שלקהילה היהודית יש".

חבר מועצת העיר תל אביב אחמד משהראוי (מרצ), אומר כי מדובר בצעד חשוב, אך שיש עוד מכשולים בדרך למימושו. לדבריו, ערביי יפו סובלים ממצוקת דיור קשה. "צריך להבין שערבי תושב יפו לא יכול לגור ברמת אביב, והאפשרויות לגור קרוב לקהילה ולכל האמצעים שקשורים לקהילה, אם זה מסגד, כנסייה או בתי ספר ערביים, מאוד מוגבלות". משהראוי מוסיף כי מדי יום הוא מקבל פניות רבות של ערביי יפו בעניין הדיור. "זה סוג של פצצת זמן. המצב על סף פיצוץ".

התכנית באה על רקע מתיחות רבה בעת האחרונה בין יהודים לערבים ביפו. מעברה של אוכלוסייה דתית לאומית ליפו ופעילותן של כמה קבוצות ימין בעיר עוררה זעם בקרב תושבים ערבים. לפני כחודש וחצי צעדו עשרות צעירים דתיים ברחובות יפו, הניפו דגלי ישראל וקראו קריאות בגנות הערבים. בתגובה, הפגינו לפני כחודש כאלף מערביי יפו נגד הגרעין התורני הפועל בעיר.

ביום רביעי צפויים פעילי ימין, בראשות ח"כ מיכאל בן ארי (איחוד לאומי), לערוך צעדה נוספת ביפו. אחד המארגנים, איתמר בן גביר, אומר כי זו תהיה מחאה "נגד השתלטות התנועה האיסלאמית על יפו". המשטרה אישרה אמש את קיום הצעדה, אך לא במסלול שביקשו המארגנים, מחשש לעימותים בינם לבין מפגינים ערבים.

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, אומר כי הוא "מגנה בחריפות את ניסיונות גורמי הימין שבאים מחוץ ליפו להפר את מרקם החיים המשותף על ידי פרובוקציות". לדבריו, העירייה תפעל בכל דרך חוקית על מנת למנוע זאת מהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ