תושבי גוש עציון מתנגדים להעסקת נהגים ערבים במועצה

התושבים: "לא מדובר בגזענות, אלא בחשש ביטחוני לגיטימי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כמה תושבים מהמועצה האזורית גוש עציון דורשים לפטר ערבי ישראלי, העובד כנהג אוטובוס בחברה לפיתוח גוש עציון. התושבים שלחו בשבוע האחרון מכתבי מחאה למועצה, אך ראש המועצה שאול גולדשטיין דחה את הפניות.

החברה לפיתוח גוש עציון משמשת הזרוע הביצועית של המועצה האזורית גוש עציון. בין היתר, החברה מחזיקה בצי אוטובוסים המשמש להסעות תלמידים ברחבי המועצה, ומעסיקה כמה עשרות נהגים לשם כך. לפני כמה חודשים, התקבל לעבודה בחברה ערבי ישראלי. במועצה נפוצה שמועה שיש כוונה לשבץ את הנהג הערבי כנהג הסעות בקו שמסיע את תלמידי ההתנחלות אלעזר לבית הספר ביישוב.

במכתב שעסק בשורה של נושאים הקשורים בהסעות, מחו תושבי אלעזר על הכוונה לשבץ את הנהג הערבי בהסעות ביישובם. "אמנם אנחנו בני דודים, אבל בכל זאת, לא ממש חברים. כנראה שהמועצה רוצה לחסוך כמה ?גרושים' על חשבון בטיחות ילדינו, ואולי מסיבה אחרת: שלום אזורי, לאכול בקלוואה בחברון ולנגב חומוס בבית לחם, חזון אחרית הימים ממש", נאמר במכתב. התושבים הדגישו כי לא מדובר בגזענות, אלא בחשש ביטחוני לגיטימי. לדבריהם, ייתכן שהצבא יעצור לילה אחד מישהו מקרובי משפחתו, ואין לדעת מה הוא יעשה בתגובה.

מזכיר היישוב, יוסי קאופמן, אמר ל"הארץ" כי "ביישוב אלעזר פנו למועצה וביקשו שלא יהיה נהג הסעות ערבי בהסעות של היישוב. אם הוראות הצבא מחייבות שומר על ערבי שנכנס ליישוב, לא יכול להיות שיהיה נהג ערבי בהסעת ילדים. נמסר לנו כי הנהג אינו ערבי ובכך נגמר הסיפור".

במקביל, פנו בתנועת "קוממיות", תנועת ימין שבוועד רבניה חברים גם הרב דב ליאור מקרית ארבע, אליקים לבנון מאלון מורה וזלמן מלמד מבית אל, לראשי החברה לפיתוח בדרישה להפסיק להעסיק ערבים. "בשנים האחרונות, אנו מתפכחים מהתמימות, ויודעים שכדי לנחול את הארץ עלינו לדאוג שלא לתת מקור פרנסה לאויבינו, שהרי אחרת יפקוד אותנו, חלילה, גורל דומה לגורל יהודי חבל עזה, שסופם שנושלו מאדמתם, כי נותרו מתי מעט בלב המון ערבי", כתב יו"ר התנועה מוסא כהן.

הדברים עוררו סערה בגוש עציון. בתגובה למחאות, שלח ראש המועצה שאול גולדשטיין מכתב לתושבים בו כתב כי "הגיעו אלי כמה פניות. הבולטת ביניהן זועמת על העובדה שהחברה לפיתוח מעסיקה נהג ערבי, ומביעה חשש מכך שבקרוב יתחילו נהגים ערבים להסיע את הילדים אל וממוסדות החינוך. ראשית, ברצוני להבהיר כי הסעות התלמידים מחייבות כי הנהג יישא עליו נשק. מסיבה זו, בכל הסעות התלמידים נמצאים נהגים בוגרי צבא הנושאים עליהם אקדחים. מצב זה לא ישתנה. העסקת עובד ישראלי ערבי אינה ?חידוש' של החברה לפיתוח, זו המציאות. במדינת ישראל מועסקים ערבים בכל התחומים: רופאים, כלכלנים, מתדלקים, בנאים, מורים, חברי כנסת, וכן, גם נהגים. אגב, כפי שמן הסתם ידוע לכם, חל איסור מבחינה חוקית להפלות עובדים על רקע גזעי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ