תוכנית ממשלתית: עובדי שירות המדינה ייצאו מוקדם הביתה כדי לבלות עם ילדיהם

כך קובע דו"ח חדש שאומץ כמעט בחשאי על ידי המממשלה, ומורה על שורת הקלות להורים עובדים עם ילדים במשרדי הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עובדי שירות המדינה יוכלו לצאת הביתה בשלוש אחר הצהריים פעם בשבוע כדי לבלות עם ילדיהם - כך קובע דו"ח חדש שאומץ כמעט בחשאי על ידי הממשלה לפני כשבועיים.

הדו"ח, שהוכן לבקשת נציב שירות המדינה לשעבר שמואל הולנדר, מורה על שורה של הקלות להורים עובדים עם ילדים במשרדי הממשלה וביחידותיה השונות: מעסיקים יחויבו להודיע 72 שעות מראש על ישיבות שיחלו אחרי שלוש אחר הצהריים; אמהות אחרי חופשת לידה יוכלו לחזור לעבודה בהדרגה; ומוסדות ציבור יפעילו קייטנות לילדי העובדים בתקופת החופש הגדול.

הדו"ח, שחובר על ידי ועדה בראשות ראש הרשות לקידום מעמד האשה, ורד סוויד, קובע עוד שני עקרונות שייטיבו עם אמהות: העובדים יימדדו לפי התפוקה שלהם ולא לפי מספר שעות העבודה, ונשים יקודמו לעמדות בכירות ביחס שווה לשיעור שלהן בארגון. ההקלות והעקרונות החדשים צפויים להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים.

הממשלה אימצה את הדו"ח ללא כל דיון ציבורי או דיון סביב שולחן הממשלה, מאחר שאיש מהשרים - שקיבלו את ההמלצות לידיהם לפני הישיבה - לא הביע הסתייגות. החלטת הממשלה מורה על הקמת צוות בין-משרדי בראשות ממלא מקום נציב שירות המדינה, אהוד פראוור, שיבחן כיצד להטמיע את ההמלצות במשרדי הממשלה וביחידותיה.

ההקלות, שיוצגו בפני הממשלה שוב באוגוסט, יחולו על 70 אלף עובדי שירות המדינה. גילה גמליאל, סגנית השר במשרד ראש הממשלה הממונה על קידום נשים וצעירים, מקדמת את היוזמה ומקווה להחילה בעתיד על כל המגזר הציבורי - וגם על המגזר הפרטי.

הדו"ח החדש מרחיב באופן משמעותי את ההקלות הנהוגות כיום בשירות המדינה. לפי ההסדרים הקיימים, אמהות לתינוקות עד גיל שנה שעובדות בשירות המדינה נהנות מיום עבודה מקוצר אחת לשבוע, ולשעת עבודה אחת פחות בכל יום. אם לילד עד גיל שמונה, שאמורה לעבוד בין השעות שבע וחצי לארבע, זכאית לצאת מדי יום בשלוש וחצי. בשירות המדינה כעת מתלבטים אם ההקלות החדשות יחולו על הורים לילדים עד גיל 12, או על הורים לילדים ונוער עד גיל 18.

לדברי גמליאל, "בזכות ההמלצות האלה, זוגות צעירים יוכלו לממש את הזכות שלהם להורות ולמשפחה. ההמלצות נועדו ליצור אווירה שבה ניתן יהיה לשלב הורות וקריירה ולעודד כמה שיותר נשים לצאת לעבוד, להשתלב במקומות העבודה ולאפשר לשני ההורים ליהנות ולשאת באחריות ההורית המשותפת. ההמלצות האלה יובילו להורות יותר שוויונית".

המשימה המרכזית של הצוות הבין-משרדי שהוקם לבחינת הדרכים להטמיע את ההמלצות תהיה לתרגם אותן למציאות. בין השאר, הצוות יצטרך לקבוע כיצד להקל על הורים במשרדים שבהם אופי העבודה לא מאפשר את יישום ההמלצות הנוכחיות כלשונן - למשל במשרדים המספקים שירות לציבור בשעות אחר הצהריים.

לצד ההקלות החדשות, הוועדה שחיברה את הדו"ח קראה גם לאפשר שעות עבודה גמישות, להכיר בהסדרים של עבודה מהבית לציבור ההורים, להטמיע נוהל של תיאום ציפיות בין ההורים למעסיק בכל הנוגע לצרכיהם המשפחתיים, ולנהל מסע פרסום להעמקת המודעות לעקרונות התמיכה במשפחה.

אחת ההמלצות המרכזיות נועדה להסיר מכתפי הנשים את הצורך להוכיח את עצמן בפני המעסיקים בשהייה של שעות ארוכות במשרד: "הדרישה למדוד את איכות העבודה לפי השעות שבהן עובדים נמצאים במשרד היא לא הגיונית", טוענת גמליאל, "צריך למדוד את איכות העבודה לפי התפוקה ולפי ההישגים. כך, המעסיקים יוכלו להכיר בהישגים של הנשים, אפשר יהיה לבצע חלק מהעבודה מהבית, ושכר הנשים יעלה. ההבדל כיום בין שכר הגברים לשכר הנשים נובע בעיקר מהשעות הנוספות".

מחברי הדו"ח התייעצו עם גורמים במשרד האוצר. גמליאל משוכנעת שלמרות השינויים הגדולים בדרכי עבודת משרדי הממשלה, משרד האוצר עשוי לאמץ את מרבית ההמלצות, היות שלדבריה, לא מדובר בנטל כלכלי, אלא בחיסכון משמעותי למשק. "אם הורים ילכו לביתם יום בשבוע מוקדם יותר, אך התפוקה שלהם תישמר, הדבר ייצור יעילות כלכלית למקום העבודה", היא אומרת, "אם ידאגו לפעוטונים וקייטנות בחופשת הקיץ, ההורים לא יצטרכו לצאת לחופש, והם יממשו את רצונם לעבוד. כולם ירצו להיות יעילים יותר אם הם לא יצטרכו לדפוק שעון".

על פי המסמך המקיף שהניחה הוועדה על שולחן הממשלה, לא מעט גופים בישראל כבר צועדים לקראת הורים לילדים הצעירים. כך, פורום המנהלות בהיי-טק פרסם אמנה שקוראת לחברות לסיים את הישיבות עד חמש אחר הצהריים; בגני התעשייה בתפן פועלים יותר מ-150 מפעלים המחויבים למודל הפועל להקלה על העובד ורווחתו, בין היתר בתחום חיי המשפחה; באוניברסיטת בן?גוריון הוחלט כי מרצות שהן אמהות לילדים קטנים לא ישובצו להוראה בשעות אחר הצהריים, ובקמפוס יוקמו מעון יום ושמרטפייה.

בסקר שערך פורום המנהלות בתעשייה ב?2009 התברר כי ב-41% מהמפעלים יש תנאים המקלים על המנהלות לשלב בין עבודה למשפחה, וב-35% מהמפעלים כבר מסייעים לעובדים בעלי משפחות באמצעות הנהגת שעות עבודה גמישות.

הדו"ח התקבל ללא דיון בממשלה

ספק אם מנכ"לי משרדי הממשלה השונים מודעים לעובדה שהשרים הממונים עליהם היו שותפים לאישור הקמתו של הצוות להטמעת הדו"ח, שיחולל שינויים של ממש בעבודת משרדיהם. ההחלטה על אימוצו של המסמך התקבלה על סמך סעיף מיוחד בתקנון עבודת הממשלה, המאפשר לה לאשר החלטות ב"שלט רחוק", אם איש מהשרים לא מביע את הסתייגותו מהן בתוך פרק זמן קצוב. הדו"ח הועבר לכל שרי הממשלה, ומאחר שאיש מהם לא הצהיר על התנגדותו, הודיע מזכיר הממשלה לפני כשבועיים על קבלתה של החלטת הממשלה בנושא.

האם כל השרים למדו את הדו"ח לפני שהחליטו שלא להסתייג ממנו ספק רב. כבר בהכנת הדו"ח הפגינו משרדי הממשלה השונים אדישות אל מול התכנית המסתמנת: רק 7 מבין 29 משרדי הממשלה הסכימו לשתף פעולה עם הוועדה בעת שגיבשה את הנהלים החדשים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ