תוכנית חדשה לעידוד עזיבה מרצון של מהגרי עבודה

500 דולר לכל מסתנן מבוגר שעוזב

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

רשות האוכלוסין וההגירה בנתה באחרונה תוכנית לעודד מהגרי עבודה חסרי אשרות לעזוב את ישראל מרצונם. התוכנית נעשית במסגרת הכרזת הרשות על שנת 2011 כשנת אכיפה בתחום השוהים הלא חוקיים.

תוכנית העזיבה מרצון של הרשות הותאמה במיוחד לאוכלוסיות השונות של השוהים בישראל ללא אשרות, במטרה לעודד אותם לעזוב את המדינה ולהימנע מהצורך לעצרם ולגרשם. "השנה שמנו את האכיפה במקום הראשון", אומר אמנון בן עמי, ראש רשות האוכלוסין וההגירה. "לצד הסברה למעסיקים, השקענו מאמצים רבים, מחשבה ותקציבים ליצירת תוכניות עזיבה מרצון, בתקווה שכמה שיותר אנשים יעשו שימוש בכלי זה, שמונע סנקציות. גם אנחנו מעדיפים שכמה שיותר אנשים יצאו מרצון ולא על ידי הוצאת צווי הרחקה".

על פי נתוני הרשות שוהים כיום בישראל כ-150 אלף בני אדם ללא אשרות שהייה בתוקף. מהם 33,778 מסתננים, 14,795 מהגרי עבודה חסרי אשרות ו-101,500 תיירים שאשרתם פגה. בחודש ינואר פנו 221 בני אדם לרשות וביקשו לעזוב את הארץ מרצון. יש לציין כי מתוך קרוב ל-25 אלף שוהים חסרי אשרות שעזבו את ישראל בין ינואר לנובמבר 2010, 22,257 עשו זאת מרצונם ו-2,558 הורחקו בצו משפטי.

על פי התוכנית, מסתננים שיבחרו לעזוב את ישראל מרצון ולשוב למולדתם יקבלו הכשרה מקצועית שתוכל להועיל להם במדינתם. בין השאר יוצעו להם הכשרות בתחומי החקלאות, החינוך ועוד. בנוסף למימון הטיסה חזרה לארצם, תקבל כל משפחה סיוע כספי ישיר שיאפשר לה להתארגן במדינת המוצא. כל בן משפחה מבוגר יקבל 500 דולר, ועל כל ילד שעוזב תקבל המשפחה 300 דולר.

משפחות מהגרי עבודה חסרי אשרות עם ילדים - רובן משפחות חד-הוריות - שיבחרו לעזוב מרצון יקבלו כרטיס טיסה וסיוע פסיכולוגי צמוד בתקופת העזיבה. כמו כן יקבלו משפחות אלה סיוע כלכלי עקיף, שיכלול הנפקת כל התעודות הנדרשות - דרכונים ואשרות - וכן סיוע כלכלי בשליחת חפציהן במכולות לארץ מוצאן. יש לציין כי מה שהוביל להבדלים בין העובדים הזרים למסתננים זה השיקול כי מהגרי העבודה בדרך כלל חוזרים למדינות שבהן יש להם בית ומשפחה.

התוכנית כוללת גם חלק המיועד לתיירים שנשארו בישראל מעבר לתוקף האשרה שקיבלו. רבים משוהים אלה נשארים בישראל כיוון שבני משפחתם חיים פה. הפנייה אליהם במסגרת התוכנית היא הסברתית ברובה, ומתבססת על העובדה שהרחקה מישראל עלולה להוביל לאיסור כניסה בחזרה למדינה בעתיד, בעוד עזיבה מרצון אינה גוררת סנקציות.

"את ניקוי המצפון לא ניתן לקנות בכסף", אומרים בארגון "ילדים ישראלים", "עידוד עזיבה מרצון זו אכן דרך עדיפה על פני גירוש ומעצר, בטח כשמדובר בעובדים ששילמו עשרות אלפי דולרים כדי להגיע לכאן בהזמנתה של ישראל למטרת עבודה. חשוב לזכור שלא זה הפתרון עבור 400 הילדים שנולדו וגדלו במדינת ישראל".

עיקרי ההצעות

תשלום של 500 דולר לכל מסתנן מבוגר שעוזב מרצון, 300 דולר לכל ילד

הכשרה מקצועית בחקלאות, חינוך ותחומים נוספים למסתננים

כרטיס טיסה וסיוע פסיכולוגי צמוד בתקופת העזיבה של מהגרי העבודה

סיוע כלכלי למהגרי העבודה בהנפקת דרכונים ואשרות ובשיגור חפצים

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ