בשל מחלוקות נדחה מינוי דיינים

ויכוחים בין נאמן והרב הראשי עמאר מנעו גם הצבעה על מינוי מנכ"ל מערכת בתי הדין הרבניים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הוועדה למינוי דיינים, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, נמנעה אתמול - בשל חילוקי דעות - מהצבעות על מינוי מנכ"ל קבוע למערכת בתי הדין הרבניים ומינוי דיינים לבית הדין הרבני הגדול. תחת זאת החליטו חבריה להאריך בשנה נוספת את כהונת הרב שלמה דיכובסקי, המנכ"ל הזמני של בתי הדין מאז אוגוסט 2010.

הרב דיכובסקי, הזוכה להערכה רחבה (להוציא ראשי המחנה החרדי-ליטאי) על כהונתו בבית הדין הרבני הגדול, היה מועמד פשרה בוועדה, המקבלת את מרבית החלטותיה לפי מפתח פוליטי. הרב, בן 72, שפרש זה כבר מבית הדין לגמלאות אך ממשיך לכהן בתפקידי רבנות, מסרב לקבל עליו את תפקיד המנכ"ל באופן קבוע. עם זאת נעתר לבקשת נאמן לשאת בו שנה נוספת, בשל חילוקי הדעות בין השר לרב הראשי לישראל, שלמה עמאר.

הרב עמאר, השר אלי ישי ויתר חברי הוועדה המזוהים עם ש"ס, ניסו להביא למינוי הרב בנימין אטיאס, דיין בתל אביב ואחיו של שר הבינוי והשיכון. גם הרב עובדיה יוסף פעל רבות למען אטיאס, וגם הוא נתקל בהתנגדות היו"ר נאמן. שר המשפטים מבקש להביא למינוי רב "ממלכתי", ובחודשים האחרונים הועיד את התפקיד לתא"ל (מיל') הרב ישראל וייס, שהיה הרב הראשי לצה"ל.

חילוקי דעות גם גרמו לדחיית ההצבעה המתוכננת בוועדה על שלושה דיינים לערכאה העליונה של בתי הדין. בעניין זה לא הושגה הסכמה על הנוסחה שבה מצדד נאמן - חלוקה שוויונית בין דיינים המשתייכים למגזרים שונים: החרדי-אשכנזי, החרדי-ספרדי והדתי-לאומי. סיבות נוספות היו תרעומת של ארגוני הנשים על שני הדיינים שנחשבו מובילים במשבצת החרדית-אשכנזית, וחוסר הסכמה פנימית בש"ס על המועמדים מטעמה.

בארגונים האורתודוקסיים-ליברליים הגיבו בקורת רוח לדחיית ההצבעות והארכת כהונת הרב דיכובסקי כמנכ"ל. ארגון "מבוי סתום", למען מסורבות גט ועגונות, מסר כי "בשבתו על כס הדיינות 22 שנה, הרב דיכובסקי הכיר בסבלן של מסורבות הגט והעגונות, פסק באומץ ולא חשש מכפית גט על בעלים סרבנים. אנו מייחלים ששיטתו ודרכו יתנו את הטון בבתי הדין הרבנים ויובילו אותם לדרך מתונה ההולמת את החברה בישראל. אנו שמחים על כך שנמנעו מינויי דיינים קיצוניים העלולים לדרדר את המערכת ולסכן את הנשים בישראל".

גם תנועת נאמני תורה ועבודה בירכה על מינוי הרב דיכובסקי, ועל כך שנמנע מינוי דיינים "אשר אינם יושבים בתוך עמם. עדיף לעכב מינוי דיינים חדשים, מלמנות מועמדים בלתי מתאימים לתפקיד. התנועה קוראת למנות לבית הדין הגדול דיינים בעלי השקפת עולם של בית הלל וכוחא דהיתרא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ