10 שעות עבודה, 120 שקל: כך חוסכים על גב המטפלות

בחסות המוסד לביטוח לאומי, שולחות חברות הקבלן את עובדות הסיעוד לכמה מטופלים ביום. הן מבלות זמן רב בדרכים, אך מקבלות שכר מינימום רק על הזמן שהיו עם המטופל

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

יום העבודה של דינה, עובדת סיעוד מדרום הארץ, מתחיל בדרך כלל בשש בבוקר. "אני מגיעה לבית המטופל, מחליפה לו חיתול, נותנת לו כדורים, מודדת דופק, מלבישה ומקלחת אותו ובזמן שנותר מסייעת בניקיון", היא מספרת. משם היא תיסע באוטובוסים לשני מטופלים נוספים, תחזור על אותה שגרה, ותגיע לביתה רק אחר הצהריים ולעתים גם מאוחר בערב. לעתים, תזכה דינה על יום העבודה הממוצע הזה לשכר של כ-120 שקלים בלבד.

כיצד ייתכן שיום עבודה מלא מסתכם בתשלום זעום כל כך? הבעיה נעוצה בחוזה העבודה של עובדות הסיעוד ובהן דינה. על אף שהעובדות נאלצות להעביר שעות ארוכות בנסיעות בין מטופל אחד לשני, הן מקבלות תשלום רק בגין שעות העבודה מול המטופל.

לפי הערכת עמותת ידיד, בישראל יש כ-70 אלף עובדות סיעוד, המסייעות למבוגרים בפעילויות יומיומיות בביתם כמו רחצה, בישול, ניקיון, קניות ועוד. רובן המכריע הן נשים בגילי 25-45, ללא השכלה אקדמית, חלק ניכר מהן עולות מאתיופיה. שעות עבודתן נקבעות בהתאם למספר שעות הסיעוד להן זכאי המטופל. הביטוח הלאומי מממן את שירותי הסיעוד האלה, אך מאז הפרטתם הם מסופקים על ידי 110 חברות פרטיות שזכו במכרז.

בחודשים האחרונים הגיעו לעמותת ידיד עשרות תלונות של עובדות סיעוד שלא מקבלות את מלוא השכר המגיע להן בעבור הזמן הרב שהן מפסידות בנסיעות. העמותה הגישה באמצעות ח"כ דב חנין הצעת חוק שלפיה בגין שעות הנסיעה, ישולם לעובדות סכום השווה למחצית ערך שעת עבודה. ההצעה צפויה לעלות בקרוב להצבעה בקריאה טרומית.

דינה מספרת כי "גם אם מדובר בשני מטופלים שגרים באותה עיר, זה סיפור של מינימום שעת נסיעה לכיוון אחד, שלא לדבר אם פספסתי אוטובוס. אני רק חוטפת את הצעקות מהחברה, את איש לא מעניין שבכלל לא משלמים לי על מספר שעות לא מבוטל".

שכרה של דינה, שעושה את התפקיד זה 20 שנה, עומד על 20.7 שקלים לשעת עבודה מול מטופל, שכר המינימום. שכרה החודשי מסתכם ב-2,500-3,000 שקלים בחודש. "חשבתי לפרוש הרבה פעמים כי התעייפתי, אבל לא נותר לי הרבה זמן לפנסיה אז אני מנסה לסחוב ולהתגמש עד כמה שאני יכולה בשביל המטופל שצריך אותי", היא אומרת בייאוש.

עו"ד ורדית דמרי-מדר מעמותת ידיד כתבה בחוות דעת כי "החוק לא מתייחס באופן ישיר לעניין מעמדן של שעות נסיעה בין לקוחות. בחוק שעות עבודה ומנוחה נקבע כי ?שעות עבודה' פירושן ?הזמן שבו עומד העובד לרשות העבודה', ובפסקי דין קודמים נקבע כי שעות נסיעה בין לקוחות יש לראותן כשעות תורנות, שייחשבו כשעות עבודה".

אביבה, תושבת המרכז, עבדה בענף הסיעוד במשך שנתיים אך פרשה ממנו לפני חודשיים עקב תנאי השכר העגומים. "מדובר בשעות על גבי שעות שיורדות לטמיון. אני לא משתכרת על השעות האלה, אך גם לא יכולה לקחת עבודה נוספת להשלמת הכנסה", היא אומרת.

פניית העמותה למוסד לביטוח לאומי בבקשה לתיקון תנאי המכרז הניבה את התשובה הבאה: "היחסים בין המוסד לביטוח לאומי לבין נותני השירותים בסיעוד הינם יחסים חוזיים", כתבה אסתר דומיניסיני, מנכ"לית המוסד. "אין מדובר ביחסי עובד-מעביד בין המוסד לבין נותן השירותים ו/או עובדיו. בחוזה מודגש כי פרקי הזמן שלא הוקדשו במישרין למתן שירותי סיעוד לא ייחשבו כשעות טיפול לצורך החוזה". לדבריה, "נושא זה הוא בתחום אחריותו הבלעדית של המעביד".

"אנו סבורים כי התנהלותו של המוסד לביטוח לאומי, שבפועל מחייב את המעסיקים לעבור על החוק, הינה לקויה אם לא למעלה מכך", אומר רן מלמד, סמנכ"ל ידיד. "היינו מצפים שדווקא גוף ממשלתי האמור לשמור על זכויותיהם הסוציאליות של אזרחי המדינה, לא יפעל בניגוד לכל היגיון, ובאיצטלה של סעיף במכרז יתנער משכר המגיע לעובדים כחוק".

החברות מצדן תולות את האחריות לתשלום על הביטוח הלאומי. "עמותת מטב פועלת כארגון ללא מטרות רווח בתחום הסיעוד", אומר יוסי ענתבי מנכ"ל העמותה, אחת מ-110 החברות שמספקות שירותי סיעוד לביטוח הלאומי. "התשלום למטפלות מבוסס על תעריף המועבר אלינו על ידי המוסד לביטוח לאומי בהתאם לקביעתה של ועדת תעריפים ממשלתית".

במטב מציינים כי "התעריף נקבע בהנחה שכל עובדת מטפלת בלקוח אחד בלבד, אולם בפועל המטפלות מעוניינות לטפל במספר לקוחות כדי להגדיל את שכרן. אנו עושים כל מאמץ לתכנן את לוח העבודה של המטפלת כך שתטפל בקשישים המתגוררים במקומות סמוכים, אך ישנם מקרים המצריכים זמן מעבר בין לקוח ללקוח. נברך על כל שינוי ועדכון תעריף התשלום לעבודות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ