בג"ץ על הבידוק בנתב"ג: המדינה מודעת לכך שלא ניתן לתייג אוכלוסייה שלמה כסיכון ביטחוני

בדיון על אפליית ערבים אזרחי ישראל בבידוק בשדות התעופה אמרה ביניש בעבר היה תיוג רחב מדי של אזרחים כ"סיכון ביטחוני"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בדיון על אפליית ערבים אזרחי ישראל בבידוק בשדות התעופה אמרה נשיאת העליון, דורית ביניש, כי בעבר היה תיוג רחב מדי של אזרחים כ"סיכון ביטחוני".

בדיון שהתקיים בעתירת האגודה לזכויות האזרח נגד אפליית ערבים אזרחי ישראל בעת הבידוק הביטחוני בשדות התעופה בישראל ציינה ביניש כי כיום המדינה מודעת לכך שלא ניתן לתייג אוכלוסייה שלמה כסיכון ביטחוני.

במהלך הדיון השלישי בנושא, שהתקיים בפני הנשיאה ביניש והשופטים אליעזר ריבלין ומרים נאור, נעתרו השופטים לבקשת הפרקליטות להציג בפניהם את פרוצדורות הבידוק במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות.

עו"ד עאוני בנא, שייצג את האגודה לזכויות האזרח בדיון יחד עם עו"ד דן יקיר, אמר היום כי "אחרי ניסיונות ממושכים של הפרקליטות ליצור מסך עשן ולהוביל את הדיון ל'פינות' לא רלוונטיות, סוף סוף, בדיון השלישי בעתירה, נדרשנו לסוגיה המהותית: האם מותר להכריז באופן גורף על קבוצת מיעוט מתוך אזרחי ישראל כסכנה ביטחונית?". עו"ד יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר כי "לרשויות הביטחון עומדים אמצעים רבים ושונים לקיום בידוק ביטחוני. מדינה דמוקרטית לא יכולה להשלים עם השפלת עשרים אחוז מאזרחיה".

"האבחנה בין אזרחים יהודים לערבים היא משפילה ומפלה"

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר כי "על אף ההכרזות בדבר תכניות לשיפור הליכי הבדיקה ולצמצום תחושת ההשפלה, מהמידע העמום שנמסר עד כה לבג"ץ לא ניתן ללמוד מה משמעות השינויים המתוכננים". עם זאת, אמרו באגודה, כי "העתירה עוסקת בשאלת חוקיות הסיווג הגורף של הנוסעים הערבים כמסוכנים, ולפיכך, גם אם השינויים המתוכננים יסתירו חלק מהאפליה בהליכי הבידוק הנראים לעין, הרי שעצם קיומה של האבחנה בין אזרחים יהודים לערבים, וסיווג הערבים כסיכון ביטחוני, היא משפילה ומפלה".

אחד הפתרונות המעשיים לבעיה - כפי ששלטונות הביטחון והמדינה מחזיקים, היא הכנסתה לשימוש של מערכת בדיקה טכנולוגית חדשה הנקראת HBS - אשר תסרוק באופן אוטומטי את כל מזוודות הנוסעים בנתב"ג. המערכת החדשה נמצאת בימים אלה בשלבי ניסוי ברשות שדות התעופה (רש"ת).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ