אור קשתי
אור קשתי

על רקע החלטת אוניברסיטת בר-אילן שלא לקדם בדרגה ולהעניק קביעות לד"ר אריאלה אזולאי, קראה השבוע, בצעד יוצא דופן, קבוצה של כ-70 מרצים מאוניברסיטאות שונות למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) "לבחון מקרוב את הליכי המינוי באוניברסיטת בר-אילן בכלל ואת קבלת ההחלטות במקרה של הד"ר אזולאי בפרט". עוד נכתב בפנייה כי על המל"ג "להפעיל את סמכותה כדי לחייב את האוניברסיטה לנהוג כמוסד להשכלה גבוהה ראוי לשמו". בבר-אילן דחו את הטענות ואמרו כי "ההחלטות בעניין קידום מרצים באוניברסיטה מתקבלות על בסיס ההישגים האקדמיים של המרצים בלבד".

כפי שפורסם ב"הארץ", לפני כחודש דחתה בר-אילן את הערעור שהגישה הד"ר אזולאי על החלטת ועדת המינויים שלא להעניק לה קביעות ולקדמה בדרגה. בעקבות כך, היא תפסיק ללמד ב"תוכנית ללימודי פרשנות ותרבות", בה היא מלמדת מאז 1999. לטענת הד"ר אזולאי, שפרסמה עד כה כעשרה ספרים ומאמרים רבים בכתבי עת בולטים, הרקע להחלטה הוא עמדותיה הפוליטיות השמאלניות.

"הד"ר אזולאי היא כיום אחת החוקרות המובילות בעולם בתחום הצילום והתרבות החזותית", נכתב בפנייה למל"ג, שנשלחה גם לנשיא בר-אילן, הפרופ' משה קווה, ולרקטור האוניברסיטה, הפרופ' חיים טייטלבאום, "פרסומיה בארץ ובעולם כוננו סדר יום חדש בחקר הצילום וזכו לתהודה בינלאומית נרחבת ולהערכה רבה (...). מחקריה על ההיסטוריה והמבנה של המשטר הישראלי, מעוררי מחלוקת ככל שהינם, מאתגרים למחשבה חדשה ומפרים את המחקר. במשך שנות עבודתה באוניברסיטת בר-אילן בלטה הד"ר אזולאי כמורה מחוננת וגידלה דור שלם של חוקרים וחוקרות בתחום התרבות החזותית והמחשבה הפוליטית".

עוד כותבת קבוצת המרצים כי "על רקע רשימת ההישגים המפוארת של הד"ר אזולאי כחוקרת וכאינטלקטואלית, ועל רקע ההכרה הבינלאומית המוכחת שלה זוכה עבודתה, עולה חשד כבד כי החלטת האוניברסיטה היא ביטוי לרדיפה פוליטית. אזולאי היא כידוע מבקרת חריפה של המשטר הישראלי, ואנו חוששים כי לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות באוניברסיטה עמדה העובדה הזאת - ולא שיקולים מקצועיים ענייניים".

על הפנייה חתמו, בין השאר, חתן פרס ישראל לחקר הפילוסופיה, הפרופ' אבישי מרגלית מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת פרינסטון, משה הלברטל, ירון אזרחי וחנן חבר מהאוניברסיטה העברית, ענת בילצקי, ישי רוזן-צבי ויהודה שנהב מאוניברסיטת תל אביב, ניב גורדון, לב גרינברג ויוסי יונה מאוניברסיטת בן-גוריון ועוד.

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר כי היא "תמהה על האצבע המאשימה המופנית כלפיה, ללא כל בדיקה או ביסוס. אנו דוחים מכל וכל את הטענות לפיהן ההחלטה בעניינה של הד"ר אזולאי התקבלה משיקולים לא ענייניים. ההחלטות בעניין קידום מרצים באוניברסיטה מתקבלות על בסיס ההישגים האקדמיים של המרצים בלבד וכך הוא הדבר גם במקרה זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ