יהונתן ליס
צפריר רינת

תושבי ערד והאזור וארגונים סביבתיים מאשימים את המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר, בהפעלת לחצים על ראשי משרד הבריאות כדי שיוותרו על התנגדותם להקמת מכרה פוספטים ליד ערד, זאת לכאורה בשם שיקולים זרים. בעתירה שהגישו לבג"ץ הם דורשים להורות על הפסקת התערבות זו, וכן לפרסם את חוות הדעת שהוזמנה על ידי משרד ראש הממשלה בעניין ההשלכות הבריאותיות שיהיו לפעילות מכרה הפוספטים.

העתירה לבג"ץ הוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי בשם 270 תושבי ערד ויישובים באזור והארגון הסביבתי "קואליציה לבריאות הציבור". רבים מהעותרים מעורבים במאבק ממושך נגד תוכנית של חברת רותם אמפרט, לפתוח מכרה פוספטים באתר שנקרא שדה בריר, הנמצא ליד ערד. התושבים טוענים שהמכרה יפלוט זיהום אשר יאיים על בריאותם.

ל"הארץ" נודע כי גורמים בלשכת ראש הממשלה מנעו לפני כחודש דיון בכנסת על שדה בריר. הדיון אמור היה להתקיים בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, לבקשת חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) וניצן הורוביץ (מר"צ). יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע לסגניו בישיבת הנשיאות כי הוא מבקש לדחות את הבקשה.

במקביל, גם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, הודיע שהוא תומך בהחלטה לדחות את הדיון. חסון אמר ל"הארץ" כי שוחח בעניין עם גורמים שונים וקיבל "הסברים מספקים" שבגינם החליט שאין מקום לקיים את הדיון, אך סירב לומר מהם ההסברים שקיבל ומיהם הגורמים שעמם שוחח.

לאחר סיכול הדיון בוועדת הביקורת, לא הצליח ריבלין למנוע מח"כ חנין לקיים דיון בנושא בוועדה משותפת לוועדת הבריאות והוועדה לאיכות הסביבה שבראשה הוא עומד. חנין זימן את נציגי משרד ראש הממשלה להשתתף בדיון, אך אלה לא התייצבו אליו. נציגי משרד הביטחון שהשתתפו בדיון לא נטלו בו חלק מהותי. בכנסת העריכו אתמול כי הטיעונים הזרים שהושמעו על ידי מזכיר הממשלה הם כסות לשיקולים הכלכליים. "אני לא רוצה להאמין שהמזכיר הצבאי היה שותף למהלך שנועד להכשיר פעילות כלכלית שיש בה הרבה מאוד כסף, באמצעות כסות זרה לכאורה".

במסגרת הליכי אישור התוכנית בוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום, נבחנה ההשפעה של פעילות המכרה על בריאות תושבי האזור. במסגרת זו הגיש משרד הבריאות כמה חוות דעת, בהן קבעו מומחים מטעמו שהפעלת המכרה עשויה להביא לעלייה בשיעורי התחלואה והתמותה בקרב תושבי האזור, כתוצאה מפליטת אבק מזהם מהמכרה. ההערכה היתה שמדי שנה ימותו עוד שבעה בני אדם כתוצאה מחשיפה לזהום.כמו כן הוגשה לוועדה חוות דעת מטעם הפיזיקאי ד"ר חנוך כסלו, שציין שיש להתייחס גם לסיכון שיוצרים החומרים הרדיואקטיביים ראדון ואורניום הנמצאים בפוספט.

לטענת העותרים, לוקר הפעיל לחצים על משרד הבריאות לשקול חוות דעת נוספות ותירץ זאת בין השאר באינטרס נוסף שיש בהקמתו של המכרה, אינטרס שלא הובהר מה טיבו. בסופו של דבר הוגשה למשרד הבריאות חוות דעת מטעם ד"ר שמואל שפירא מבית החולים הדסה, אבל היא הוגדרה כסודית ולא הוצגה בפני הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות.

בעתירה מופיע תמליל שיחה שקיים עו"ד מיכאלי עם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר איתמר גרוטו, וממנו עולה שגרוטו עצמו לא יודע מה היו הגורמים שהביאו למעורבות המזכיר הצבאי. "מבחינתי, זכותו של כל גורם פוליטי לקבל חוות דעת בריאותית נוספת", אמר גרוטו על פי רישום השיחה, "אני אמרתי את שלי ולא שיניתי את עמדתי".

"יודגש כבר כעת, כי עצם קיומו של שיקול נוסף בכריית פוספט על ידי חברה פרטית מוטל בספק רב", מציינת העתירה. "אך מעבר לספק המוטל בעצם קיומו של השיקול הנוסף ובמידת חוזקו אל מול הסכנות לחייהם ולבריאותם של תושבי אזור הכרייה, מלינים העותרים על כך שנימוק אחר הוא שהוביל להתערבותו של המזכיר הצבאי בעבודתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, שכן מדובר בשיקול זר ולא רלוונטי לגיבושה של העמדה באשר לסיכון בריאותי".

משרד ראש הממשלה סירב להתייחס לעתירה. ממשרד הבריאות נמסר שהוא מינה מומחה נוסף לבדוק את הנושא ובקרוב יפרסם את החלטתו בנושא.

מחברת רותם אמפרט נמסר כי "אלפי משפחות בנגב מתפרנסות מתעשיית הפוספטים ולשדה בריר אין כיום תחליף. אלו הן סיבות ראויות למינוי מומחה בלתי תלוי שיבחן את חוות הדעת הסותרות. חברת רותם אמפרט משוכנעת כי אין סכנה בריאותית בכרייה בשדה בריר, אך אם יתברר בבדיקה בלתי תלויה כי יש סכנה שכזו, היא לא תכרה בשדה בריר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ