בדיקת השריפה באיקאה: כבאים נטרלו מערכת הכיבוי

חשש מתביעת ענק נגד כיבוי האש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בבדיקת השריפה בסניף רשת איקאה בנתניה לפני חודש עולה חשד, שהחלטה מוטעית של צוות הכיבוי שהגיע ראשון לזירה אחראית לתוצאה ההרסנית של שריפת כל המבנה ותכולתו. הצוות שבא ראשון לזירה הורה כנראה להפסיק את זרם החשמל ואת עבודת הגנרטורים, דבר שגרם לניתוק משאבות המים של מערכת כיבוי האש במקום.

בנציבות כיבוי האש חוששים כעת, שחברות הביטוח שביטחו את סניף איקאה יגישו נגדם תביעה בסך מיליוני שקלים. "כבר עכשיו ברור לנו שהמקרה הזה יגיע גם לבתי המשפט", אמרו אתמול בכיבוי האש. את השריפה באיקאה בודקת ועדה של נציבות כיבוי האש, שלא הגישה עדיין את המסקנות הסופיות שלה.

השריפה בסניף איקאה הדהימה את אנשי הכיבוי שהיו בזירה בשבת, ב-5 בפברואר. הם עמדו מול המבנה השרוף ולא הבינו כיצד ייתכן שמערכת לכיבוי אש, שהותקנה במקום ונחשבת אחת המערכות המתקדמות בעולם, לא הצליחה להתמודד עם האש, וחדלה לפעול למעשה בשלב מוקדם יחסית.

מערכת ההתרעה זיהתה עשן בשעה 05:45 בבוקר. שתי דקות מאוחר יותר כבר התקבלה התרעה על האש בתחנת הכיבוי בנתניה. ראש המשמרת של אותו הלילה וארבעה כבאים הגיעו למקום בתוך זמן סביר. באותם רגעים היו שם שני אנשים מטעם חברת השמירה של איקאה, שהיו אמונים גם על מערכת כיבוי האש.

כשהכבאים באו מערכת המתזים כבר עבדה, דלתות החירום פעלו וגם גנרטור החירום החשמלי עבד. השריפה פרצה על גג המבנה, בחלקו המערבי, ואילו גנרטור החירום מוצב בחצר הסניף.

בשלב זה עולה מהחקירה, שאחד הכבאים הורה לאנשי הביטחון במקום לכבות את זרם החשמל ולהפסיק את פעולת הגנרטורים. כשהגנרטורים חדלו, פסק גם זרם המים למערכת הכיבוי, שכן משאבות המים כבו. כבר עכשיו ברור שלא ניתן היה למנוע את תחילת השריפה בגג המבנה. ואולם נראה שניתן היה למזער את הנזק.

סניף איקאה בוטח בשתי חברות ביטוח: המבנה בוטח בחברת הפניקס, והתכולה בחברת כלל. נזק השריפה נאמד במאות מיליוני שקלים וחברות הביטוח, שממתינות לממצאי החקירה, כבר מעודכנות בשאלות שהיא מעלה ביחס לתפקוד צוות הכיבוי.

בתחילת השבוע ביקר השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, יחד עם מנכ"ל משרדו, בבית הספר לכבאות בראשון לציון. בשיחה סגורה בין אנשי המשרד לנציב הכבאות, שמעון רומח, עלתה שאלת איקאה ותפקוד הכבאים, ואנשי המשרד הביעו חשש מתביעה גדולה העלולה להיות מוגשת נגד שירות הכיבוי.

יו"ר הוועדה שבודקת את קריסת מערכות בטיחות האש באיקאה, מפקד כיבוי גבעתיים רב טפסר אפרים מערבי, אמר בתגובה: "ניתוק החשמל בשלב מסוים של השריפה היה חיוני, כדי לא לסכן את הכבאים בהתחשמלות. אבל זו לא היתה הסיבה לקריסת מערכות בטיחות האש במבנה".

במערך הכיבוי סיפרו אתמול שבשלב מסוים הבינו את הטעות של הצוות הראשון והחליטו לנסות להפעיל את הגנרטורים פעם נוספת, ולהחזיר את משאבות המים לפעולה. אבל לטענתם, "המשאבות כבר לא עבדו טוב".

מנציבות כיבוי האש נמסר בתגובה, כי "עדיין לא קיבלנו את הדו"ח הסופי של ועדת הבדיקה. ברגע שכל הממצאים יגיעו, נוכל להתייחס למה שנכתב שם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ