מאות מפגינים נגד גירוש ילדי העובדים הזרים: "להפסיק את ההתעללות"

ארגוני הסיוע חידשו את המאבק בגירוש ילדי העובדים הזרים שצפוי לצאת לפועל בקרוב; מנגד תושבי דרום העיר קראו: "די לבייבי ויזה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ארגוני הסיוע מחדשים היום (שישי) את המאבק בגירוש ילדי העובדים הזרים שצפוי לצאת לפועל בקרוב, בהפגנה בגן מאיר בתל אביב. מנגד, בכניסה לגן מפגינים תושבי דרום העיר בקריאות "די לבייבי ויזה".

גירוש המשפחות שלא עומדות בקריטריונים שקבעה ממשלת ישראל צפוי להתחיל בשבועות הקרובים עם השלמת ההכנות האחרונות בהן נהלים לביצוע מעצרים והסבת מתקן בנתב"ג שיוכל לקלוט משפחות עם ילדים.

מפגינים בתל אביב, היום. תצלום: טלי מאייר

בגן מאיר מפגינים מאות אנשים בקריאה שלא לגרש ילדים שנולדו בישראל ולא להשימם בבית כלא, בהפגנה שאורגנה על ידי מספר ארגוני סיוע בהם מוקד סיוע לעובדים זרים, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ועוד. בהפגנה צפויים לשאת דברים עליזה אולמרט ואסתר אקפיאה, שהשתתפה בסרט strangers no more שעוסק בבית הספר ביאליק רוגוזין וזיכה השבוע את יוצריו בפרס אוסקר.

"לא משנה כמה ציורים או קישוטים שמים על הקירות- כלא זה כלא! ומקומו של ילד הוא לא מאחורי סוגר ובריח" אומרת רותם אילן, מייסדת ארגון ילדים ישראלים, "מדובר בילדים שנולדו וגדלו בישראל. ילדים שהוריהם הגיעו לארץ כחוק- בהזמנת המדינה. ארבע מאות ילדים הם לא הבעיה, וגירוש שלהם הוא בטח לא הפיתרון!", אמרה.

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח טוען כי מעצר ילדים אמור להיות אפשרות אחרונה ולא חלק מנוהל. לדבריו, "המתקן מוגדר על ידי רשות האוכלוסין כמתקן מעבר בעוד שלמעשה מדובר במתקן מעצר. גם אם המדינה סבורה שיש בעיה עם המעמד של אותם ילדים, מעצר הוא תמיד האפשרות האחרונה, וכך גם קובעת האמנה הבינלאומית לזכויות הילד".

ילדים בהפגנה. תצלום: טלי מאייר

ח"כ דב חנין (חד"ש) נשא דברים בהפגנה ואמר "הגיע הזמן להפסיק את ההתעללות בילדי העובדים הזרים. הילדים הללו ראויים לא רק לזכייה באוסקר על סרט תיעודי נוגע ללב, אלא קודם כל לביטחון במעמדם ובעתידם". ח"כ חנין הוסיף כי "הממשלה שייבאה וממשיכה לייבא עובדים זרים, חייבת לקחת עליהם אחריות ולהבטיח לילדיהם זכויות והגנה אמיתיים".

"לילדים האלו אין ארץ אחרת" אמרה השחקנית גילה אלמגור, "ויש לאפשר ל-400 הילדים ומשפחותיהם להשאר בישראל". לדבריה, "מדובר באנשים המדינה הביאה לכאן ועליה לקחת אחריות להתנהלות הרשלנית, אנחנו רק נרוויח מזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ