העובדים הסוציאליים פותחים בשביתה

נציגי האוצר ואיגוד העובדים הסוציאליים לא נפגשו מיום שישי ועסקו בהאשמות הדדיות לכישלון המו"מ דרך כלי התקשורת. מגוון שירותים לא יפעלו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

שירותי הרווחה בישראל פותחים הבוקר (ראשון) בשביתה עד למועד לא ידוע, זאת בעקבות מחאת העובדים הסוציאליים על תנאי העסקתם. בניגוד לדיונים קדחתניים שנערכים ערב שביתות בענפים אחרים, הדיון האחרון בין הצדדים נערך ביום שישי כששר האוצר, יובל שטייניץ, זימן ללשכתו את שר הרווחה, משה כחלון, ואת נציגי ההסתדרות אך הצדדים לא הצליחו לגשר על הפערים הגדולים בדרישות.

אמש פעלו הצדדים בעיקר בתיווך התקשורת כשמשרד האוצר פרסם את הצעתו וטען כי ההסתדרות מפרסמת נתונים שונים מדרישותיה סביב שולחן הדיונים. מנגד טוענים באיגוד העובדים הסוציאליים כי מדובר בהצעה שהם שומעים לראשונה. יש לציין כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא השמיע את התייחסותו לנושא עד כה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

המדינה מציעה לכלל העובדים הסוציאליים את התוספת שמקבל המגזר הציבורי ומעבר לתוספת זו מציעה גם המדינה תוספות שכר דיפרנציאליות לפיהן עובדים בשכר נמוך יקבלו תוספת גבוהה יותר מעובדים בשכר גבוה. כך בעלי שכר של כ-5,000 שקל יקבלו תוספת של כ-20% - מעל 1,000 שקל בחודש. בעלי שכר של כ-10,000 שקלים יקבלו תוספת של כ-10% - כ-1,000 שקלים בחודש, ובעלי שכר של כ-15,000 שקלים יקבלו את התוספת שניתנה לכלל הסקטור הציבורי בשיעור של 7.25%. כמו כן מציעה המדינה ליעד תוספת גבוהה יותר לחוקרי ילדים ותפקידים נבחרים, בהתאם לצורך המקצועי שהועלה על ידי משרד הרווחה.

בשל השביתה, לשכות הרווחה ברשויות המקומיות לא יטפלו בילדים בסיכון ובנערות במצוקה; קציני מבחן לא יגישו תסקירים לבית המשפט, מה שעלול להביא לשחרור עבריינים; הורים גרושים לא יוכלו לפגוש את ילדיהם במרכזי הקשר ברשויות המקומיות; הוועדות להפסקת הריון לא יתכנסו, ולא ייערכו ועדות פסיכיאטריות לילדים.

כמו כן, נשים לא יוצאו למקלטים לנשים מוכות ולא יוענק ייעוץ למשפחות במצוקה; בתי חולים פסיכיאטריים לא יקבלו חולים חדשים שניתן לדחות את האשפוז שלהם; תוקפא העבודה בכל היחידות לטיפול בהתמכרויות סמים, אלכוהול והימורים; שירות המבחן לא יקיים חקירות של ילדים ובעלי מוגבלויות, קורבנות ותוקפים; העובדים הסוציאליים של משרד הביטחון לא יטפלו בנכי צה"ל ובהלומי קרב, וכן לא יוכנו תוכניות סיעוד לקשישים, ולא יוגשו תסקירים לאפוטרופסות לקשישי

"לצערנו - נציגי העובדים הסוציאליים דורשים שבעלי שכר גבוה מכך, כלומר מי שמרוויחים 17,000 שקל בחודש ואפילו 20,000 שקל לחודש יקבלו תוספת גבוהה מהתוספת שמקבלים כלל עובדי המגזר הציבורי (7.25%), זו דרישה לא מוצדקת ואף לא הוגנת ביחס לשאר עובדי הסקטור הציבורי שקיבלו תוספת זו בלבד", אמרו באוצר. "הטענה כאילו שכרם של העובדים הסוציאליים לא עודכן כבר 16 שנה ? אינה נכונה: הם קיבלו בשנים האחרונות תוספות דומות לכלל עובדי המגזר הציבורי".

עוד אמרו באוצר כי "הצעת המדינה הוגנת ועושה צדק עם בעלי השכר הנמוך הנמצאים בחזית המאבק. מצער שבעוד שבתקשורת מוצג המאבק כמאבק של בעלי השכר הנמוך - בחדרי הדיונים מעלה האיגוד דרישות הפוכות מאלה המוצגות לציבור. הפער בין הדרישות המוצגות בתקשורת לבין התנהלות האיגוד בחדרי הדיונים אינו מאפשר הגעה להסכם. עם זאת, אנו קוראים לאיגוד לא לשבות ולחזור לשולחן הדיונים באופן מיידי בהתאם לעקרונות הצודקים שהוצגו על ידי האיגוד בציבור על מנת לנצל את ההזדמנות ולעשות צדק עם בעלי השכר הנמוך".

באיגוד טוענים כי המספרים המדוברים לא הועלו עד כה וכעת הם שומעים אותם, כאמור, לראשונה. "משרד האוצר ממשיך להפיץ שקרים שאין בהם כל אמת", אמרו באיגוד, "כבר בפגישת המשא ומתן הראשונה לפני למעלה מחצי שנה הודענו שהאיגוד מסכים לבקשת משרד האוצר לתוספות שכר דיפרנציאליות כך שבעלי השכר הנמוך יקבלו תוספת גדולה יותר ובעלי שכר גבוה יקבלו תוספת נמוכה יותר".

"אולם למרות זאת, משרד האוצר טרם הגיש לאיגוד כל תכנית על עלות תוספות השכר ומה שמנסה לעשות זה לחלק את העוגה כשאפילו אין מצרכים לאפייתה", הוסיפו באיגוד, "תחילה על האוצר לפרט מהי עלות התוספות שמציע. הטענה כאילו בחדרי דיונים אנו מבקשים לדאוג לבעלי השכר הגבוה הינה שקר מוחלט מבית מדרשו של משרד האוצר כי אם היה האוצר שומע ולו פעם אחת את דרישות האיגוד לתיקון העיוותים במבנה היה ניתן למנוע את המצב אליו הגענו כעת ואולי למנוע שביתה. משהאוצר לא עשה זאת עד היום אין לו אלא להלין על עצמו בלבד ולא להטיל זאת על אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ