ארגוני הסיוע חידשו בסוף השבוע את המחאה נגד גירוש כ-400 ילדי העובדים הזרים. בהפגנה שערכו הארגונים ביום שישי בגן מאיר בתל אביב לקחו חלק מאות משתתפים. הגירוש צפוי לצאת לפועל בשבועיים הקרובים, עם השלמת ההכנות האחרונות ברשות האוכלוסין וההגירה.

בהפגנה נשאה דברים אסתר אייקפאה, שלקחה חלק בסרט Strangers No More, שמציג את סיפורו של בית הספר ביאליק-רוגוזין, שבין כתליו לומדים ילדי מהגרים רבים. הסרט זכה בשבוע שעבר בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הקצר. "אני לא עומדת בקריטריונים של הממשלה ואני מועמדת לגירוש", אמרה אייקפאה, שבאה להפגנה לבושה במדי הצופים, "בשם כל אותם ילדים במצב שלי, אני פונה למדינת ישראל ולעומד בראשה - תנו לנו להישאר, אין לנו ארץ אחרת".

בהפגנה נשאו דברים גם מייסדת ארגון ילדים ישראלים רותם אילן, מנכ"ל התנועה הרפורמית גלעד קריב וכן השחקנית גילה אלמגור, שקראה להעניק מסתור לילדים ולמשפחותיהם עם תחילת הגירוש. "זה ביתם של הילדים ואין להם ארץ אחרת", אמרה אלמגור, "מאכלת הגירוש מאיימת מעל ראשיהם. לא מוסרי שילדים ישלמו מחיר על התרשלות המדינה במדיניות ההגירה. כולנו חייבים לפתוח עבורם את הדלת. אנחנו נרוויח 400 ישראלים שיהיו גאים בנו, ויביאו לנו גאווה בעתיד. אעשה הכל כדי להסתיר ילדים ואשא בתוצאות. אני קוראת לראש הממשלה להשמיע את קולו".

תמי גורדון, מתנדבת בארגון ילדים ישראלים, הקריאה דברים בשמה של עליזה אולמרט, רעיית ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שלא יכלה לבוא להפגנה: "ידה האחת של הממשלה משתפת פעולה עם קבלני כוח אדם נצלניים ומפרי חוק, וידה השנייה מגרשת בזדון 400 ילדים".

בהפגנה נכחו חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ודב חנין (חד"ש), שמלווים את המאבק מראשיתו. הח"כים הצטרפו לארגונים המוחים גם נגד המתקן שבו יוחזקו הילדים ומשפחותיהם שייעצרו. "המתקן מוגדר על ידי רשות האוכלוסין כמתקן מעבר, בעוד שלמעשה מדובר במתקן מעצר", אומר עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "גם אם המדינה סבורה שיש בעיה עם המעמד של אותם ילדים, מעצר הוא תמיד האפשרות האחרונה, וכך גם קובעת האמנה הבינלאומית לזכויות הילד".

עשרות תושבי דרום תל אביב הפגינו מול המפגינים נגד הגירוש, הניפו שלטים וקראו קריאות נגד המהגרים וילדיהם, בהן "די לבייבי-ויזה", "כאן ישראל, לא אפריקה", ו"דרום תל אביב יהודית". במקום התפתחו ויכוחים בין נציגי שני הצדדים, וכוחות משטרה הקפידו לחצוץ בין הקבוצות. לטענת התושבים, השארת הזרים וילדיהם תיצור תקדים מסוכן של מתן לגיטמציה לכל מי שנולד בישראל להישאר בה, ועל הממשלה לעמוד באומץ מאחורי החלטתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ