מאות עובדים סוציאליים הפגינו בבאר שבע ובצומת מחניים: "הגיעו מים עד נפש"

עובדים בשביתה, מהצפון ומהדרום, הפגינו בדרישה לשפר את שכרם. "זה סיוט בעבור המטופלים", אמרה אחת העובדות, "אבל כשהוא ייגמר יהיה טוב לכולם"

יניר יגנה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
ג'קי חורי

העובדים הסוציאליים, שפתחו הבוקר (ראשון) בשביתה, קיימו היום שתי הפגנות, בדרום ובצפון, במחאה על מדיניות האוצר ובדרישה לשפר את תנאי העסקתם. למעלה מ-1,000 עובדים סוציאליים צעדו בבאר שבע, ויותר מ-400 עובדים סוציאליים הפגינו בצומת מחניים.

העובדים מאזור הדרום צעדו ממרכז המורים בבאר שבע למשרדי הממשלה בעיר, כשהם הולכים על הכבישים וחוסמים אותם לתנועת מכוניות. "אנחנו נאבק עד הסוף ולא נתפשר לרגע", אמרה שרה, עובדת סוציאלית מבאר שבע, "זה ביזיון מה שהולך פה עם המשכורות שלנו, הגיעו מים עד נפש". היא הוסיפה כי העובדים הסוציאליים מקווים "שמישהו ישמע את צעקתם שם למעלה". לאה שקל, עובדת רווחה מאשדוד, הוסיפה כי "כבר 40 שנה אני במקצוע והמשכורת שלי היא 6,000 שקל".

מאות עובדים סוציאליים מכל אזור הצפון הפגינו בצומת מחניים. המפגינים והמפגינות לבשו חולצות אדומות וחסמו למשך דקות ארוכות את כביש 90. במשטרה גילו איפוק ולא התעמתו עם המפגינים. בין הסיסמאות שנשמעו בהפגנה: "עם עבודת קודש לא גומרים את החודש"; "רוצים אוויר כמו בכיכר תחריר"; "עם שכר כה עלוב אי אפשר לחיות בלוב".

הפגנת העובדים הסוציאליים בצומת מחניים. תצלום: דרור ארצי

לעובדים הצטרפו עשרות סטודנטים לעבודה סוציאלית ממכללת תל חי ואף ראש בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה, פרופ' אלי לונטל, שאמר כי המאבק של העובדים הסוציאליים הוא סוגיה עקרנית במאמץ לחיזוק החברה בישראל. "ראש הממשלה, עוד בהיותו שר אוצר החליט לחזק את המיליארדרים הישראלים מתוך תפיסת עולם שחוזקה של החברה תלוי בחזקים. ואנחנו אומרים שהעניין הוא הפוך לחלוטין שצריך לחזק את החלשים כי הם אלה שנותנים חוזק למדינה גם כשיש איומים מבחוץ", אמר לונטל.

ענבר מידני, סטודנטית שנה ג' במכללה, אמרה: "מי שעובד בעבודה סוציאלית עושה את זה מתוך אהבה למקצוע ומתוך שליחות. אנו כסטודנטים רואים במאבק הזה מאבק שלנו, כמי שבסופו של דבר יסיימו את הלימודים וייצאו לעבודה עם השכבות הכי חלשות בחברה. אנחנו רוצים להתפרנס בכבוד כמו כולם".

דורית ינאי, עובדת סוציאלית בעלת ותק של 34 שנה, עובדת במרכז לשיקום מקצועי בעכו. לדבריה, היא מרוויחה 6,500 שקל בחודש. "אני מטפלת בנפגעי נפש ועוזרת להם בשיקום תעסוקתי", סיפרה ינאי. "כואב לי על האנשים שאמורים לקבל טיפול היום או בימים הקרובים, אבל אנחנו לא נהיה שם. אני יודעת שזה סיוט בשבילם, אבל אני מקווה שהוא ייגמר כמה שיותר מהר ואז יהיה טוב לכולם - גם לנו וגם להם".

בניגוד לדיונים קדחתניים שנערכים ערב שביתות בענפים אחרים, הדיון האחרון בין העובדים הסציאליים לנציגי האוצר נערך ביום שישי כששר האוצר, יובל שטייניץ, זימן ללשכתו את שר הרווחה, משה כחלון, ואת נציגי ההסתדרות אך הצדדים לא הצליחו לגשר על הפערים הגדולים בדרישות. אמש פעלו הצדדים בעיקר בתיווך התקשורת כשמשרד האוצר פרסם את הצעתו וטען כי ההסתדרות מפרסמת נתונים שונים מדרישותיה סביב שולחן הדיונים. מנגד טוענים באיגוד העובדים הסוציאליים כי מדובר בהצעה שהם שומעים לראשונה.

המדינה מציעה לכלל העובדים הסוציאליים את התוספת שמקבל המגזר הציבורי ומעבר לתוספת זו מציעה גם המדינה תוספות שכר דיפרנציאליות לפיהן עובדים בשכר נמוך יקבלו תוספת גבוהה יותר מעובדים בשכר גבוה. כך בעלי שכר של כ-5,000 שקל יקבלו תוספת של כ-20% - מעל 1,000 שקל בחודש. בעלי שכר של כ-10,000 שקלים יקבלו תוספת של כ-10% - כ-1,000 שקלים בחודש, ובעלי שכר של כ-15,000 שקלים יקבלו את התוספת שניתנה לכלל הסקטור הציבורי בשיעור של 7.25%. כמו כן מציעה המדינה ליעד תוספת גבוהה יותר לחוקרי ילדים ותפקידים נבחרים, בהתאם לצורך המקצועי שהועלה על ידי משרד הרווחה.

בשל השביתה, לשכות הרווחה ברשויות המקומיות לא יטפלו בילדים בסיכון ובנערות במצוקה; קציני מבחן לא יגישו תסקירים לבית המשפט, מה שעלול להביא לשחרור עבריינים; הורים גרושים לא יוכלו לפגוש את ילדיהם במרכזי הקשר ברשויות המקומיות; הוועדות להפסקת הריון לא יתכנסו, ולא ייערכו ועדות פסיכיאטריות לילדים.

כמו כן, נשים לא יוצאו למקלטים לנשים מוכות ולא יוענק ייעוץ למשפחות במצוקה; בתי חולים פסיכיאטריים לא יקבלו חולים חדשים שניתן לדחות את האשפוז שלהם; תוקפא העבודה בכל היחידות לטיפול בהתמכרויות סמים, אלכוהול והימורים; שירות המבחן לא יקיים חקירות של ילדים ובעלי מוגבלויות, קורבנות ותוקפים; העובדים הסוציאליים של משרד הביטחון לא יטפלו בנכי צה"ל ובהלומי קרב, וכן לא יוכנו תוכניות סיעוד לקשישים, ולא יוגשו תסקירים לאפוטרופסות לקשישים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ