העובדים הסוציאליים: מוכנים לשביתה ארוכה

מחר יתחדשו הדיונים בין נציגי העובדים לבין נציגי האוצר, לאחר שלא נפגשו מיום ו'. באיגוד הביעו שביעות רצון מההתייצבות להפגנות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

באיגוד העובדים הסוציאליים הביעו הערב (ראשון) שביעות רצון מההיענות הכוללת של 10,000 העובדים המועסקים במגזר הציבורי ביומה הראשון של שביתתם, והבהירו כי הם מוכנים גם לשביתה ארוכה אם יהיה בכך צורך.

"הייתי רוצה לראות שביתה קצרה אך לא אופתע אם יאלצו אותנו ללכת לשביתה ארוכה" אמר היום ל"הארץ" יו"ר האיגוד איציק פרי, "את ההצעה של 20% לבעלי השכר הנמוך לא שמענו עד כה אלא מהתקשורת וכל מה שלנו הציעו היה תוספת דיפרנציאלית של 14.25%, מה שלא נקבל. מדברים איתנו במשא ומתן על אידיאולוגיה של שוק חופשי ועקרונות של תחרות, על אילו עקרונות הם מדברים, למעט קבלת שירותי רווחה בזול ועל חשבון העובדים? מכאן נובעת דרישתנו, שהיתה משנית בסדרי העדיפויות אך התקדמה במקביל לדרישה על העלאת שכר - צו הרחבה לעובדים בעמותות".

יומה הראשון של שביתת העובדים הסוציאליים חלף ללא כל ניסיון הידברות בין הצדדים. מחר בבוקר ייפגשו הממונה על השכר, אילן לוין וראש אגף תקציבים, ד"ר אודי ניסן, עם יו"ר האיגוד פרי ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, בניסיון לצמצם את הפערים הקיימים ולהביא לסיום השביתה.

בישיבת הממשלה שנערכה היום עדכן שר הרווחה, משה כחלון, כי משרד הרווחה הקים צוות חירום, בראשות מוטי וינטר, סמנכ"ל לשירותים חברתיים ואישיים במשרד הרווחה, שיפעל עם איגוד העובדים הסוציאליים והנהלת המשרד למתן מענה מיידי וטיפול במצבי חירום. במשרד ראש הממשלה סירבו להתייחס לשביתה ולמגעים בין הצדדים והסתפקו בכך ש"ראש הממשלה עומד מאחורי שר האוצר ושר הרווחה בפתרון הסוגיה".

במשרד האוצר טענו היום כי עם תום הדיונים בין הצדדים ביום שישי ביקשו מנציגי ההסתדרות המשך הדיונים במוצאי שבת וביום ראשון אך אלו לא נענו לבקשה. כמו כן טוענים באוצר כי הם מציעים לסקטור, הצעות שלא הוצעו לאף סקטור אחר.

"הטענה שלהם היא כי רוב העובדים מרוויחים שכר נמוך על כן הם בדיוק אלו שאנו מעוניינים לדאוג להם על ידי תוספת של 20% לשכר, הקצאת משרות נוספות שיאפשרו להם להשלים משרה למשרה מלאה וכן תוספות לתפקידים מיוחדים", אומר משה בר סימן-טוב, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, "מדובר בהצעות שלא הצענו לאף סקטור במסגרת משא ומתן. דרישתם אינה מסתכמת בעובדים בעלי השכר הנמוך אלא בקבלת תוספות גבוהות גם לעובדים שמשתכרים מעל 10,000 שקל, מעבר ל-7.25% שניתנים לכלל המגזר הציבורי וזה משהו שלא נוכל לאפשר. יש פה בסיס למשא ומתן, ועל כן אנו שמים את הנושא בראש סדר העדיפויות ומפנים את לוח הזמנים כדי לשבת איתם ולקבל הכרעות".

באשר לטענת האיגוד כי טרם נקבעה מסגרת עלות להסכם, אומרים באוצר כי מדובר בטיעון חריג: "בדרך כלל מציגים דרישות ואומרים 'כמה שיעלה - יעלה', כאן פועלים הפוך ורוצים לקבל עלות כוללת של ההסכם כשאנחנו מבקשים לדאוג לבעלי השכר הנמוך, שלטענתם אלו הם רוב העובדים, אז מה משנה להם עלות ההסכם הכוללת?", תהה בר סימן-טוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ