בוטלה השתתפות הרב וייס בכנס ירושלים, מחשש להפגנות

בשל חלקו בפינוי גוש קטיף

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הקרע בציונות הדתית אינו מתאחה: מנהלי "כנס ירושלים", הכנס החשוב ביותר של הציונות הדתית, החליטו לבטל את הופעתו של הרב הצבאי הראשי לשעבר תא"ל (מיל') ישראל וייס, בשל חלקו בפינוי גוש קטיף.

כנס ירושלים, שייערך בהמשך החודש, נחשב לאירוע ההגותי החשוב ביותר של הציונות הדתית - המקבילה המגזרית של כנס קיסריה.

זו השנה השמינית שהכנס מתקיים, ובמושבו הנוכחי ישתתפו בין היתר שר השיכון אריאל אטיאס, שר התחבורה ישראל כץ וחברי הכנסת אריה אלדד, דני דנון, דוד רותם ומיכאל בן ארי. באופן אירוני, באירוע ישתתף גם קצין במדים, תא"ל אבי בניהו, דובר צה"ל.

במסגרת הכנס, נקבע פאנל מיוחד בנושא גבולות הציות של הציבור הדתי-לאומי. בלוח הזמנים של הכינוס, שכבר הופץ, הופיע גם שמו של וייס - שהיה הרב הצבאי בתקופת הפינוי מגוש קטיף - כאחד הדוברים. אלא שבעקבות פרסום סדר היום, הופעל לחץ כבד מצד מפוני גוש קטיף שלא לאפשר לווייס לקחת חלק בפאנל. הלחץ אף לווה באיומים על מארגני הכנס, לפיהם אם וייס יופיע בו, יפגינו המפונים נגדו ולא יאפשרו את קיום המושב.

הנהלת הכנס, המורכבת מתלמידיו של רבה של בית אל זלמן ברוך מלמד, התכנסה לדיון חירום שבסופו הוחלט לבטל את הופעתו של הרב וייס. בימים האחרונים הופץ לוח זמנים מתוקן - הפעם ללא שמו. דודו סעדה, מנכ"ל הכנס, אמר ל"הארץ" כי "חשבנו שאחרי חמש שנים וחצי הפצע הגליד, אבל כנראה שעדיין לא. אנחנו עושים את הכנס כדי ליהנות, ואנחנו לא רוצים שיהיה חילול השם וצעקות".

מאז ההתנתקות, נחשב הרב וייס מוקצה בקרב חוגים רבים בציבור הדתי-לאומי. בעבר ניסו לתקוף אותו, הפגינו מול ביתו ואף שלחו לו מכתבי איום.

בספרו, שפורסם לפני כמה חודשים, סיפר וייס: "הפכתי לאויב העם, אויב המתיישבים. חודשים לא יכולנו להיכנס הביתה בבטחה". "לא קומץ ולא שוליים", כתב וייס בספרו בהתייחסו לקהילה הדתית-לאומית, "כי אם המון אדם שמחפש המון דם, דם יהודי". וייס נמצא כעת בחו"ל ואת תגובתו לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ