במגזר הערבי המצב קשה יותר: עובד סוציאלי מטפל ב-502 תיקים

על פי נתוני עמותת סיכוי, שיעורי העוני ואי תפקוד הרשויות הערביות הופכים את המצב שם לחמור עוד יותר. השכר לעומת זאת נמוך באותה מידה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אם בימים האחרונים דובר רבות בעיקר על תנאי העבודה הקשים של העובדים הסוציאליים במגזר היהודי, כעת עומד להתגלות מצבם של העובדים הסוציאליים במגזר הערבי. על פי דו"ח של עמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי, שיתפרסם בקרוב, העומס שבו פועלים העובדים במגזר זה גדול עוד יותר.

מדי שנה מפרסמת סיכוי את המדד השנתי לאי-שוויון בישראל. השנה יכלול הדו"ח התייחסות למערך העבודה הסוציאלית, שממנה עולה כי בשנת 2008 עובד סוציאלי במגזר הערבי טיפל בממוצע ב-502 תיקים, לעומת 677 בשנת 2007. לעומת זאת, עובד במגזר היהודי טיפל בממוצע ב-2008 ב-375 תיקים.

"הירידה אינה מעידה כי המצב טוב", אומר עלי חיידר, מנכ"ל משותף בסיכוי. "המצב של העובדים הסוציאליים במגזר היהודי קשה מאוד, אך מצבם של העובדים הערבים קשה עוד יותר. הם מטפלים במספר רב יותר של תיקים, הרשויות לא משלמות להם משכורות בזמן וההוצאה הציבורית על רווחה ברשויות ערביות נמוכה יותר. לכן סובלים יותר, ונדרש תיקון יסודי שעל הממשלה להוביל אותו".

בנוסף, בולטים לאורך השנים הפערים בתחולת העוני בין המגזרים, ולדבר השפעה גם על העומס הניכר על המערך הסוציאלי. לפני תשלומי העברה ומסים (הכנסה כלכלית), 60.6% מהנפשות באוכלוסייה הערבית נמצאות מתחת לקו העוני, לעומת 26.5% מהנפשות באוכלוסייה היהודית. אחרי תשלומי העברה ומסים (הכנסה פנויה), 54.4% מהנפשות באוכלוסייה הערבית מתחת לקו העוני, לעומת 16.6% מהנפשות באוכלוסייה היהודית.

לעומת זאת, מנתוני סיכוי עולה כי במגזר הערבי מטופלים פחות ילדים בסיכון: ילד אחד מתוך עשרה בגיל 0-3 נמצא במסגרת משפחתון או מעון יום, לעומת ילד אחד מתוך חמישה במגזר היהודי, נכון לשנת 2009.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ