הצבא מסרב לשחרר צעיר דרוזי ולתת לו להתייצב בוועדת מצפון

שש פעמים במעצר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

צעיר דרוזי תושב הכפר בית ג'אן שמסרב לשרת בצה"ל נשלח לכלא כבר שש פעמים למרות בקשתו להתייצב בפני ועדת מצפון. הצעיר אג'ואד זידאן, בן 19, טוען שבצבא מנסים לשבור אותו באמצעות הכבדת הענישה ולא לאפשר לו להשתחרר לפי סעיף סירוב מטעמי מצפון.

זידאן נשפט ביום שלישי שעבר למאסר של חודש ימים. בפעמים הקודמות תקופת המעצר או המאסר היתה שבועיים בלבד. זידאן, כמו רוב בני גילו בני העדה הדרוזית, התבקש להתייצב בבקו"ם באוקטובר האחרון כמה חודשים לאחר שסיים את לימודיו בתיכון. הוא הודיע שהוא מסרב להתגייס, וטען בפני קציני הצבא שאינו מוכן להשתלב בצבא הכיבוש ולשאת נשק בפני בני עמו הפלסטיני.

זידאן גם סירב לעשות את שעושים צעירים דרוזים המבקשים להשתחרר מהשירות הצבאי לפי קריטריון של אי התאמה או פרופיל 21, או מניעים דתיים.

"מצדי העמדה שלי היא עקרונית. אין לי בעיה רפואית ואני לא דתי. יש לי בעיה מצפונית ואני לא מוכן לשירות זה", אמר זידאן לבני משפחתו טרם נשלח לכלא בשבוע שעבר.

בני המשפחה ציינו כי הם נערכים למאבק משפטי וציבורי כדי שבנם, שזוכה לתמיכה ואהדה בקרב חוגים שונים ורבים בעדה הדרוזית, ישתחרר מהשירות ולא יישא בעונש המאסר כל פעם מחדש, בדגש כי עשרות צעירים יהודים שסירבו להתגייס מטעמי מצפון קיבלו את מבוקשם כשהתייצבו בוועדה.

גורמים בעדה הדרוזית העריכו כי סירוב הצבא לאפשר לזידאן לעבור ועדת מצפון נובע מהחשש לתקדים בהקשר זה. יש לציין כי סוגיית השירות הצבאי נחשבת לתפוח אדמה לוהט בעדה הדרוזית זה שנים, והנתונים על אחוז המתגייסים והסרבנים משתנים בצורה קיצונית בין תומכי הגיוס לבין המתנגדים.

בהתייחס לעניינו של זידאן, נמסר מדובר צה"ל כי "פניות של חיילים להשתחרר משירות ביטחון מטעמי מצפון נבחנות על ידי גורמי הגיוס בכובד ראש, בהתאם לעקרונות שנקבעו.

בין היתר גם בפסיקת בית המשפט העליון. יצוין, כי סרבנות על רקע פוליטי אינה מהווה עילה לפטור מן השירות הצבאי, או להבאה לבחינה בפני הוועדה המייעצת בעניין בקשות לפטור משירות צבאי מטעמי מצפון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ