פלסטיני שבנו שירת בצה"ל מסורב אזרחות

עאדל חוסיין נשוי לאשה יהודייה ובנו שירת כחובש קרבי, אך המדינה מסרבת להעניק לו אשרת קבע ולתת לו להתאחד עם בנו

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

עאדל חוסיין, פלסטיני שנולד בג'נין וחי רוב חייו בטול כרם, נשוי לאשה יהודייה ובנו שירת בצה"ל, אך למרות זאת המדינה מסרבת להעניק לו אזרחות או אשרת קבע. ממשרד הפנים נמסר שהוא קיבל תעודת תושב ארעי וכי לפי החוק, אין אפשרות לתת לו אזרחות.

בגיל 16, לאחר מלחמת ששת הימים, החליט עאדל חוסיין לעזוב את ג'נין ולעבור לבדו לתל אביב. הוא החל לצעוד ברגל והגיע לרמת גן, שם התחיל לעבוד כשוטף כלים באחת המסעדות בעיר.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בזמן שעבד במסעדה פגש עאדל את סטלה - בחורה יהודייה מדימונה. השניים התאהבו, החליטו להתחתן ועברו לגור בטול כרם, לדברי עאדל כיוון ש"שם היה הרבה יותר זול לבנות בית".

לאחר כמה שנים נולד לזוג בן - מוחמד חוסיין. ב-1996, בעקבות המהומות במנהרת הכותל בירושלים, חשש עאדל לחיי אשתו כי בטול כרם ידעו כולם שמדובר ביהודייה, וביקש ממנה לעזוב עם בנם ולשוב לדימונה.

סטלה ומוחמד חזרו לדימונה ועאדל נשאר בטול כרם. שנים הוא לא ראה את בנו, שהתגייס בינתיים לצה"ל ושירת כחובש קרבי. לאחר שירותו הצבאי שינה את שמו ליוסי פרץ והמשיך להתגורר עם אמו בדימונה. ב-2004 נעצר עאדל בידי שוטרי מג"ב בשטח ישראל כיוון שהיה שוהה בלתי חוקי. באמצעות עורך דינו דידי רוטשילד הוא פנה לבג"ץ, שם הוחלט לתת לו אשרת שהות כתושב ארעי לחמש שנים, ובתום התקופה היו אמורים לבחון את האפשרות לתת לו תעודת קבע או אזרחות. "בהתאם לחוק האזרחות והכניסה לישראל - הוראת שעה - הוחלט להעניק לו רישיון לישיבה ארעית, באופן שיאפשר לו לעבוד בישראל. הרישיון הוארך מדי שנה והכוונה היתה שלאחר חמש שנים הוא יהיה תושב קבע מכוח היותו אב של חייל שמשרת בצה"ל. נכון להיום הפניות שלנו למשרד הפנים לשנות את מעמדו לתושב קבע או לאזרח ישראלי נדחו. אנחנו מקווים כי ההבטחה השלטונית להפוך אותו לאזרח קבע תמומש", אמר ל"הארץ" עו"ד רוטשילד.

"עכשיו עושים לי בעיות במשרד הפנים", מספר עאדל, "אפילו בחופה של הבן שלי פחדתי שיחזירו אותי לטול כרם. אני רוצה להיות ליד הבן שלי, אין לי אף אחד חוץ ממנו".

לדברי עאדל, באחרונה פנה למשרד הפנים בבקשה לקבל אשרה קבועה אך נענה בשלילה ובקרוב יגיש בקשה לאשרה זמנית. "אני לא יכול לקנות פה בית כמו בן אדם, אני לא יכול לפתוח עסק מחשש שעוד מעט יגרשו אותי. אין שום הסבר למה לא נותנים לי להיות אזרח קבע. הילד שלי שירת ביחידה קרבית - זאת לא נאמנות מוחלטת למדינה?", שואל עאדל.

בנו של עאדל אמר ל"הארץ" כי "בהתאם לחוק האזרחות מגיע לאבא שלי אזרחות, או לפחות רישיון לישיבת קבע. משום שהבן שלו שירת בצה"ל כחובש קרבי וגם מהסיבה שהוא נאמן למדינת ישראל צריך לתת לו אשרת קבע. אני הבן היחיד שלו. אין לו אף אחד חוץ ממני ומקומו לידי".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה כי: "מר עאדל חוסיין הינו תושב הרשות הפלסטינית. בשנת 2005, לאור העובדה כי הינו אב לאזרח ישראלי ולאור העובדה שטען כי נשקפת סכנה לחייו, הוחלט במסגרת הליך משפטי והחלטת ראש מנהל האוכלוסין דאז, לאשר למר חוסיין אשרת תושב ארעי מסוג א/5. מר חוסיין מבקש לשנות את מעמדו לתושב קבע, אולם עקב הוראת השעה משנת 2003 לא ניתן לאשר הבקשה ואין הדבר נתון לשיקול דעתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ