שביתת העובדים הסוציאליים | "עם תואר שני אני שווה פחות מתיכוניסטית שממלצרת"

כדי להבין עד כמה עגום מצבם של העובדים הסוציאליים, מספיק לשמוע את סיפורם של אהרון ורעות מאיר. בני זוג העוסקים שניהם במקצוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זוג שממתין לקבלת ילדם מאם פונדקאית, ילדה שנאנסה ואסירה שילדה ומופרדת מבתה - כל אלה ורבים אחרים נדחו על ידי ועדת החריגים של העובדים הסוציאליים וייאלצו להמתין לתום השביתה בשביל טיפול.

אתמול דנה הוועדה ביותר מ-150 פניות, אך רק ארבע אושרו: קליטת שתי נשים במקלט לנשים מוכות, טיפול בקטינה המאושפזת בבית חולים פסיכיאטרי שאיימה בהתאבדות ואישור הפסקת הריון. "אנו מאשרים מקרים שנשקפת בהם בבירור סכנת חיים", אומרת יו"ר ועדת חריגים רחל וידל.

עבודת הוועדה, שבה 13 חברים, החלה עוד בסוף השבוע עם קבלת הפניות. "אלה החלטות קשות אך כדי לוודא שלא נעשות טעויות אנו מתייעצים כל הזמן, בוחנים אם יש גורם אחר שיכול לטפל במקרה ומכלול שיקולים כי עד כמה שקשה לנו לדחות, אם השביתה לא תהיה כואבת היא תהיה ארוכה ואיש לא רוצה שביתה, זו לא המטרה. עד כה גילינו אחריות, אך כעת זו האחריות שלנו לעתיד המקצוע", אומרת וידל.

כדי להבין עד כמה עגום מצבם של העובדים הסוציאליים, מספיק לשמוע את סיפורם של אהרון ורעות מאיר. בני זוג העוסקים שניהם במקצוע. "אני עובד סוציאלי כבר שלוש שנים וחצי במחלקת הרווחה בעיריית אשדוד", הוא מספר, "אני מרוויח פחות מ-3,000 שקל בחודש ואני אחראי על 750 קשישים באזור שלי".

אהרון, שלא כמו אשתו, הצטרף אתמול לצעדת העובדים בבאר שבע. לדבריו, "המשכורת לא מספיקה לי לשלם את שכר הדירה שלי. אני עובד בעוד שתי משרות כמאמן מנטאלי במרכז לפסיכולוגיות ספורט וכשופט כדורסל. יש ימים שאני שעובד משמונה בבוקר עד 11 בלילה. זה מתיש. הייתי אמור להיות בוגר מסלול בטכניון, אבל החלטתי לעזור לאנשים ולעשות משהו משמעותי ולא לשבת ליד מחשב. לצערי, התגמול מחייב אותי לעזוב את המקצוע כדי להתפרנס בכבוד".

רעות החליטה לעזוב את משרתה לפני כמה חודשים כי נעלבה מהמשכורת שקיבלה כעובדת סוציאלית. "עבדתי במרכז לטיפול בילדים אוטיסטים ובמרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית. הייתי צריכה לעבוד בשמרטפות כדי להשלים את המשכורת, והתברר ששם הרווחתי יותר כסף", אומרת רעות.

לדברי רעות, "אני לא יכולה לעבוד מהבוקר עד הלילה ולהרוויח 4,000 שקל בחודש. עזבתי כי הייתי פגועה. אנחנו עובדים בעבודה ששוחקת רגשית יותר מכל דבר, וכשהייתי מקבלת את התלוש היו לי דמעות בעיניים. הייתי שואלת את עצמי אם בשביל זה אני משקיעה ומתאמצת כל כך הרבה. הרגשתי שכבעלת תואר שני אני שווה פחות מאשר תיכוניסטית שעוסקת בשמרטפות או במלצרות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ