תוספת תקציב של עשרות אחוזים לפקולטות לאמנויות

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל געתון

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה באחרונה על הגדלת התמיכה בפקולטות לאמנויות באוניברסיטאות, ובמכללות לאמנות. משמעות ההחלטה היא שינוי ראשון, זה 15 שנים, בקריטריונים לתקצוב החוגים הללו. עד כה היה התקציב שלהם בסדר גודל דומה לזה של חוגים עיוניים, אף שההשקעה הכספית בסטודנטים הייתה גבוהה בהרבה.

כיום כל מכללה לאמנות מתוקצבת ב-22 אלף שקלים לשנה לסטודנט וכעת יתוקצבו ב-31 אלף שקלים לשנה. גידול התמיכה בפקולטות לאמנויות באוניברסיטאות יהיה קטן יותר: מ-29 אלף שקלים בשנה ל-33 אלף. שלוש המכללות הנהנות העיקריות מהשינוי הן שנקר, בצלאל והמכון הטכנולוגי בחולון, שנהנות מתמיכת המל"ג. כמו כן ירוויחו החוגים האוניברסיטאיים לאמנות פלסטית, עיצוב, קולנוע ותיאטרון.

"הגדלת תקצוב המדינה לסטודנטים בתחום האמנות והעיצוב היא חלק ממגמה עליה הוחלט השנה לעידוד תחומים בהם קיים חשש לדעיכה בשנים הקרובות, כגון האמנות ומדעי הרוח", מסביר יושב ראש הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג, "מחובתנו, כמי שאמונים על תכנון מערכת ההשכלה הגבוהה לשנים הבאות, לאפשר לימודים גבוהים במגוון תחומי דעת בדיסציפלינות שונות".

"אני מברכת על המהלך של המל"ג", אמרה אתמול פרופ' חנה נוה, דיקאן הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב. נוה הדגישה כי המקצועות היישומיים והמעשיים של הפקולטה לאמנויות כוללים תשתיות ללימודים והפקה ויצירה שאינן בסדר הגודל של סטודנט במדעי הרוח או החברה. "אני מאוד שמחה שתלמידי החוגים הללו זכו להיכלל בראייה החדשה לתקצוב נוסף, כי יש בכך כוונה לסגור את הפער בין עלותם לאוניברסיטה לבין התקצוב של המל"ג", הדגישה נוה. "כמה זה יסגור? אני לא יודעת. כל תוספת תצמצם את הפער הזה וזה יהיה כמו מים לצמא במדבר".

אולם, יש מי שמרים גבה נוכח ההצהרות של המל"ג. "בפועל המכללות מקבלות סכום הנמוך בשמונים אחוז מהתקציב המוגדר", אומר גורם בכיר בהנהלת המכללות. "התוספת מבורכת אך היא עדיין סכום נמוך משמעותית מהוצאות המכללות". המכללות אינן לבד, גם באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב אין ממהרים לברך. "הבשורה על תוספת התקצוב ללימודי אמנויות משמחת אך רחוקה מלהיות מספקת", אומר יושב ראש האגודה רן לבנה, "משרד החינוך שוכח לספר שבתחילת השנה נקבע יחס רצוי של איש סגל למספר הסטודנטים שלפיו המוסדות מתוקצבים". לדבריו של לבנה, נכון להיום, כמעט כל המוסדות אינם עומדים ביחס הזה. לדבריו משמעות הדבר היא שהמוסדות לא ייהנו באמת מהגידול המתוכנן בשלמותו. כמו כן, הוסיף לבנה כי "אמנם הפקולטות לאמנויות יזכו לעדנה מסוימת, אך בד בבד היצע החוגים במדעי הרוח והחברה הולך ומידלדל, תחומי לימוד שלמים כבר נעלמו וחוגים אחרים הולכים להיסגר".

שר החינוך ויושב ראש המועצה להשכלה גבוהה גדעון סער, אמר ל"הארץ" כי "במסגרת התוכנית הרב שנתית למערכת ההשכלה הגבוהה יתווספו בשש השנים הקרובות כ-7.5 מיליארד שקלים. התוספת תאפשר פיתוח של תוכניות לימוד חדשות, גיוס סגל איכותי לכלל המוסדות והשקעה מסיבית בתשתיות לרבות כיתות לימוד, חדרי סטודיו ואולפנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ