07.03.1965 / וולפגנג לוץ נלכד ומודה שריגל למען ישראל

היום לפני 46 שנה:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

1965 היתה שנה גרועה לשירות המודיעין הישראלי. בינואר נעצר בדמשק המרגל אלי כהן שהועמד לדין, והוצא להורג ב-18 במאי. בתחילת מארס של אותה השנה נחשף ונעצר במצרים וולפגנג לוץ, לכאורה אזרח מערב גרמני שריגל למען ישראל. אולם, לעומת כהן שזוהה ונשפט כישראלי, הצליח לוץ לדבוק בסיפור הכיסוי שלו, ועמד לדין כאזרח מערב גרמניה.

לוץ נולד בגרמניה ב-1921 לאם יהודייה ואב נוצרי. לאחר גירושי הוריו ועם עליית היטלר לשלטון ב-1933, עלה עם אמו לישראל. הוא גויס לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה והוצב במצרים, שם שירת כחוקר שבויים. עם חזרתו לישראל לאחר המלחמה היה פעיל בהגנה, שירת כקצין בצה"ל והשתתף במלחמת העצמאות ובמבצע קדש. לאחר מבצע קדש, נשוי ואב לבן, גויס לוץ לאגף המודיעין (לימים המוסד), והוצע לו לפעול כסוכן במצרים. הוא עבר אימונים, נשלח לגרמניה כדי לבסס לעצמו סיפור כיסוי הולם, ובסוף 1960 יצא למצרים. חזותו הארית והגרמנית הרהוטה שבפיו סייעו לו בגילום דמותו של גרמני עשיר שהתיישב בקהיר והקים בה חווה לגידול סוסים. הוא הציג את עצמו כגרמני בעל עבר נאצי וקצין לשעבר בוורמאכט, שעקר לאוסטרליה עם סיום המלחמה, ועסק גם שם בגידול סוסים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

כסוכן ישראלי נדרש לוץ לדווח לשולחיו על היערכות הצבא המצרי, על תוכניות החימוש של ממשלת נאצר, על היועצים הסובייטים ועל המדענים הגרמנים, בהם נאצים לשעבר, שפעלו במצרים. לאחר שהשתקע בקהיר, בזכות הונו ומועדון הרכיבה שפתח, קשר לוץ קשרים חברתיים עם האליטה המצרית, אנשי צבא ובכירים בממשל. באחת מנסיעותיו לאירופה פגש את מי שהיתה לאשתו השנייה, שעברה להתגורר אתו במצרים.

בתחילת מארס 1965 דיווח סופר "הארץ" לעניינים ערביים על "רשת ריגול גרמנית שנתגלתה במצרים ואשר פעלה לטובת ישראל ונגד המדענים הגרמנים הפועלים במצרים". הרשת, שכונתה על פי רדיו קהיר "ארגון הגדעונים", איימה על שניים מהמדענים שעסקו בפיתוח נשק ועל משפחותיהם. סופר "הארץ" ציין כי לפי הדיווחים במצרים, "התמרמר המודיעין הישראלי על ראש כנופיית הריגול הגרמנית ג'ון לוץ, על שלא הצליח לחשוף את תעשיית הטילים המצרית, זאת על אף שישראל שילמה לו 150 אלף דולר בארבע שנות עבודתו בשירותה". עוד נאמר ב"הארץ" כי "שירות השידור המצרי הביא שמות של ישראלים שעמם בא לוץ, כביכול, במגע בגרמניה המערבית ובצרפת, ואף נקב בסכומים, כביכול, ששולמו ללוץ, והוראות שניתנו לו כאשר ביקר במערב אירופה".

ב-7 במארס 1965 הופיע לוץ בראיון ששודר בטלוויזיה המצרית והודה בריגול לטובת ישראל. בראיון אמר לוץ כי סוכנים ישראלים פנו אליו בברלין ב-1960, והציעו לו לעבוד במצרים. לדבריו, הם אמרו לו ש"אפשר להרוויח בצורה זו כסף טוב". סופר "הארץ" מסר כי לוץ הביע בראיון צער על כך ש"השילומים הגרמניים לישראל שימשו לגיוס גרמניה לפעולה נגד גרמנים אחרים". עוד אמר "האזרח המערב גרמני" כי "אם הישראלים מוצאים שעליהם לנקוט בדרך זו, מוטב שיפעילו סוכנים ישראלים".

הדיווחים בישראל היו על חוליית ריגול גרמנית שפעלה במצרים, ואיש לא זיהה את האחראי לה, לוץ, כישראלי. עם פתיחת משפטיהם של לוץ ואשתו, ושל אזרח גרמני נוסף, דיווח "הארץ" בציטוט מאל-אהראם כי "התביעה הכללית במצרים תדרוש לגזור מוות על 3 האזרחים המערב גרמנים הנאשמים בריגול לטובת ישראל". עוד ציין העיתון כי "השלושה יואשמו בריגול, בנסיון לרצוח מדענים מצריים ומערב גרמניים העובדים במצרים, באחזקת חומרי נפץ ובקיום קשר עם מדינה זרה". לוץ נדון למאסר עולם, ואשתו לשלוש שנות מאסר. הנאשם השלישי פראנק קיסוב, זוכה. בני הזוג לוץ שוחררו במסגרת עסקת חילופי שבויים לאחר מלחמת ששת הימים.

יעל גרינפטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ