שביתת העובדים הסוציאלים | נמצאה משפחת אומנה לאחים, אבל אי אפשר להעבירם אליה

לשני אחים לאם נרקומנית נמצאה משפחה אומנה, אך בשל שביתת העובדים הסוציאלים לא ניתן להעבירם למשפחה החדשה. הם לא היחידים

דנה ויילר-פולק
דנה ויילר-פולק

שביתת העובדים הסוציאליים גורמת לפגיעה באוכלוסיות שונות וחוצה תחומים וגילים. רבים מהם ילדים - כמו, למשל, כאלה הנמצאים בסיכון, שבדרך כלל מוצאים מביתם למשפחות אומנה או עוברים למקלט חירום. כעת הכל מוקפא.

"הפגיעה בילדים היא בכמה מוקדים", מסבירה ענת דונוביץ, מנכ"ל "אור שלום", ארגון המטפל בילדים בסיכון במסגרות חוץ-ביתיות. "ילדים שכבר סודרו במשפחות אומנה נפגשים עם הוריהם במרכזי קשר. הפגישות מלוות בעובד סוציאלי. מבחינת הילדים, האנשים הטובים שאחראים למפגשים משמחים כאלה שובתים וגורמים עוגמת נפש".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

12 ילדים בסיכון, האמורים להיכנס למשפחות אומנה, ממתינים באור שלום. "שני אחים, שיש להם אם נרקומנית - שדואגת להם לפעמים לאוכל ולפעמים לא - המתינו תקופה ארוכה למשפחה. איתרנו משפחה, אבל כעת השביתה מונעת את העברת הילדים והם יושבים בבית. חשש נוסף הוא שמשפחות שהביעו נכונות להיות משפחות אומנה יחזרו בהן, לאחר שעשינו כבר התאמות לילדים. אנחנו לא סובלים מעודף משפחות כאלה".

באור שלום מחכה גם תינוק עם שברים בגופו השוהה במקלט חירום, במסגרת שנועדה לתקופה של שלושה חודשים ולא יותר. "התינוק הזה שוהה כאן מעל לשלושה חודשים וחצי. אביו בכלא ואמו במעצר", אומרת דונוביץ.

ביומיים האחרונים הגיעו פניות רבות גם למועצה לשלום הילד, שכן לא היה מענה בשירותי הרווחה. לדברי ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה, "קיבלנו פנייה משוטרים בצפון, שסיפרו שנאלצו לארח נערה בת 14 שנזרקה מביתה ולא היה להם פתרון להציע מלבד ספסל בתחנת המשטרה. פנתה אלינו רשות מקומית שקיבלה מידע על ילד בן 13 שפגע מינית באחותו, בת ארבע וחצי, וההורים בהיסטריה. ופנייה מבית חולים שאישפז אשפוז סוציאלי ילדה שפגעו בה מינית, כנראה בתוך המשפחה. הם לא יכולים להמשיך להחזיק בה באשפוז ואין לאן להפנותה".

"לשביתה יש מחיר כבד", אומר קדמן. "לעתים נגרם נזק בלתי הפיך ויש לפעול לסיומה. נדמה שאין תחושת חירום. מתייחסים לעניין בהבנה ושום דבר לא בוער. אבל הכל בוער".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ