08.03.1952 / סין מאשימה את האו"ם ב"מלחמת חיידקים"

היום לפני 59 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

זה היה בעיצומה של מלחמת קוריאה כאשר ב-8 במארס 1952, ראש ממשלת סין ושר החוץ שלה, צ'או אן לאי, האשים את צבא האו"ם במלחמת חיידקים בקוריאה ו"הזהיר, כי כל הטייסים האשמים אשר ייתפסו על ידי הכוחות העממיים יועמדו לדין וייענשו כפושעי מלחמה", דיווח "הארץ" על דבריו. "ראדיו פאקינג הודיע", המשיך הדיווח, "כי בין ה-29 בפברואר ל-5 במארס", ביצע צבא ארצות הברית 68 גיחות הפצצה מעל ערים מאנצ'וריות", ובהן "חרקים נושאי מחלות הושלכו על הערים".

גם העיתון הסובייטי הרשמי "איזבסטיה" פרסם באותו יום ידיעה על מלחמת החיידקים, ומסר כי "מטוסים אמריקאיים הטילו על קווי הסינים והצפון-קוריאנים 16 סוגים שונים של חיידקים, שיש בהם כדי להרעיל את האוויר ואת המים, ולגרום להשמדה המונית של בני אדם". כתוצאה מכך, "מגפות שונות פרצו בשטחי צפון-קוריאה".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

כמה ימים אחר כך העלה את הטענות הללו יעקב מאליק, נציג ברית המועצות באו"ם; אבל נענה שזו "אינה אלא האשמה ללא הוכחות". בהמשך החודש פרסם "פראבדה" "תצלומים של פצצות חידקים, שלדברי העיתון הוטלו מתוך מסוק אמריקאי בסין הצפון-מערבית", דיווח "הארץ". "אחד התצלומים מראה מיכל, והשני - עדת חידקים נגועי מחלה". רדיו מוסקבה שידר עדות של עיתונאי סובייטי, אשר אמר כי "ראה במו עיניו מטוס אמריקאי מטיל פצצה שהכילה זבובים ויתושים"; וכי חקירות הוכיחו שהחרקים היו "נגועים בחיידקי חולירע".

שימוש בנשק ביולוגי במלחמה נחשב לפשע מלחמה החל מ-1925, עם חתימת פרוטוקול ז'נבה. אבל עד 1972, לא היתה כל אמנה שאסרה על פיתוח וצבירת נשק ביולוגי; ובעוד שהרוסים חתומים היו על הפרוטוקול, לא כך האמריקאים. ארה"ב הכחישה מכל וכל שעשתה שימוש בפצצות ביולוגיות, אבל לא היה זה סוד כי יש בידיה מצבורים שלהן. "נתפרסמה כעת ממקורות מוסמכים באמריקה הודעה האומרת, כי אין בדעת ארה"ב להשתמש בנשק בקטריולוגי (או ביולוגי) כל זמן שלא יתחיל האויב להשתמש בו", כתב ב"הארץ" י. רושצ'וק. עם זאת הודו מוסמכים כי "אמנם כבר הגיע הצבא האמריקאי לשלב ייצור מוגבר של נשק להפצת מחלות על ידי חיידקים, וכעת אוגרים נשק כזה למקרה של מלחמה שבה ישתמש האויב בסוג נשק כזה". ההאשמות הסובייטיות הובילו לכך שבראשית אפריל באותה שנה, החליטה "תנועת השלום העולמית" בכינוסה באוסלו לפרסם הצהרה נגד ניהול מלחמות חיידקים.

בחודשים הבאים היה השימוש בנשק ביולוגי לנושא מרכזי בדיוני האו"ם. ארה"ב המשיכה להכחיש, וטענה שאין זו אלא מזימה סובייטית שנועדה להעניק לרוסיה ולסין זכות ל"מגננה" ביולוגית. נציג בריטניה, גלדווין ג'ב, שלף חליפת מכתבים בין צ'רצ'יל לסטאלין אשר הוכיחה את תמיכתו של האחרון בשימוש בנשק ביולוגי. "מר צ'רצ'יל הודיע למר סטאלין, שבידי בריטניה 'מלאי עצום' של פצצות גז, והיא מוכנה להשתמש בהן נגד צבאות היטלר ברגע שהנאצים יתחילו בכך", דיווח "הארץ". סטאלין בתגובה אמר שהוא "שמח מאוד לשמוע שבריטניה תהיה מוכנה להשתמש בגאז". סיר גלדווין ג'אב סיכם באירוניה: "ברור, שגם הרוסים אינם יכולים להחזיק את החבל בשני קצוותיו".

יוצא מן הכלל היה המדען המהולל ג'וזף נידהאם, מרצה בקיימברידג' וחבר מפלגת הלייבור, חוקר תרבות ומדע סין אשר חקר את ההאשמות וקבע, בספטמבר 1952, כי הן נכונות. אלא שלא היה באבחנתו כדי לפורר את דעת הרוב באו"ם, לפיה "כל העניין כולו דימיוני מאוד", כפי שאמר באוקטובר 1953 הנציג האמריקאי באו"ם. באותו דיון גם הנציג הצרפתי, אנרי אופנו, הכחיש את הטענות הסובייטיות: "אני מקווה שזו הפעם האחרונה שהעצרת חייבת לעסוק בשאלה זו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ