שיעור בבית הספר לעבודה סוציאלית: איך להביע מחאה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

הוראתה של ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, פרופסור ריקי סויה, היתה חד-משמעית: על סטודנטים אשר עוברים הכשרה מעשית במגזר הפרטי, שאינו שובת, להמשיך להתייצב לעבודה גם בעת שביתה.

אלא שכמה מהסטודנטים - רובם פעילים בגרעין תל אביב של תנועת הסטודנטים "עו"סים שינוי" - סירבו לקבל את ההוראה כפשוטה. בעיניהם, המשך ההכשרה המעשית כמו בימי שגרה יהיה משום פגיעה במאבקם של אנשי המקצוע, שבקרוב מאוד הם יצטרפו אליהם. הם פנו לפרופסור עידית וייס-גל, ראש התוכנית ללימודי תואר ראשון, וביקשו לפתוח את הדיון בסוגיה, הפעם בהשתתפותם.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בסופו של דבר הסגל הסכים, ושלושת נציגי הסטודנטים באו לישיבה. "הם באו עם רעיונות מגובשים, ובעמדה רצינית וזהירה שהיתה כלל לא לעומתנית. ואז קרה משהו באמת דרמטי. איני חושבת שאי פעם הסטודנטים השפיעו עלינו בצורה כל כך ברורה. הם החליטו שהם רוצים להיות חלק מהמאבק, מה שחבר לרצון שגם כך היה קיים אצל חברי הסגל לגלות תמיכה בשובתים", סיפרה פרופסור וייס-גל. "הבנו שנפתח חלון של הזדמנות לעשות את מה שלרוב אנחנו מלמדים רק בתיאוריה: לחולל שינוי חברתי".

אבל היה ברור לכולם שאת שעות ההכשרה המעשית שהתבטלו לא יבלו הסטודנטים באפס מעשה. הסטודנטיות טלי הרכבי, ליאת באריס, נעמה אלון, קארין זאבו ואחרים ניגשו לנסח תוכנית לפעילות אלטרנטיבית, שבה ילמדו שיטות לשינוי חברתי ולשינוי מדיניות באמצעות מחאה ציבורית: מהשתדלות אצל אנשי ממשל דרך גיוס מפגינים ומתנדבים ועד כתיבת סיסמאות והכנת כרזות להפגנות.

וכך, מאז החלה השביתה, בית הספר ע"ש בוב שאפל בתל אביב נראה כמטה אקטיביזם פעיל שסטודנטים ומרצים לוקחים בו חלק שווה, גם אם במקביל מתקיימים השיעורים העיוניים כסדרם. ביתר בתי הספר לעבודה סוציאלית בארץ אימצו את אותו מודל; אבל פרופסור סויה יודעת שאי אפשר יהיה להמשיך במתכונת הזו יותר משבועיים. "שעות ההכשרה דרושות לסטודנטים לסיום התואר שלהם", אמרה.

בימים הקרובים יתכנס פורום של בתי הספר לעבודה סוציאלית להחליט כיצד לפעול אם תימשך השביתה יותר משבועיים. המרצות מקוות שהקשר המיוחד שנוצר בינן לבין הסטודנטים בעקבות השביתה, והפעילות האקטיביסטית שהפכה להיות חלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים, יישארו במורשת בית הספר עוד זמן רב אחרי שייגמר מאבק העובדים. "צריך יהיה לחשוב כיצד למסד את קבלת ההחלטות המשותפת וההשפעה ההדדית בבית הספר", אומרת וייס-גל.


הסטודנטים מכינים שלטים כחלק ממאבק העובדים הסוציאליים, אתמול באוניברסיטת תל אביב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ