המו"מ בין האוצר לעובדים הסוציאליים הגיע למבוי סתום; השביתה צפויה להימשך בימים הקרובים

באוצר הציעו, בניגוד לעמדת הדרג המקצועי, כי שכר עובד סוציאלי מתחיל בעמותות יהיה מעל 5,500 שקל. בהסתדרות דחו את ההצעה על הסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיוני המשא ומתן בין משרד האוצר לאיגוד העובדים הסוציאליים שוב הגיעו הערב (שלישי) למבוי סתום. לפיכך, השביתה, בה פתחו העובדים ביום ראשון, צפויה להימשך גם בימים הקרובים.

הדיון הערב עסק בעיקרו בדרישת האיגוד להחלת ההסכם הקיבוצי על העובדים בעמותות. נציג משרד האוצר, סגן השר יצחק כהן, הציע לראשונה, בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרד, כי ייקבע מנגנון לפיו שכר עובד סוציאלי מתחיל בעמותות יהיה מעל 5,500 שקל. מדובר בהצעה ראשונה שנותן משרד האוצר בסוגייה זו, אך בהסתדרות דחו אותה על הסף.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"בשלב זה ברור לצדדים שניתן להגיע להסכמה באשר לאחוזי העלאת השכר והדגש הוא על סוגיית עובדי העמותות", אומר גורם במשרד האוצר, "הלכנו כברת דרך ארוכה מנקודת ההתחלה, בניגוד לעמדת הדרג המקצועי, נתנו הצעה הוגנת כשלנגד עיננו דאגה לבעלי השכר הנמוך, זה הרציונל המרכזי. אנחנו הגענו במטרה לסיים את השביתה ולהגיע להסכם ראוי, אך ניכר כי בצד השני זה הכל או כלום, אין עם מי לדבר. לא ברור אם בעלי השכר הנמוך הם בראש הרשימה".

הפגנת העובדים הסוציאלים, היום. תצלום: אמיל סלמן

בהסתדרות מנגד טוענים כי דחו את הצעת האוצר היות ואין מדובר בתוספת לכל העובדים. "אנו רוצים למנוע הפלייה בין עובדים ואם מדינה הפריטה עצמה לדעת אנחנו לא צריכים להצדיע", נמסר מההסתדרות, "ההצעה הזו לא מטיבה עם כל העובדים היות ויש כאלו שמרוויחים מעבר לשכר שנקבע כך שלהם לא יצא דבר מההסכם. כמו כן יש לקבוע את הרף על פי עלות שכר של עובד במגזר הציבורי ולא כך".

איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, מסר גם הוא כי "לא ייתכן שעובד סוציאלי אחד ישב ליד עובד אחר, שניהם יעשו את אותה עבודה, אותה מטלה, אלא ששכרו של אחד נמוך מזה של חברו, רק בגלל שהוא עובד עמותה".

הדרישות העיקריות של איגוד העובדים הסוציאליים עומדות בעינן: קביעת עלות הסכם כוללת, שתחושב על פי תוספת של 30% לעובד שיחולקו באופן דיפרנציאלי שייקבע מול האוצר והחלת ההסכם הקיבוצי על העובדים בעמותות וארגוני המגזר השלישי.

מנגד מציע משרד האוצר תוספת של 20% לעובדים בעלי השכר הנמוך ועומד על כך שבעלי שכר של למעלה מ-15 אלף שקל יסתפקו בתוספת הכללית במשק שעומדת על 7.25%. סוגיית העובדים בעמותות עדיין מהווה סלע מחלוקת בעמדות הצדדים. במשרד האוצר מתנגדים נחרצות לדרישה ואינם מעוניינים ליצור תקדים בסקטור זה שישליך על מקרים נוספים בעתיד.

הפגנת העובדים הסוציאליים, היום. תצלום: אמיל סלמן

בשעות הבוקר התכנסו אלפי עובדים סוציאליים, סטודנטים, ותומכים נוספים ברחבת משרד האוצר וקראו למשרד האוצר להיענות לדרישות ההסתדרות. ההפגנה נפתחה בדקת דומיה לציון השנים הארוכות בהן הועסקו העובדות הסוציאליות בתנאים קשים. "מדובר במאבק ראוי ואין בכוונתנו לוותר על אף אחת מדרישתנו", אמר איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, "לא נוותר גם בנושא העובדים הסוציאליים בעמותות הפרטיות שחשיבותו זהה לדרישתנו הראשונה להעלאת שכר במגזר הציבורי".

בין המפגינים הרבים במקום, היו גם מנהלים רבים בשירותי הרווחה. "אני בענף עם מבנה היררכי מעוות. אין תמריץ להתקדם. אני עובדת כבר 13 שנה ובעלת מספר תפקידים ניהוליים, משתכרת שכר יסוד של 5,400 שקל. עם תואר שני ותגמולים, אני מגיעה למשכורת ברוטו של 7,500 שקל", סיפרה ענת חורב שטיינברג, עובדת סוציאלית בלשכת הרווחה בגבעתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ