ירושלים: חברה ממשלתית פועלת לפינוי תושב נוצרי מהרובע היהודי

מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי: נוצרים יכולים לגור ברובע הנוצרי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

החברה לפיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים פועלת לפינוי דייר השוכר דירה ברובע - משום שאינו יהודי. יש להדגיש שבשונה מעמותות הימין שפועלות באופן פרטי להרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, החברה לפיתוח הרובע היהודי היא חברה ממשלתית. לפי מנכ"ל החברה, שלמה אטיאס, "נוצרים יכולים לגור ברובע הנוצרי". אטיאס שימש בעבר סגן ראש העיר ירושלים מטעם ש"ס.

הדייר שהחברה מבקשת לפנות הוא נוצרי אוונגליסטי, העובד יחד עם השר לשעבר בני אלון, שעוסק בשנים האחרונות בחיזוק הקשר בין הנצרות האוונגליסטית לבין ארגוני הימין בישראל. בעלת הדירה היא לורנה סוקולובסקי, שהיא במקרה חמותו של ראש העיר ירושלים, ניר ברקת.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

במכתב ששלחה בספטמבר סילבי ניזרי, מנהלת הנכסים של החברה לפיתוח הרובע היהודי, לסוקולובסקי, נכתב: "הובא לידיעת החברה כי את משכירה את הנכס ברחוב גלעד 4 למי שאינו עונה על הקריטריונים לאכלוס של החברה ובניגוד גמור לצביון הרובע היהודי. להווי ידוע כי הרובע היהודי הוא שכונה שקטה ובעלת צביון ייחודי ועל כן על התושבים לשמור עליה, והכל בהתאם לחוזה החכירה בינך לבין החברה. הינך מתבקשת לפנות את הנכס ולדאוג כי יאוכלס רק על ידי מי שעונה על הקריטריונים לאכלוס של החברה".

במכתב התשובה של סוקולובסקי, שהועבר בשמה על ידי עו"ד שלהבת רובין ועו"ד גבי גנון, נכתב: "מכתבך תמוה בלשון המעטה ורב הנסתר בו על הנגלה. אבקש לדעת באיזה אופן אתם טוענים שהדייר אינו מתאים לשכונה ?השקטה' כביכול (שהיא בפועל ככל הנראה השכונה הרועשת וההומה אדם ביותר בירושלים). הדייר של מרשתי הינו איש המעלה מהרבה בחינות, אדם שקט ושלו המשתלב היטב בסביבתו ותורם רבות לעם, לחברה ולמדינה".

בשיחה עם "הארץ" אתמול אישר מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע כי הסיבה לדרישת הפינוי היא העובדה שהדייר אינו יהודי. "נוצרי יכול לגור ברובע הנוצרי", אמר אטיאס. המנכ"ל גם אישר שהפנייה נעשתה בעקבות תלונות של שכנים על דתו של הדייר.

מנגד, שכנה המתגוררת ברובע אמרה אתמול ל"הארץ" כי אין לשכנים שום טענה על רעש או התנהגות חורגת מהרגיל של הדייר. "הוא אדם נפלא, אוהב ישראל, אין שום טענה נגדו", אמרה התושבת.

המנכ"ל אטיאס טען כי "זו לא גזענות, זה הצביון של הרובע היהודי. אין לי ממצאים משפטיים ואנחנו לא ננקוט צעדים. אם השכנים ירצו, שהם יפנו לבית המשפט. אנחנו פנינו לבעלי הדירה בעקבות תלונות של שכנים על כך שהוא לא עונה על הקריטריונים למגורים ברובע, והקריטריונים הם בעל תעודת זהות כחולה, יהודי ולא גוי".

אטיאס גם הוסיף שבג"ץ אישר את האפליה הזו לכאורה. אך הטענה אינה מדויקת: בג"ץ קבע בשנת 1978 כי אזרח ירדני שביקש לשוב ולגור ברובע בבית שבו התגורר לפני המלחמה לא רשאי לחזור אליו, כיוון שאינו אזרח ישראלי. לימים גם חזר בו בפומבי השופט חיים כהן, שהיה מכותבי פסק הדין, מהחלטה זו.

החברה לשיקום הרובע היא הזרוע הממשלתית שמנהלת את הרובע היהודי מאז סוף שנות ה-60. החברה נמצאת בשליטת משרד השיכון, ומאז מינויו של אטיאס למנכ"ל לפני כשנה נשלטת בידי ש"ס.

תושבי הרובע וארגונים חילוניים בירושלים מביעים זה תקופה ארוכה דאגה מתהליך ההתחרדות ההולך וגובר ברובע. החילונים מוטרדים מהתפקיד שממלאת החברה בתהליך הזה. כבר כיום פועלים ברובע כ-40 מוסדות דת, בתי כנסת וישיבות, וחילונים כבר כמעט שאינם חיים בשכונה.

"מאז הוקמה החברה לשיקום הרובע היהודי היא מקדמת אינטרסים זרים ופוליטיים ולא פועלת לטובת המטרה שלשמה היא הוקמה - וכך גם נקבע בדו"חות מבקר המדינה על אודות החברה", אמרה רבקה שור, תושבת הרובע, "מאז מונה לחברה מנכ"ל מטעם מפלגת ש"ס פועלת החברה על מנת ליישם את האידיאולוגיה של אלי ישי, ומתעמרת בתושבי הרובע היהודי". גם ראש העיר ניר ברקת תומך בסגירת החברה וחלוקת סמכויותיה בין הממשלה ובין העירייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ