שיחת היום | "עאוני בנא, אתה רוצה להיבדק בנתב"ג כמו יהודי?"

שיחת היום

ג'קי חורי, שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי, שיחת היום

עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח הגיש לפני ארבע שנים עתירה לבג"ץ ובה דרש הבהרות הנוגעות לסוגיית הבידוק הביטחוני ותיוג האזרחים הערבים בשדה התעופה. בנא הביא בעתירה דוגמאות לבידוק קפדני ומשפיל כהגדרתו אך מדגיש שגם הוא בעצמו חווה את הדברים על בשרו. השבוע הוציא בג"ץ צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע לא יהיה בידוק לפי קריטריונים שוויוניים, ועו"ד בנא חושב שכבר מדובר בצעד משמעותי. בנא מבהיר כי הוא והאגודה לא נגד עקרון הבידוק אלא נגד השיטה ותיוג והציפייה שבג"ץ ייתן פסיקה עקרונית, שתהפוך את הבידוק לאחיד לכל האזרחים בישראל באשר הם יהודים וערבים.

עו"ד בנא הייתה לך חוויה אישית בשדה התעופה?

"כמובן, כל פעם שאני טס אני נתקל בחוויה הזו. זה מתחיל במחסום הכניסה לנתב"ג במסלול מיוחד לערבים, עד לכניסה לטרמינל וכמובן בבידוק הקפדני. בנסיעה אחת הבידוק הסתיים רק בדלת המטוס".

אז אפשר להגיד שהעתירה מתבססת על עניין אישי?

"אני חוויתי את זה, אבל העתירה היא עתירה עקרונית, ואנו מקווים ומצפים שבג"ץ יביא את המדינה למצב שתענה למה אין שוויון בבידוק הביטחוני בשדה התעופה כשמדברים על אזרחי המדינה. בעתירה עצמה השתמשנו בלא מעט דוגמאות של אזרחים ערבים שעברו בידוק ביטחוני משפיל, וגם התיוג - עצם העובדה שאתה ערבי אז אתה מהווה סיכון ביטחוני, כל השאלות לאן אתה נוסע ועם מי אתה נפגש כל אלו שאלות שאינן קשורות לביטחון הטיסה עצמה".

אז מה המטרה, רק להשפיל?

"התוצאה של הבידוק היא משפילה בהחלט כשמדובר באזרחים ערבים".

למה אתה חושב שזה קורה משום שאתה ערבי? אולי כל צעיר בודד הוא חשוד?

"הטענה הזו כבר חלפה מזמן. היום כבר ברור לכולם, אפילו לבית המשפט, והמדינה הודתה בכך שהבדיקות מחמירות מכיוון שמדובר בערבים. כשהגשנו את העתירה התלבטנו כמה צריך להתאמץ כדי שהמדינה תודה, אבל הופתענו כשהמדינה הודתה בצורה ברורה שיש שימוש בקריטריון הלאום כאמצעי לבדיקה ביטחונית קפדנית יותר".

אתה לא חושב שיש בזה סוג של היגיון כי מי עשה פיגועים במטוסים, בעיקר ערבים?

"אני מחדד: אני לא בא לייצג ערבים או יהודים, אני מדבר בעיקר על אזרחים של מדינת ישראל. כל מי שאני מייצג לא היו מעורבים בשום אירוע ביטחוני. הסוגיה העקרונית היא היחס של המדינה כלפי אזרחיה הערבים. אם אנו שווי זכויות, צריכים לתרגם את זה ליחס שנותנת המדינה לאזרחיה הערבים".

אתה לא מצפה לעלות לטיסה בלי בידוק.

"יש פה ניסיון הטעיה מצד המדינה, בעיקר של הציבור היהודי. מעולם לא אמרנו שאנו מתנגדים לבידוק. אני לעולם לא עולה לטיסה אם אין בידוק. אנחנו מתנגדים לשיטת הבידוק, איך קובעים את רמת הבדיקה לפי המוצא של האזרח".

אתה מדבר גם על שיטת ה"פרופיילינג"?

"ראשית, אין שום הוכחה שהשיטה הזו מונעת פיגועים. שנית, איזה מסר מעבירה המדינה לאזרחיה היהודים? המדינה אומרת שהערבים מסוכנים ואני חייבת לבדוק אותם בצורה יותר קפדנית. המסר שכול הערבים הם מסוכנים. זה מתחיל בשדה התעופה וזולג למקומות אחרים, ומתבטא ביחס עוין ותפישות גזעניות. המרחק בין שדה התעופה לקריאה שאסור להשכיר בתים לערבים אינו רחוק. כדאי לזכור ולהזכיר שבישראל האירוע הביטחוני המשמעותי והחמור ביותר, של רצח ראש ממשלה שהשב"כ מופקד על אבטחתו, מעורבים בו יהודים. אם הרוצח הוא יהודי, האם יהיה מקובל שכל היהודים יתויגו כמסוכנים?".

אבל מה לעשות ואנו באזור מתוח מאוד, לא בשווייץ ולא בשוודיה?

"גם במקומות שיש מורכבות של אוכלוסיות צריך להקפיד על זכויות אדם וזכויות אזרח. אני משוכנע שהפרוצדורה הביטחונית לא באה בגלל צורך ביטחוני אמיתי. יש פה עניין אחר לגמרי: זה הרצון של הרוב לשלוט במיעוט ולעקוב אחריו. סוג של תסביך שליטה כדי לשמור על ההרמוניה של הרוב".

יש לכם הצעות חילופיות? הצעה קונקרטית לבידוק?

"אני לא מומחה לבידוק, אני מומחה לזכויות אדם ויודע להבחין בפגיעה בזכויות אדם. אני רוצה שערבים ויהודים יעברו אותו בידוק ביטחוני, ולא חשוב אם מדובר באמצעים טכנולוגיים או אחרים. העיקר שהיחס יהיה שוויוני".

בנסיעות שלך בחו"ל הרגשת יחס שוויוני כשהבידוק אינו ישראלי?

"כן, בהחלט. הייתי באירופה וגם בארה"ב וכולם עושים אותה בדיקה - מורידים נעליים וחגורה ונכנסים דרך השער. לא הרגשתי מושפל כי כולם היו באותו תור. לא קוראים לך הצידה ולא שואלים עם מי אתה נפגש. יכול להיות שהבידוק בשיטה האמריקאית קפדני ויש בו פגיעה בפרטיות, אבל אין אפליה ותיוג".

אתה שבע רצון מהצו שהוציא בג"ץ?

"אני מאוד שבע רצון מההחלטה של בג"ץ. זה מהווה צעד חשוב לביטול ההשפלה. אני לא יודע מה יפסוק בג"ץ בסופו של דבר, אבל יש התקדמות משמעותית ואני מברך עליה".

אבל אתה חושב שבג"ץ ייתן החלטה עקרונית למרות שמדובר בסוגיה רגישה?

"אני חושב שכבר עכשיו אפשר לרשום הישג, כי אף אחד לא מסתתר או מתחמק בגלל הרגישות לסוגיה הביטחונית. בג"ץ צריך לגעת בנקודה המרכזית והיא - האם מוצדק לתייג את האזרחים הערבים? לקח לנו ארבע שנים עד שהצלחנו למסגר ולחדד את הטיעונים ובית המשפט לא יכול להתעלם מכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ