מבקשי מקלט מאריתריאה בונים את הגדר בדרום נגד מסתננים

משרד הביטחון: לא ידוע לנו על העסקה בלתי חוקית בבניית הגדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת ישראל החליטה על הקמת גדר בגבולה הדרומי של מדינת ישראל והעבודות החלו בנובמבר האחרון, אולם בין העובדים על הקמת הגדר שתמנע כניסת מסתננים ניתן למצוא לא אחרים מאשר מבקשי מקלט מאריתריאה.

"חיפשתי עבודה זמן רב עד שסיפרו לי על עבודות בנייה ליד אילת", מספר אוגוסט, אחד מבין ארבעה אריתראים המועסקים בבניית הגדר על ידי חברת קבלן, "יצרתי קשר והסבירו לי שכל יום יוצאים מאילת וחוזרים בערב".

אוגוסט הגיע לישראל לפני חמישה חודשים, כשנשאל אם הוא לא מרגיש רע שהוא משתתף בבניית המכשול שימנע מאריתראים אחרים להיכנס, צחק במבוכה ואמר "יש לי משפחה שממש היתה רוצה לבוא לכאן, אבל יודעים שזה לא פשוט. קשה לי עם זה אבל אני חייב לעבוד אחרת לא אוכל לחיות".

סוגיית העסקת מבקשי מקלט טומנת בחובה אבסורד גדול: מצד אחד אוסרת המדינה העסקת מבקשי מקלט ומנגד מצהירה כי לא תאכוף את האיסור. במקביל, לפני כמה חודשים אף הוכנס סעיף מפורש לאשרות השהייה שמנפיקה רשות האוכלוסין וההגירה למבקשי המקלט, שלפיו האשרות שניתנות למבקשים הן אשרות שהייה בלבד ולא מהוות אישור העסקה. כך נוצר מצב שלפיו מעסיקים של מבקשי מקלט עוברים על החוק אך המדינה מעלימה עין, שכן היא מעוניינת שיוכלו לכלכל את עצמם עד להקמת מתקן כליאה שבו יסופקו צורכיהם הבסיסיים ואז גם תחל אכיפה על איסור ההעסקה.

יתרה מכך, לאור מקרים רבים שבהם הועסקו עובדים זרים ומבקשי מקלט על ידי רשויות מקומיות בשלל עבודות, בהן ניקיון, גינון ועוד, בהתקשרויות שנעשו עם חברות קבלן הוחלט לטפל בנושא. לפני כשבועיים הפיץ אמנון בן עמי, ראש רשות האוכלוסין וההגירה וממלא מקום מנכ"ל משרד הפנים, חוזר מנכ"ל שלפיו חל איסור על העסקת עובדים ומבקשי מקלט ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, הן באופן ישיר והן באמצעות קבלן משנה או כל ספק אחר המעסיק עובדים אלו.

ממשרד הביטחון נמסר: עם זכייתם במכרז של עשרות קבלנים הפועלים להקמת הגדר בגבול ישראל מצרים, הובהר להם כמקובל כי לא ניתן להעסיק עובדים בלתי חוקיים. לא ידוע לנו על מקרה כלשהו של עובדים בלתי חוקיים שהועסקו על ידי קבלנים המבצעים את העבודות להקמת הגדר בגבול ישראל מצרים. ברור מאליו, כי קבלן שייתפס מעסיק עובדים בלתי חוקיים, יינקטו נגדו צעדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ