המוסד לביטוח לאומי קיצץ בחצי את שעות העזר של כ-900 סטודנטים נכים

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

המוסד לביטוח לאומי קיצץ בחצי את שעות העזר שלהן זכאים סטודנטים הסובלים מנכויות.

כ-900 סטודנטים ברחבי הארץ היו זכאים עד כה ל-45 שעות עזר חודשיות שבהן חונכים מסייעים להם בלימודים; בנוהל חדש שהופץ לעובדים באגף השיקום, המסייע לסטודנטים בהכוונה ובמימון לימודי השכלה גבוהה, נקבע כי סטודנטים יהיו זכאים לשעות עזר שאינן עולות בהיקפן על 25% משעות הלימוד שלהם, כך שסטודנט עם 20 שעות שבועיות יהיה זכאי בהתאם ל-20 שעות עזר חודשיות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

סטודנטים עיוורים ולקויי ראייה, המסתמכים באופן משמעותי על שעות העזר ומהווים כ-250 מסך הזכאים לשעות אלה, מתרעמים על הנוהל החדש וטוענים שיפגע ביכולתם ללמוד. יעקב כדורי, סטודנט לתואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, כבד ראייה, מספר שמדי יום הוא מבלה עד שעות הלילה במרכז הלמידה לעיוור באוניברסיטה, ובכך מנצל את כל 45 שעות העזר שהותרו לו עד כה. לדבריו 20 השעות החודשיות רחוקות מלענות על צרכיו ככבד ראייה. לדבריו, "בשיעורים שבהם רושמים על הלוח אתה פשוטו כמשמעו צריך ללמוד שוב את השיעור בשעות העזר. ממש ככה".

מלבד שעות העזר, עיוורים ולקויי ראייה זכאים ל-50 שעות הקראה. שעות אלה לא קוצצו, אולם בניגוד לשעות העזר הן אינן מועברות על ידי אנשים עם רקע אקדמי בתחום הנלמד. מסיבה זו הן גם זולות יותר: שעת הקראה עולה לביטוח לאומי 50 שקלים, בעוד שעת עזר עולה 90-120 שקלים.

מביטוח לאומי נמסר כי "מבדיקה שערכנו עלה שחלק קטן מאלה שניצלו את מלוא השעות השתמשו בהן שלא לתכליתן". אולם לדברי משה עובד, מנכ"ל עמותת על"ה המנהלת מרכזי לימוד לעיוורים באוניברסיטאות השונות ומעסיקה חונכים ומקריאים במסגרת התוכנית של ביטוח לאומי, "אם מישהו רימה - אל תענישו את כל האוכלוסייה על זה".

מוחמד אבו עייאש, סטודנט לתואר ראשון במינהל עסקים באוניברסיטה העברית, הוא דוגמה למי שמשתמש בכל שעות העזר המותרות אבל אינו מנצל את שעות ההקראה. לדבריו, "אני לומד עכשיו רק מתמטיקה והמקריאים לא מהתחום, אז איך אני יכול להסתדר עם שעות הקראה?". גם כדורי מצטרף לטענותיו: "אין סיכוי שהמקריאים יהיו תחליף".

בביטוח לאומי אומרים שמבדיקה שערכו התברר כי מרבית הסטודנטים נעזרים בשיעורי עזר בהיקף של עד 20%-25% מסך שעות הלימוד הפרונטליות באוניברסיטה או במכללה - היקף דומה להיקף השעות שנקבע בנוהל החדש, כך ש"אין קיצוץ ריאלי בשיעורים, כיוון שמכסת השעות החדשה תואמת את צורכי המתקשים בלימודים". כמו כן הוסיפו כי "במידה שתהיינה פניות פרטניות של סטודנטים להגדלת שעות הסיוע, נבחן בקשות כאלה באופן פרטני".

לדברי בודור חסן, סטודנטית עיוורת המסיימת לימודי תואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית, "אני מקווה שפקידים של ביטוח לאומי יבואו ללמוד שיעור רגיל כשהעיניים שלהם עצומות ויראו איך הם מסתדרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ