משרד הפנים מאיים לגרש מישראל אשה זרה מוכה

14 שנה נמשך הליך התאזרחותה של אחות מאוקראינה שהתחתנה עם ישראלי. ההליך הופסק לאחר שהתלוננה כי הוא מכה אותה ואת בנה. כעת ביהמ"ש יכריע

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אשה שהתלוננה על אלימות מצד בן זוגה ואף הוצא נגדו צו הרחקה, נענשה על ידי משרד הפנים שקטע את הליך התאזרחותה אחרי 14 שנה, והורה על גירושה מישראל בתוך חודש וחצי. בעקבות פניית משרד המשפטים, בית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת קבע כי התיק יועבר לוועדה בין-משרדית לעניינים הומניטריים והוציא צו מניעה לגירוש.

אינה ברטשניק מאוקראינה, אחות במקצועה, נישאה ב-1995 לאזרח ישראלי- אוקראיני. השניים עברו להתגורר בישראל ב-1997 ופנו למשרד הפנים בבקשה להירשם להליך מדורג לקבלת מעמד, הליך שאורך חמש שנים ובמהלכו נבחנת כנות הקשר. ב-1999 הגיע בנה בן ה-11 של ברטשניק מנישואים קודמים לישראל וחי עם הזוג בכרמיאל.

בתחילת חייהם המשותפים בכרמיאל החלה ברטשניק לסבול מאלימות מצד בן זוגה, שאסר עליה ללמוד עברית באולפן ודרש כי תצא לעבודה ותעביר אליו את כל משכורתה. לברטשניק, שהיתה לבד בארץ, לא היתה ברירה. "אחרי שנתיים, גיליתי שהרביץ גם לבני, שפחד לספר כי הוא איים שיהרוג אותו ואז אותי", היא מעידה. "כל השנים נפרדנו וחזרנו כשאני עבדתי 24 שעות והייתי מקור הכסף שלו. הוא כל הזמן מזכיר שצריך ללכת למשרד הפנים להאריך את האשרה שלי".

ברטשניק פנתה כמה פעמים למשטרה וניסתה לדווח על אלימות הבעל כלפיה, אך לנוכח תלונות הדדיות שהגישו בני הזוג נאמר לה כי מדובר בסכסוך הדדי ועליהם לפתור סכסוך זה ביניהם. במאי 2010, לאחר אירוע אלימות קשה ולנוכח מצבה של ברטשניק, הוצא צו הרחקה לבן זוגה ממנה. "היינו באירוע ופתאום הוא האשים אותי שהרסתי לו את החיים ופירק אותי במכות. הוא גרר אותי בכל הפארק. הוא הזמין משטרה וטען שאני מרביצה לו, אך השוטר שהגיע, שהיה בכיר, הבין לפי הגודל שלו ומצבי הפיזי שזה לא ייתכן".

לפי הוראת בית המשפט נערך תסקיר מטעם שירותי הרווחה בכרמיאל ופקידת הסעד שוחחה עם בני הזוג. "להערכתי", כתבה, "הבעל מנצל את המצב שהאשה תלויה בו לחלוטין, ומתעלל באשה על ידי איום שתגורש מהארץ, כשהוא יודע שלאחר 14 שנה אין לאשה דבר בארץ מולדתה. התרשמתי מאשה כבויה, במצוקה נפשית גדולה, חשה שנמצאת במלכוד ללא הגנה".

במקביל פנה בן הזוג לבית משפט וביקש לחזור לבית המשותף ולהמשיך את חיי הנישואים. חרף זאת, עם חידוש צו ההרחקה על ידי בית המשפט ביוני, הוחלט במשרד הפנים על גירוש ברטשניק מישראל. התנהלות זו תמוהה שכן במקרים שבהם בן הזוג הישראלי אלים וכן במקרים שבהם מת בן הזוג הישראלי באמצע ההליך, אמור התיק לעבור לוועדה בין-משרדית לעניינים הומניטריים. אם עבר חצי מההליך, הנטייה תהיה להעניק מעמד לזר.

ביאטריס רוזן כץ, עובדת סוציאלית שמלווה את ברטשניק, אמרה כי "צריך אירוע אלימות קיצוני כדי שמערכת החוק תתעורר וגם אז התוצאה היא גירוש. המסר כאן הוא אחד - נשים, אל תתלוננו". ברטשניק פנתה לסיוע המשפטי בחיפה של משרד המשפטים שעתר לבית המשפט, באמצעות עו"ד גילה ברזילי, וזה הורה על העברת התיק לוועדה לעניינים הומניטריים.

"לעתים בני הזוג הישראלים מנצלים את הכוח שהעניק להם ההליך המדורג, וכופים על בני הזוג הזרים יחסי ניצול ואלימות", אומר עו"ד שוקי פרידמן ראש המדור האזרחי בלשכה לסיוע משפטי בחיפה. דומה כי התנהלות משרד הפנים עומדת בניגוד לתקנת הציבור ומאפשרת מצב בו נפגעות אלימות המשפחה יימנעו מלהתלונן".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי עניינה של ברטשניק נידון בעתירה מינהלית תלויה ועומדת. אי לכך תשובות יימסרו בעתירה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ