"עודד תאומי, לאחר הזכייה בפרס התיאטרון, יש תפקיד שאתה חולם עליו?"

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

זכייתו של עודד תאומי בפרס מפעל חיים מטעם "פרס התיאטרון הישראלי" יכולה לעורר תהייה כיצד קרה שהשחקן המוכשר שהביא את התיאטרון הישראלי לכמה משיאיו זוכה בפרס רק כעת, אחרי 53 שנות במה ובגיל 74. רק בקאמרי, תיאטרון הבית שלו, שיחק תאומי ביותר ממאה תפקידים מרכזיים ובמקביל בעשרות תפקידים בתיאטרונים אחרים - הבימה, בית ליסין ותיאטרון חיפה.

תאומי אינו מתרפק על עבר מזהיר וגם כיום בעת ההודעה על הפרס (שלשום), הוא מופיע בתפקיד הגברי הראשי בהפקת היוקרה המשותפת לקאמרי והבימה - "אלוף הבונים". האיש שהצהיר שהתיאטרון הוא האלוהים שלו מעולם לא הפסיק לחפש אתגרים.

עודד תאומי, פרס מפעל חיים הוא מעין סיכום תקופה, סיכום קריירה, האם אתה חש כך?

"אני לא מרגיש כך כי אני עובד במלוא המרץ, במלוא הקיטור. נראה לי מוזר לקבל פרס על מפעל חיים, אבל זה נהדר כי פרס שניתן על ידי אנשי תיאטרון לאיש תיאטרון יש לו משמעות מיוחדת".

האם החלטתך להיות שחקן באה לאחר מות אביך, השחקן מאיר תאומי, שייסד את התיאטרון העברי הראשון ונרצח בידי טרוריסטים?

"החלטתי להיות שחקן עוד לפני מות אבי. תמיד רציתי לעשות מה שאחי הגדול ממני רצה והוא רצה להיות שחקן, אבל אחר כך רצה להיות חשמלאי. בגיל 11 הופעתי בתפקידון בתיאטרון המטאטא לצדו של דודי יעקב טימן (אביו של השופט שלי טימן). המורה שלי, הבמאי פיטר פריי, הביא אותי לקאמרי ב-1958 לתפקיד הראשון שלי ?מלאך האבן'".

ומאז לא ירדת מהבמה - המשכת להופיע גם כאשר חלית!

"לפני כמה שנים חליתי בסרטן השלפוחית. אני עובר מאז בדיקה פולשנית כל כמה חודשים ומקבל תשובות טובות ובינתיים אני בסדר. הופעתי ב'צור וירושלים' כשגילו את הסרטן ואני זוכר ששיחקתי עם קטטר על הבמה. עברתי גיהינום כי הייתי באמצע הטיפולים שהיו שטיפות של חומר מחסן.

"לפני סרטן השלפוחית גילו אצלי מלנומה, שזה סוג מסוכן של סרטן העור. שיחקתי אז ב'ביקור הגברת הזקנה' ואני זוכר שעמדתי מול הראי ואמרתי לעצמי: אתה לא רוצה למות - אז יאללה. וכך לא הצלחתי לוותר על אף הצגה. יש בזה טירוף אבל גם צד מחייה ומרפא".

בפרספקטיבה של 53 שנות במה מה דעתך על התיאטרון כיום?

"התיאטרון הפך למעין סופרמרקט שבו יש הכל ונותנים לקהל לבחור, והוא בוחר קומדיות קלילות, מחזות שמגרדים את קצה הבוהן. אני מעדיף תיאטרון שבו הקהל יושב עם הראש קדימה, ולא תיאטרון שבו הקהל שרוע על הכיסא, נשען לאחור ואומר: יאללה, בוא תצחיק אותי".

היתה לך ביקורת על זילות השפה בתיאטרון הישראלי?

"כיום אני כבר לא כל כך בטוח בביקורת הזו, כי תיאטרון הוא ראי של התקופה המשקף את מצב החברה, והשפה בחברה נהייתה נורא דלה במקום להתפתח. אני יודע בכמה מעט מחזות שעושים עכשיו הייתי רוצה להשתתף. אני שמח שיש מחזות שמחכים לי עבורם כמו ?צור וירושלים', כמו ?אלוף הבונים', כמו ?החגיגה' וכמו ?ציפור שחורה' - אלה הצגות שהשתתפתי בהן בזמן האחרון. אני חושב שהשכבה התרבותית בארץ צמאה לריגושים ולחוויות התעלות מהסוג שאני מדבר עליהם, ובשביל זה אני בתיאטרון. מצד שני התיאטרון לא היה מצליח להתקיים אם היה מציג את הדברים שאני אוהב, ולכן קשה לי להאשים אותו או את מנהליו".

בהקשר הזה, מה דעתך על ההתבטאות של יהורם גאון שהגדיר את רמת הטקסטים במוזיקה המזרחית כזבל?

"אני חושב שיש למבצעי המוזיקה הזו קולות נהדרים והשירים שלהם נוגעים ללב, אבל פני הדור כפני הכלב. כמו בסופרמרקט, קל לשלוף אותם וקל לשכוח אותם. אבל זו התרבות שלנו ולא צריך להתנגד לה".

מדוע לא הסכמת להשתתף עד היום בפרסומות?

"כי נראה לי שאי אפשר לראות אותי בתיאטרון בתפקיד ריצ'רד השלישי של שייקספיר ובמקביל בפרסומת של חומרי ניקוי לשירותים. אנחנו מדינה קטנה".

האם אחרי מאות תפקידים על הבמה יש עוד תפקיד שאתה חולם עליו?

"רציתי מאוד לשחק את המלך ליר, אבל אני חושב שלא אגשים את החלום הזה. זה תפקיד קשה ומאוד טרגי ואני לא חושב שיש לי כיום את הכוחות לשחק אותו. בהצגה ?המלביש' גילמתי את השחקן שמשחק את ליר, אז הגשמתי שליש מהחלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ