הצעת חוק: הרבנים הראשיים יוכלו לכהן במשך 20 שנה

ההצעה עשויה לחסום מועמדים למשרה, בהם בניו של הרב עובדיה יוסף ואחיו של דרעי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הצעת חוק שח"כ אלי אפללו (קדימה) רשם שלשום במזכירות הכנסת נועדה לתקן את חוק הרבנות הראשית כך שיתיר לרבנים המכהנים, הספרדי והאשכנזי, להתמודד לקדנציה נוספת של עשר שנים. אפללו מציע להחיל את החוק למפרע, כך שיחול גם על השניים המכהנים כעת, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, שלפי החוק הנוכחי אמורים לפרוש בעוד שנתיים.

אפללו החל השבוע לאסוף חתימות של חברי כנסת לקראת העלאת החוק להצבעה. יחד עמו חתומים על ההצעה ח"כ ציון פיניאן (ליכוד), ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה), ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) וראלב מג'אדלה (העבודה). מאחורי הקלעים יש לחוק תומכים פעילים מסיעות נוספות, ובראשן ש"ס, ואולם הסיעות החרדיות מקפידות באופן רשמי להתרחק מהיוזמה.

היוזמה לאפשר לרבנים הראשיים להאריך את כהונתם מתגלגלת זה כמה חודשים בכנסת, ושני הרבנים הראשיים, כך נודע ל"הארץ", נמצאים בסוד העניינים. קשה לדעת מה סיכויי החוק, ובנוסף - לפי אחת ההערכות, הרב האשכנזי מצגר, שב-2003 נבחר כמועמד של פשרה בידי המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, לא יסתכן בהתמודדות על התפקיד. לדברי גורם בש"ס, החוק מיועד לאפשר בעיקר לרב עמאר להתמודד, וזאת משום שהוא "קונצנזוס בציבור".

התמודדות של הרב עמאר לתפקיד ב-2013 פירושה חסימה של מי שרואים עצמם כמועמדים לזכות בגלימת הראשון לציון. מדובר בשניים מבניו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, רבה של חולון אברהם יוסף ורב שכונת הר נוף בירושלים דוד יוסף, וכן הרב של באר שבע יהודה דרעי. לפי ההערכה, אם התיקון לחוק יעבור ואם הרב עמאר יתמודד שנית - איש מהשלושה לא ינסה לאתגר את הרב הבכיר. גורם רבני אמר אתמול, כי למעשה מטרת החוק היא "ניסיון של גורמים פוליטיים למנוע מינוי של אחד מהשלושה. לשלושתם יש מתנגדים רבים במערכת, ולא רק בש"ס". יצוין, כי שניים מהם נחשבים מקורביו של יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי, המתארגן להתמודדות משל עצמו: הרב דוד יוסף הוא נאמנו וחברו הטוב, והרב יהודה דרעי הוא אחיו. הרב אברהם יוסף אחראי לכמה התבטאויות שנויות במחלוקת, ובראשן לפסק הלכה שלפיו יש להחרים יהודי המכהן כשופט בערכאה רשמית של המדינה, ולא לצרפו למניין.

בין הרב עמאר לרב יהודה דרעי שוררת בחודשים האחרונים מתיחות רבה סביב משבר הגיור. הרב עמאר מינה אותו באוקטובר האחרון לעמוד בראש ועדה שתבחן את גיורי צה"ל, ותאפשר לאשרר אותם, אך דרעי פרש בתוך ימים אחדים וגרם מבוכה לרב הראשי שנאלץ למנות ועדת רבנים אחרת.

אפללו מכחיש כי מאחוריו עומדים אנשי ש"ס, ואף מטיל ספק אם אלה יתמכו בחוק שלו. לדבריו, מעולם לא שוחח על הנושא עם יו"ר ש"ס אלי ישי ולא עם הרב עמאר. "אני אוסף חתימות של חברי כנסת, אבל במכוון לא הלכתי לחרדים כדי שלא יהיה לזה מראית עין. הרעיון הגיע אלי באקראי. אני התקוממתי על חוק הגז, שחל רטרואקטיבית ומשנה את הכללים באמצע המשחק, ואז גיליתי שהיה חוק אחר שעשה אותו דבר, וזה חוק הרבנות הראשית שחוקקו נגד הרב עובדיה יוסף. זה תיקון של עוול היסטורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ