לצד הילרי ואופרה: פסיכולוגית מנצרת בין מאה המשפיעות בעולם

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בשמות הילרי קלינטון, אופרה וינפרי וראניה מלכת ירדן ניתן להיתקל בכל רשימה אפשרית של נשים בעלות מעמד וכוח שיכולות להשפיע על החברה במדינתן ואולי מעבר לכך. הארגון הבינלאומי WOMEN DELIVER, שהוא ארגון הסברה עולמי, בחר באותם שמות לרגל מאה שנה ליום האשה הבינלאומי, אבל גם בחר בלא מעט נשים וגברים מוכרים פחות.

אותם אנשים הוגדרו על ידי הארגון מעוררי השראה ויש להם מסר לנערות ולנשים בתחומים רבים. הרשימה, שבה 100 איש ואשה מכל רחבי העולם, כוללת ייצוג אחד ויחיד לישראל: נבילה אספניולי שמגדירה עצמה כערבייה פלסטינית אזרחית מדינת ישראל. אספניולי מנהלת שנים רבות את המרכז הפמיניסטי בנצרת, מרכז אלטופולה, ופעילה פמיניסטית ופוליטית ידועה בחברה הערבית.

אספניולי, רווקה, פעילה גם בארגונים ישראליים. "הייתי מופתעת מהבחירה ולא ידעתי בכלל שהייתי מועמדת בין מאות ואולי אלפי מועמדים לרשימה המכובדת הזו. התקשרו אליי וסיפרו לי שאני ברשימה. אין ספק שהתרגשתי מאוד, אבל התרגשתי יותר מהתגובות הרבות שקיבלתי מהסובבים אותי. זה מחמיא מאוד", אמרה.

אספניולי נולדה בנצרת לפני 56 שנה למשפחה מוכרת והיא אחת משמונה אחיות ושני אחים. אספניולי נמנית גם עם הפעילות הוותיקות בתנועת חד"ש בזירה המקומית והארצית. לדבריה, הפעילות הפוליטית ועמדותיה המוצקות בכל הקשור ליחס המדינה לאוכלוסייה הערבית הפלסטינית בישראל בכלל וסוגיות נשים בפרט גבו ממנה לא פעם מחיר אישי כבד. בשיחה עם "הארץ", היא נזכרת כי כמה וכמה פעמים נזרקה מהעבודה, כולל במוסדות ציבור כמו הביטוח הלאומי לפני שנים רבות, בגלל פעילותה הפוליטית.

על העובדה שלא הלכה במסלול הרגיל של אשה בחברה הערבית, במובן של הקמת תא משפחתי והתרחקות מפעילות ציבורית, היא אומרת כי אין לה הרגשה של עוף זר. "ממש לא. היום יש יותר ויותר נשים עצמאיות ופעילות וזה דווקא תורם רבות לחברה הערבית הפלסטינית בישראל".

את הפעילות במרכז א-טפולה החלה אספניולי לפני כ-25 שנים. מדובר בעמותה ששמה דגש על קידום מעמד נשים. "אנחנו פעילות בכמה וכמה פרויקטים של העצמת נשים ביישובים רבים, בהם כפרים שהוגדרו עד לפני כמה שנים לא מוכרים בצפון, שבהם אנו מסייעות לסטודנטיות לחינוך לגיל הרך".

אספניולי מספקת דוגמה על היישוב הבדווי חסינייה, שרק בשנים האחרונות זכה להכרה וכמעט שלא היו בו תשתיות. "ביישוב קמה קבוצת נשים, בסיוענו. באחד המקרים עלתה דרישה להשלים סלילת כביש באספלט. הנשים עברו מבית לבית, אספו תרומות והשלימו את העבודה. צעד כזה לא היה קורה בעבר. אני שמחה שהיה לנו חלק בזה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ