14.03.1982 / הוקמה ועדה לחקירת רצח ארלוזורוב

היום לפני 29 שנה:

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

חיים ארלוזורוב, ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, נורה למוות על שפת ימה של תל אביב ב-16 ביוני 1933. החשודים ברצח היו שניים מאנשי התנועה הרוויזיוניסטית, שהנהגתה התנגדה לשיחות על הסכם ההעברה, שארלוזורוב נמנה עם צוות המשא ומתן שלו. ההסכם - בין המוסדות היהודיים לממשלה הנאצית בגרמניה - שנחתם באוגוסט 1933, ונותר בתוקף עד 1939, נועד להציל חלק מהונם ורכושם של יהודי גרמניה וענה על אינטרסים של כל הצדדים המעורבים. הנאצים רצו להיפטר מהיהודים ולקבל רכוש רב במחירים נמוכים, המוסדות בארץ ישראל רצו להגדיל את היישוב היהודי, ובריטניה היתה מעוניינת בהשקעות הון בפלסטינה. לעומת זאת, התנועה הרוויזיוניסטית בארץ ישראל התנגדה נחרצות להסכם.

סימה, אשתו של ארלוזורוב שהיתה לידו בעת הרצח, זיהתה שני רוויזיוניסטים, סטבסקי ורוזנבלט, שהואשמו ברצח. לאחר משפט שנמשך כשנה זוכה רוזנבלט ואילו סטבסקי נדון למוות. הוא ערער, זוכה ושוחרר מהכלא. ניסיון שנעשה להאשים ברצח שני ערבים תושבי יפו כשל, ולמעשה, הפשע לא פוענח.

ימים ספורים לאחר שחרורו של סטבסקי פרסם נתן אלתרמן ב"הארץ" את "התנגשות", שיר על הקרע בעם. "קריאת ?היכון' וגב נכפף בציפיית אסון דרוכה / וכלב רע עובד ביעף ממדרכה אל מדרכה / ברק חולף בין קץ לקץ / ואין אחד מספיק לראות / איך מי את מי רוחץ בדם / ומי בעקבים נדרס.../ דבר מה רקוב, דבר מה לא טוב, בארץ העברים".

סופר "הארץ" דיווח כי בישיבת הממשלה שהתקיימה ב-14 במארס 1982, הציע ראש הממשלה מנחם בגין להקים ועדה לחקירת הרצח. "כיצד מתחנכים ילדי ישראל בהקשר עם פרשת הדמים?", תהה בגין בדבריו על לימוד הפרשה בבתי הספר. "כך מחנכים דור צעיר במדינת ישראל... מי שיבוא בטענה שחלפו 49 שנים ואיך אנו יכולים לחקור, יחטיא כל מטרה ויחטיא את הרבים בטשטוש האמת ובקיום עלילת דם על תנועה ציונית גדולה..."

יומיים לאחר שקיבלה הממשלה את ההחלטה השנויה במחלוקת להקים את הוועדה לחקירת הרצח, כתב נתן דונביץ ב"הארץ" כי "טור זה מבקש היום מממשלת ישראל להקים ועדת חקירה... לבדוק את המעשים והמחדלים של יציאת מצרים בראשותו של משה רבנו... מדוע היה על בני ישראל ללכת ארבעים שנה במדבר... האמנם לא ידעו המנהיגים את הדרך? והאמנם לא היה מנוס מיציאה בהולה..." ובהמשך כתב: "אמת, חלפו שנים רבות מאז אותו אירוע היסטורי, ואפשר להניח כמעט בוודאות כי רוב הפיגורות של אותו מסע כבר אינן בין החיים, אבל אין ממשלה אחראית כממשלת בגין יכולה לעבור לסדר היום ולא לחקור אותה פרשה שהועלו לגביה תמיהות רבות, גם בארץ וגם בעולם". ולסיום נאמר, "טור זה מבקש על כן להקים מיד וללא דיחוי ועדת חקירה ממלכתית. גם אם לא תוכל לזמן עדי ראייה מסיבות אובייקטיוויות, זכותה לנהל חקירה כזאת על פי תקדים ארלוזורוב. העיקר שנדע את האמת. היחסית".

במכתב למערכת כתב פטרו מיכאל ממושב תומר כי "זו ממשלה שאבדה דרכה. בשעה זו של פינוי סיני... צווי חירום ברמת הגולן, מצב כלכלי רופף, תעשייה נבוכה וחקלאות מתמוטטת, מוצאת לעצמה ממשלת ישראל את הזמן לדיון על חקירת רצח מלפני 49 שנים... אין ספק שוועדת חקירה אחת תתקבל ברצון. זו שתבדוק מי אחראי להקמת ממשלה זו. וטובה שעה אחת קודם".

על אף שגדעון אלון דיווח ב"הארץ" כי "נשיא ביהמ"ש העליון מתקשה באיוש ועדת החקירה" היא הוקמה, דנה, תשאלה עדים שהתקשו לזכור, או להגיע לאולם הדיונים, וב-1985, 52 שנה אחרי הרצח, קבעה שסטבסקי ורוזנבלט לא רצחו, ושזהות הרוצחים האמיתיים נותרה עלומה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ