יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ינסה היום לסיים את שביתת העובדים הסוציאלים

שביתת העובדים הסוציאליים נכנסת ליומה התשיעי. רוב הסוגיות סוכמו, בהן תוספת שכר של 24%. עוד סוכם כי גם העובדים בעמותות יזכו לתוספת שכר. היום ייפגש יו"ר ההסתדרות עם הצדדים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השביתה של 10,000 העובדים הסוציאליים נכנסת ליומה התשיעי, לאחר שבשלושת הימים האחרונים לא התנהלו מגעים בין נציגי העובדים הסוציאליים ומשרד האוצר בנוגע לדרישות העובדים. ואולם צפוי כי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שחזר אמש משהות של עשרה ימים בארה"ב, ייכנס בעובי הקורה עוד היום, במאמץ להשיג פתרון למשבר העובדים הסוציאליים. היום בצהריים ייפגש עיני עם הצדדים ובקרב העובדים הסוציאליים שוררת אופטימיות לקראת הפגישה. במקביל, בהסתדרות ובאוצר מעריכים כי עיני ינסה לגבש הסכם עוד הלילה, במטרה למנוע את השביתה שעליה הכריז מרכז השלטון המקומי, המיועדת למחר.

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, הודיע באסיפת השלטון המקומי בסוף השבוע שעבר על השבתת כל השירותים המוניציפליים מחר למשך יממה לאות "הזדהות עם מאבקם הצודק של העובדים הסוציאליים". לדברי בוחבוט, "שירותי הרווחה הם לב העשייה של העיריות והמועצות המקומיות, והעובדים הסוציאליים ראויים לגמול הולם על עבודתם הקשה, לאחר 17 שנים ללא הסכם שכר". השביתה, אם תפרוץ, תגרום להשבתת פינוי האשפה מהרחובות, המוקדים העירוניים, משרדי הרשויות, הפיקוח העירוני וכמובן שירותי הרווחה. בתי הספר יפעלו כרגיל.

אולם מקור המעורה במשא ומתן בין העובדים הסוציאליים לאוצר אמר כי "עיני לא ירצה לאפשר לבוחבוט, הרואה עצמו מועמד לראשות מפלגת העבודה, לתפוס טרמפ פוליטי על גב המשבר, והוא ישקיע את כל מרצו כדי לגבש הסכמות עוד לפני ששביתת השלטון המקומי תצא לדרך".

בפגישות המשא ומתן האחרונות שהתקיימו בין הצדדים נמצאו פתרונות לרוב הסוגיות שבמחלוקת, כולל הסוגיה העיקרית של תוספת השכר לעובדים הסוציאליים. במגעים בין הממונה על השכר באוצר אילן לוין, סגן שר האוצר יצחק כהן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים יצחק פרי, הוסכם על תוספת שכר של 23%-25% לעובדים, הרבה מעבר לתוספת השכר הכללית במגזר הציבורי, המגיעה ל-7.25% (בפריסה לארבע שנים).

גם מוסכם שהעובדים הסוציאליים המועסקים בעמותות, יקבלו תוספת שכר כך ששכרם ישתווה לזה של עובד סוציאלי במשרד ממשלתי עם ותק של חמש שנים, כלומר שכר של 5,500 - 6,000 שקלים. המחלוקת היחידה נוגעת לדרישת ההסתדרות שלפיה הממשלה תוציא צו הרחבה שיאכוף על העמותות להפנות את התקציבים שיקבלו מהמדינה למטרת תשלום תוספת השכר לעובדים הסוציאליים ולא ייעדו את הכספים לניפוח השכר והתנאים הנלווים של המנכ"לים והבכירים האחרים בעמותות.

אתמול הפגינו כ-400 סטודנטים מהחוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית צפת, עובדים סוציאליים ומספר מתושבי העיר, ב"כיכר דניאל" בעיר. הסטודנטים חסמו לשעה קלה את הכניסה לעיר וקראו לממשלה להטיב עם מצבם של העובדים הסוציאליים. את ההפגנה אירגנו סטודנטים מהחוג לעבודה סוציאלית במכללה, בתמיכת ראש החוג ד"ר יעל גירון, וצוות המרצים. למפגינים הצטרפו גם מנכ"ל המכללה שמואל הר נוי, ראש עיריית צפת, אילן שוחט, סגן מנה"ל ביה"ח 'זיו' בצפת, ד"ר קלין שפירא, וכן עובדים סוציאליים מעיריית צפת ומרשויות האיזור.

"הסטודנטים מזדהים ומרגישים על בשרם את המצוקה הכלכלית והקיפוח החברתי של העובדים הסוציאליים", אמרה ד"ר יעל גירון. "הסטודנטים התגייסו למאבק מתוך דאגה כנה לעתידם, מבלי לוותר על המחויבות החברתית שבעצם בחירת מקצוע העבודה הסוציאלית, ומתוך מחויבות אמיתית לחברה הישראלית". גירון הוסיפה כי מחאת הסטודנטים מהמכללה האקדמית צפת תימשך כל עוד לא הושג הסדר שיספק את העובדים הסוציאליים.

השתתף בהכנת הידיעה: אלי אשכנזי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ