היפאנים בישראל מודאגים מרעש אדמה - דווקא בארץ

דאגה למשפחות, חשש מהעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נמוטו סוגורו, סטודנט באוניברסיטה העברית, חש דאגה רבה בימים האחרונים. הוא עוקב ללא הפסקה אחר דיווחי החדשות ממולדתו, אך המקור לדאגה אינו רק מה שקרה ביפאן, אלא מה שעלול לקרות בירושלים. "אני נמצא בישראל כבר שנה וחצי, ושמתי לב שהישראלים מודאגים מאוד מרעידות אדמה. זה לא מקרי: יש הרבה סימני אזהרה בתנ"ך מפני רעידת אדמה שצפויה להתרחש בארץ ישראל ולגרום לאסון משמעותי", אמר אתמול סוגורו בשיחה עם "הארץ".

סוגורו, בוגר האוניברסיטה הנוצרית של טוקיו, בא לישראל בסוף 2009 על מנת להשלים תואר שני במחשבת ישראל. את רוב זמנו כאן הוא מקדיש לחקר טקסטים דתיים של היהדות, בהם מצא, בין היתר, את האזהרות מפני רעידת האדמה הצפויה. "לצערי, אני מתרשם שישראל לא ממש מוכנה לרעידת אדמה. ביפאן רעידות אדמה הן עניין שבשגרה, ומאז שהייתי ילד חוויתי לפחות רעידה אחת כל שנה. זה הופך את החיים ללא נוחים, אבל זה משפר את יכולת ההתמודדות שלנו במקרה של אסון רציני".

משפחתו של סוגורו מתגוררת מדרום לטוקיו, ולא נפגעה ברעידת האדמה. "למרות שידעתי שהרעידה לא פגעה באזור בו הם גרים, הייתי מודאג מאוד, כי במשך יומיים לא הצלחתי ליצור אתם קשר. רק אתמול קיבלתי אימייל מאמא שלי, שהודיעה לי שכולם בסדר. היא אמרה שהיא לא זוכרת רעידה כזו".

מורינו מסאיושי, שלומד עברית באולפן במסגרת האוניברסיטה העברית, סיפר שהוא לא מצליח להתרכז בלימודים מאז יום שישי בבוקר. "אני מנסה להתרכז בלימודים אבל זה בלתי אפשרי. אני עצוב ובעיקר חושש מפני העתיד. לא יודע איך יפאן תתגבר על האסון הזה".

משפחתו של מסאיושי מתגוררת באזור אוסקה, העיר השלישית בגדולה ביפאן. "כאשר שמעתי בחדשות שאוסקה נפגעה מרעידת אדמה בדרגה חמש בסולם ריכטר, זה גרם לי לשמוח. בדרך כלל הייתי נבהל מידיעה כזו וחושב שאולי נגרם נזק לבית של ההורים שלי, אבל לעומת הרעידות בצפון המדינה, רעידה של חמש בסולם ריכטר נראית לא מזיקה, כמעט נחמדה".

מסאיושי וסוגורו סיפרו כי חבריהם הישראלים תומכים בהם והציעו להם סיוע. "אנחנו אוהבים את חברינו הישראלים, אוהבים את האוניברסיטה שמארחת אותנו ומודים לכולם על העזרה והתמיכה", אמר סוגורו. "היחס שקיבלתי בימים האחרונים מבהיר לי איך ישראל הצליחה להתמודד עם כל הקשיים שבהם נתקלה בעבר".

ובינתיים, העיתונאי יוג'י הונאוקה, שמייצג בירושלים את העיתון היפאני הנפוץ Mainichi, עוקב אחר הדיווחים מיפאן שעוסקים בכורים הגרעיניים. "הטראומה הגרעינית של המאה העשרים עשויה לחזור על עצמה אם הממשלה לא תטפל במשבר הזה במהירות וביעילות", אמר אתמול בשיחה עם "הארץ". "אין יפאני שלא סובל מסיוטים בגלל האפשרות הזו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ