סטודנטים באוני' תל אביב מתנדבים כמאבטחים סמויים

זה כמה שנים מחזיקים סטודנטים ביחידה הסמויה של האוניברסיטה נשק אישי שהם מקבלים מהמוסד האקדמי. האגודה לזכויות האזרח: הפעלת יחידה שכזו היא פסולה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הבאים לאוניברסיטת תל אביב רגילים לפגוש בשער מאבטחים חמושים. אולם מה שמרביתם אינם יודעים הוא כי בין הסטודנטים הרבים בקמפוס, ישנם כאלה שהתנדבו לקחת חלק ביחידת אבטחה סמויה. מדובר בסטודנטים רגילים, אך הם גם נושאים נשק ואמורים לתת מענה ראשוני בשעת חירום. מלבד התרומה לביטחון חבריהם לספסל הלימודים הם זוכים גם לצ'ופר - תו חניה בתוך הקמפוס לרכבם.

באחרונה פרסמה אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הודעה הקוראת לסטודנטים יוצאי יחידות עילית קרביות בצה"ל לבוא ולהתנדב. כיום מונה היחידה כ-40 איש, וכל אחד מהם נושא, צמוד לאקדח שקיבל מהאוניברסיטה, גם תעודה על כך שהוא מורשה לשאת את הנשק מטעמה.

בעקבות פניית "הארץ", נמסר מהאוניברסיטה כי סמכויות המתנדבים זהות לסמכויות אנשי הביטחון הרשמיים במוסד האקדמי. אלו יכולים בין היתר לעכב חשוד עד שלוש שעות ולבדוק בחפציו של אדם ובכלי הרכב שברשותו. כך לפי קובץ הוראות הסמכויות לעובדי ביטחון באוניברסיטה. "חילקו להם נשק של האוניברסיטה והוראות מאוד ברורות. והייתה להם חולצה מיוחדת, כובע ותעודה, כדי שברגעי חירום הם יוכלו לשלוף את זה", הסביר בוגר אוניברסיטת תל אביב שהיה מעורב בהקמתן של יחידות האבטחה שפועלות כבר כמה שנים.

לאוניברסיטת תל אביב רישיון מיוחד להחזקת כלי ירייה, והיא מפעילה גם חדר נשק המיועד להפקדתם. על פי נוהלי אגף רישוי כלי ירייה במשרד לביטחון הפנים, רשאית האוניברסיטה, בדומה לגופים נוספים שקיבלו את הרישיון, להגדיר "אדם מעובדי המפעל" כבעל הרשאה לשאת את הנשק. זאת, כאשר הוא עומד בתנאי הסף הנדרשים: הצהרת בריאות, אישור נדרש מהמשטרה וכן אימון ירי במטווח מורשה המהווה תנאי לקבלת הנשק - דרישות אותן מקיימים מתנדבי היחידה הסמויה. בהתייחס לכך שלא מדובר בעובדי האוניברסיטה, אלא במתנדביה, טען יעקב עמית, מנהל האגף במשרד לביטחון הפנים, כי אין חובה שיחולו יחסי עובד-מעביד בין מגישי ההרשאה למחזיקי הנשק, אך על המעביד להיות בעל יכולת פיקוח על אותם אנשים.

אולם לא כולם רואים את היחידה הסודית בקמפוס בעין יפה. מרצים ואנשי סגל באוניברסיטה התפלאו בימים האחרונים לשמוע על קיומה. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח ובוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה, ציין כי "מדאיג ביותר שבאוניברסיטת תל אביב פועלות יחידות של ?סוכני חרש'. עצם הפעלת יחידה שכזו היא פסולה, וחמורה גם הכוונה לבסס אותה על מתנדבים. קמפוסים אקדמיים מטבעם צריכים להיות מקומות חופשיים ובטוחים, ולשם כך, אנשי הביטחון הפועלים בהם צריכים להיות עובדים מן המניין שעברו הכשרה מסודרת, פועלים במסגרת כללים ברורים ומזוהים באמצעות מדים".

לצד זאת, אנשי ביטחון ששמעו על אודות היחידה הביעו חשש כי עודף מוטיבציה וכלי נשק, לצד חוסר ארגון מובנה של יחידה התנדבותית, עלול להוביל לאסון במקרה של אירוע חירום.

"באוניברסיטת תל אביב פועלת יחידת סטודנטים מתנדבים במסגרת מחלקת הביטחון של האוניברסיטה, המשמשת עתודה למקרה של אירוע פח"ע (פעילות חבלנית עוינת)", נמסר מהאוניברסיטה. "המתנדבים מצוידים בנשק של האוניברסיטה ועוברים הכשרה תקופתית בדומה להכשרה שעוברים אנשי הביטחון במוסד. יחידת הביטחון של האוניברסיטה מתכננת ומארגנת באופן שוטף הדרכות רענון בשימוש ובתפעול אקדח במטווח מורשה בתדירות של אחת לחצי שנה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ