שיחת היום | "יעל גרינשפן, איזה עונש ראוי בעינייך לנהג שפגע באחותך?"

שיחת היום

עפרה אידלמן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
שיחת היום

שעה שבעולם הערבי נפלו דיקטטורים עקב הפיכות שהחלו בהודעות פייסבוק, הצליחה בשבוע שעבר יעל גרינשפן, בת 18 מנתניה, להניע את פרקליט המדינה לפעולה בשיטה דומה. במכתב אחד, מרגש ורהוט, שפרסמה בדף הפייסבוק שלה, גרמה גרינשפן לפרקליט המדינה לבחון מחדש הסדר טיעון שנחתם בין התביעה המשטרתית לנהג שיכור שפגע אנושות באחותה הקטנה. המכתב, שזכה לתהודה בכלי התקשורת ובעקבות זאת לאינספור תגובות מחזקות, עודד את גרינשפן להמשיך במחאתה. ב-22 במארס היא מתכננת, יחד עם תנועת הצופים ועמותת אור ירוק, להוביל עצרת מחאה מול הכנסת להחמרת הענישה לנהגים פושעים.

הנהג שפגע באחותה, מרק פטריק, נידון בהסדר טיעון ל-600 שעות עבודה לתועלת הציבור, לקנס של אלף שקלים, רישיונו נשלל לשש שנים והוא נידון למאסר על תנאי. גרינשפן כתבה על כך בפייסבוק: "נהג שנתפס מדבר בסלולרי בזמן נהיגה מקבל קנס של 1,000 שקלים. אדם שזרק נעל על שופטת קיבל 3 שנות מאסר בפועל. האדם שלקח מאחותי את החיים, שהרס משפחה שלמה, הולך לחיות את חייו כאילו דבר לא קרה".

עכשיו כשהשגת את תשומת לבו של פרקליט המדינה, מה את מקווה להשיג במאבק?

"אני מקווה שיגיעו למסקנה שפסק הדין הזה דורש ערעור, וביטול. ומעבר לזה אני מאוד מקווה שהמאבק שלנו יצליח להביא לאיזה שינוי. אני רוצה להיאבק נגד הגישה של בתי המשפט. הסדרי טיעון הם דבר לגיטימי כשהם הגיוניים. אני נגד הסדרי טיעון עם עונשים מקלים לנהגים פושעים. המושג תאונה לא מתאים, הוא לא הולם. תאונה זה כשמישהו באמת עושה טעות, לא כשמישהו עולה שיכור לרכב. הבן אדם עלה לרכב כשבדם שלו יש אלכוהול בכמות פי ארבעה מהמותר בחוק, ואי אפשר להתייחס לזה כמו אל תאונה. לנהוג כשאתה שיכור, לעבור באור אדום - אלה לא עבירות תנועה רגילות. זו לא שגיאה ולא תאונה, זה פשע. זה פשע מובהק. זה פשע רק כשאתה עושה את זה, וזה חמור פי עשרות ואלפי מונים כשאתה פוגע במישהו. צריך שהגישה של אותם שופטים, ואותם תובעים, באמת תבוא ממקום של צדק והיגיון, וממקום של פרופורציות. פשוט שאנשים באמת יקבלו את מה שמגיע להם".

מישהו מפרקליטות המדינה יצר אתכם קשר בעקבות הפרסום?

"יצרו אתנו קשר, אמרו לנו שלא יכולים להבטיח לנו שום דבר לגבי מה שיקרה, אבל הבטיחו שמעכשיו ייצרו אתנו קשר לגבי כל מה שיקרה - כי קודם לא יצרו אתנו קשר, וגם כשניסינו ליצור קשר דחקו אותנו. ביקשנו לדבר עם התובעת, וכשהגענו לשם הפקידה שלה אמרה שאין לנו בכלל מה לדבר כי המשפט לא נפתח. זה היה בנובמבר. מה שגילינו אתמול או שלשום, זה שהטיוטה הראשונית של עסקת הטיעון היתה כבר בספטמבר. בפרקליטות הסבירו שפרקליט המדינה החליט לא לפתוח את התיק, אלא דרש תשובות בנוגע לעונש הקל, ושהם לא יכולים להבטיח שום דבר כי יכול להיות שימצאו את זה תקין, אבל הם בודקים בתור התחלה".

בעקבות פרסום מכתבך, פנו אלייך אנשים עם סיפורים דומים?

"בטח, המון. כולם אמרו שהם מחזקים אותנו, וכמה המאבק שלנו צודק. כל אדם שמתקשר ואומר 'אל תוותרו' - אני פשוט עם דמעות בעיניים, כל פעם מחדש. כי זה באמת מאבק שראוי להיאבק, לא רק בשבילנו כי יש כל כך הרבה אנשים שמערכת המשפט עשתה להם עוול, וזה קורה שוב ושוב. יש אלפי אנשים שעומדים חסרי אונים מול המערכת. אני שמעתי כל כך הרבה אנשים שאומרים: זה הסיפור שלנו, את מספרת את הסיפור שלנו.

אחרי שקיבלנו כזה חיזוק אדיר מהציבור, וכל כך הרבה אנשים אמרו לנו: תמשיכו את המאבק הזה גם בשבילנו. החלטנו להמשיך להיאבק, גם בשביל שחר, וגם בשביל כל אותם משפטים עתידיים".

איך השתנו החיים שלכם בעקבות התאונה?

"יש את חלק א' של החיים לפני שהוא פגע בה, ואת חלק ב', והקשר ביניהם הוא כל כך קלוש. אין משהו שלא השתנה. שום דבר שנשאר אותו דבר.

כשאני אומרת שהוא לקח לה את החיים אני לא מגזימה. הוא לקח לה את כל מה שהיה לה, כי היא היתה האדם הכי אנרגטי בעולם. היא לא סתמה את הפה לרגע אחד, והיא היתה כל הזמן עם חברות, ולא ישבה שנייה, ואין לה את זה עכשיו. זה נלקח ממנה, זה נלקח ממנה על ידי מישהו מסוים, וזה נורא. זה לא יכול לעבור בכזאת קלות.

שני ההורים שלי כרגע לא עובדים והחיים שלהם - הכל סביב שחר, מאה אחוז. הם לא יוצאים מהבית, אלא אם זה בשביל טיפולים או לסופרמרקט, וגם אז זה רק אחד מהם. אם פעם היו סדרי עדיפויות, היום אין. יש את שחר ואת כל מה שבא אחר כך שהוא לא חשוב יותר".

איזה עונש ראוי בעינייך לנהג שפגע באחותך?

"אין עונש ראוי, אבל קודם כל הוא צריך לשבת בכלא, בלי ספק. זה הבן אדם שלקח את החיים של אחותי, והוא לא יכול להמשיך לחיות את החיים שלו כאילו שום דבר לא קרה.

צריכה להיות איזושהי פרופורציה הגיונית למקרה. החמרת הענישה כנראה לא תפתור את כל הבעיות, אבל בתי המשפט אמורים קודם כל לתת משפטי צדק. לפני הכל. לפני ההרתעה וכל המלים הגדולות. בתי המשפט אמורים ליצור פרופורציות בין חומרת העבירה לענישה. שיבואו אליי הביתה ויפגשו את שחר, ויגידו אם זה נראה להם פרופורציונלי באיזושהי צורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ