הרצליה תהיה העיר הראשונה לחנוך רחוב על שם פרופסור ישעיהו ליבוביץ'

ראש העיר יעל גרמן: "מדובר באדם דגול שתרם רבות למפעל הציוני"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לאחר שנים של ויכוחים, החליטה אתמול עיריית הרצליה לקרוא רחוב על שמו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ'. זו הפעם הראשונה בה עיר מנציחה ברחובותיה את ליבוביץ' - מדען והוגה דעות שהיה נערץ בעיני קהל רחב, אך גם שנוי במחלוקת עבור קהל אחר - בעקבות עמדותיו החריפות נגד צה"ל והמדינה. לפי ההחלטה, שהתקבלה אמש ברוב קולות עם שני מתנגדים מסך כל חברי המועצה, מקטע הרחוב מאבא אבן ועד לדרך אלטנוילנד ייקרא על שמו.

"אנו גאים להיות העיר הראשונה שמנציחה אדם דגול זה", אמרה ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן. "מדובר מגדולי אנשי הרוח של דורו, אדם אשר תרם רבות גם למפעל הציוני, שהיה בעבר מפקד על כוחות צבא בירושלים במלחמת העצמאות, וחינך דורות של תלמידים לחשיבה פילוסופית ולערכי מוסר".

לעומת גרמן, יו"ר האופוזיציה בעיר, ירון עולמי, התנגד להצעה וטען כי "המסר שמועבר לציבור הוא שאפשר לקבל בהבנה ולהסכים עם אמירות קשות נגד חיילי צה"ל ונגד המדינה, לא סתם הנושא לא עבר בשום עיר אחרת. אני חושב שזו בושה לעיר הרצליה".

בתוך כך, באחרונה התגלה כי בחלק משלטי הרחוב על שם נעמי שמר בעיר, במקטע שבין רחוב מדינת היהודים ועד אבא אבן, נמחק שמה של הפזמונאית. בישיבת המועצה שדנה בעניין רחוב ליבוביץ' הוצגו לחברי המועצה מפות של רחובות העיר, בהם הודגש כי אותו מקטע מעולם לא נקרא על שמה של שמר, ומדובר בטעות בהצבת השלטים. "אלו לא שלטים שהוצבו על פי החלטת העירייה, ואין שום כוונה להוריד ממקטעיו של רחוב נעמי שמר", נמסר מהעירייה.

לא מדובר בפעם הראשונה שנושא זה מועלה להחלטת מועצת הרצליה: בדצמבר 2007 המליצה ועדת השמות לקרוא לרחוב בעיר שנותר ללא שם על שמו של ליבוביץ'. בפרוטוקול הישיבה דאז הסביר צבי הדר, חבר מועצה המשמש כיום סגן ראש עיר, כי "אין להנציח אך ורק אישים שיש לגביהם קונצנזוס", והביא כדוגמה את העמדות הנחרצות בארץ כנגד מפלגת חרות ואישי ימין נוספים, כמו גם הנביא עמוס - שמונצחים ברחובות ערים בישראל. לבסוף, גברו שבעה מתנגדי ההצעה על תומכיה, וההחלטה נדחתה.

גם בירושלים הרוחות סערו בעבר סביב קריאת רחוב על שמו של ליבוביץ'. ב-2007 דחתה ועדת שמות הרחובות בעיריית ירושלים הצעה זו. אז טען סער נתנאל, חבר מועצה ממרצ, כי העובדה שחברי הוועדה מנעו קריאת רחוב על שמו של ליבוביץ' מעידה על התחרדותה של ירושלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ