האוניברסיטה העברית אסרה את הקרנת "ג'נין ג'נין"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

האוניברסיטה העברית אסרה על הקרנת סרטו של מוחמד בכרי "ג'נין ג'נין" בשטחה, במסגרת אירוע שהתקיים אתמול בערב מטעם תא חד"ש בקמפוס הר הצופים. למרות האיסור, המארגנים הקרינו את הסרט כמתוכנן, אך עשר דקות לפני סוף ההקרנה ניתקו אנשי ביטחון את החשמל באולם.

לאחר מכן אמור היה בכרי להעלות באולם סמוך את הצגתו "האופסימיסט", המבוססת על ספרו של אמיל חביבי, אך אנשי הביטחון במקום נעלו את כל האולמות בבניין והתייצבו בחזיתם. במקום זאת, למעלה מ-200 הסטודנטים צפו בהצגת היחיד בחדר הכניסה של הבניין. הסיבה לנעילת האולמות היא סירוב פעילי חד"ש לשלם לאוניברסיטה כ-2,500 דמי אבטחה - לטענתם סכום חסר תקדים וחסר הצדקה, שנועד למנוע מהם להעלות את ההצגה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לדברי מזכיר תא חד"ש באוניברסיטה העברית, נאג'י עבאס, הפעילים לא קיבלו הסבר להחלטה לאסור על ההקרנה. "רק אמרו לנו שהמחלקה המשפטית אסרה על הקרנת הסרט". עבאס ציין כי "'ג'נין ג'נין' נמצא במחלקת המדיה של הספרייה המרכזית באוניברסיטה, והוא נגיש לעיונם ולצפייתם של כלל הסטודנטים, כך שההחלטה של האוניברסיטה היא לפחות תמוהה".

ב-2007 הגישו חיילים שהשתתפו במבצע "חומת מגן" תביעת לשון הרע נגד בכרי, למרות שאינם נראים או מוזכרים בסרט. בית המשפט המחוזי בפתח תקווה קבע שבכרי הוציא את דיבתם של חיילי צה"ל, אך בתוך כך קבע שאין להקנות לציבור הכללי של לוחמי צה"ל שהשתתפו בקרב זכות תביעה בגין לשון הרע בשל הסרט. אז נקבע שלנוכח העובדה שמאות חיילים השתתפו במבצע, אין חשש שהאדם הסביר יחשוב כי הסרט מתייחס לכל חייל וחייל שהשתתף בו.

מהאוניברסיטה העברית נמסר כי "לפני מספר שנים האוניברסיטה היתה בין המוסדות הראשונים שנתנו אישור להקרנת הסרט ?ג'נין ג'נין'. עם זאת, לאור העובדה שבית המשפט קבע כי הסרט שקרי ומהווה לשון הרע, לא תוכל האוניברסיטה לאשר כעת את הקרנתו, אחרת תהיה גם שותפה להפצת לשון הרע. לגבי דמי האבטחה: כל תא שמעוניין ליזום פעילות בקמפוס חייב לדאוג למימון פעילות זו".

מנגד, באגודה לזכויות האזרח אומרים כי "הטענה של האוניברסיטה שגויה משום שבית המשפט פסק שהסרט אינו מהווה עילה לתביעת לשון הרע".

בכרי אמר אתמול כי "ברור שיש כאן דמוניזציה ממוסדת לגבי כל מה שקשור בי. אמרתי לסטודנטים שמטעמים אנושיים לא יקרינו את ?ג'נין ג'נין' בימים האלה, אחרי הפיגוע הנורא באיתמר. רוחות רעות משתוללת וצריך דברים שישקיטו ולא יוסיפו אש למדורה. מבחינה משפטית אין לאף אחד זכות לתבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ