הרב שלמה עמאר: ישנם רבנים אורתודוקסים בחו"ל שמגיירים תמורת שוחד

הרב הראשי לישראל ניסה להגן על מדיניות הרבנות ומשרד הפנים שלא להכיר בגיורים שנעשים על ידי מרבית הרבנים האורתודוקסים בחו"ל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר מאשים כי ישנם רבנים אורתודוקסים בחו"ל שמגיירים גויים תמורת שוחד. "קיבלנו עדויות על כמה רבנים פרטיים שמגיירים תמורת כספים", אמר הראשון לציון בישיבה מיוחדת של ועדת העלייה והקליטה של הכנסת שהתארחה היום (רביעי) בלשכתו בירושלים. הוא אמר כי התופעה קיימת בצפון אמריקה, באירופה ובדרום אמריקה, וציין עדות שהגיעה אליו על גיור שהוזמן מרב אורתודוקסי תמורת תשלום של מיליון דולר. "זה יוצא דופן לגמרי, אבל יש גם גיורים לא במיליון", אמר הרב, מבלי לפרט את החשדות הידועים לו.

הדברים נאמרו בניסיון להגן על מדיניות הרבנות ומשרד הפנים זה שנתיים, לפיה הוחלט שלא להכיר במרבית הרבנים האורתודוקסים בחו"ל לעניין גיור. המשמעות היא, שרק חלק מהמתגיירים האורתודוקסים בחו"ל זכאים לעלות לישראל לפי חוק השבות. ועדת הקליטה קיימה את הדיון ביוזמת הח"כים יוחנן פלסנר (קדימה) וניצן הורוביץ (מרצ) בעקבות פרסום ב"הארץ" בפברואר שחשף את התופעה המחזקת את כוחה של הרבנות הישראלית ומרחיבה את סמכותה גם מעל קהילות אורתודוקסיות ברחבי הגלובוס.

הרב שלמה עמאר. תצלום: תומר אפלבאום

לפי פסיקת בג"ץ, מרשם האוכלוסין מחויב להכיר כעולים חדשים במי שעברו בחו"ל גיורים רפורמיים או קונסרבטיביים - אבל באופן פרדוקסלי, שיקול הדעת של המערכת נשמר ביחס לגיורים אורתודוקסיים. "הארץ" פרסם את סיפורו של תומס דולהן, חייל קנדי שהתגייר אך לא הוכר בישראל לצורך חוק השבות. משרד הפנים הודיע, כי הרבנות הראשית בישראל אינה מכירה ברב האורתודוקסי שגייר אותו בקנדה, על אף שמדובר בראש קהילה גדולה.

הח"כים הורוביץ ופלסנר מחו על כך שיו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד), בחר לקיים את הדיון בלשכת הרב הראשי, ולא בכנסת. הורוביץ אמר כי אי ההכרה בחלק מהגיורים האורתודוקסיים "דוחפת לזרועות הקונסרבטיבים והרפורמים" את מי שמבקש להתגייר בחו"ל. עו"ד דניאל סלומון, נציג משרד הפנים, לא המציא נתונים על הרבנים בחו"ל המוכרים על ידי המשרד.

הרב עמאר גילה כי צוות משפטנים ונציגים של משרדי הממשלה מגבש בימים אלה מדיניות הנוגעת לגיורים אורתודוקסיים בחו"ל כדי שזו תעמוד במבחן משפטי. במישור המהותי, הוא סבור שאין להכיר בגיורים אלה באופן גורף. הוא סיפר כי החליט בעצה אחת עם ראשי הסתדרות הרבנים באמריקה (RCA), מהגופים האורתודוקסיים המובילים בצפון היבשת, על הקמת מספר בתי דין רבניים בארה"ב וקנדה, שרק גיוריהם יוכרו בישראל.

ההחלטה מותירה בחוץ את מרבית הרבנים האורתודוקסיים בצפון אמריקה, ורבנים אורתודוקסים-מודרניים טוענים כי היא נועדה בעיקר כדי להחליש את כוחם. הרב עמאר אמר כי כל מטרת השינוי הוא "שיהיה מסודר, שיהיו דיינים ראויים לגייר". דנון קיבל את דברי הרב עמאר, וסיכם: "כולנו רוצים לראות עוד ועוד יהודים עולים לארץ, אך איננו מוכנים לקבל גיור באינטרנט או בדואר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ