ועדת הפנים תדון היום בהצעה הממשלתית להגביל את אזורי ההעסקה של עובדים זרים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

שתי הצעות חוק ממשלתיות, הצפויות לפגוע קשות במהגרי עבודה וכן בישראלים המבקשים להסדיר את מעמד קרוביהם, יעלו היום לדיון בוועדת הפנים של הכנסת כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק הראשונה עוסקת בהקמת בית דין עצמאי לזרים וההצעה השנייה בהגבלת אזורי התעסוקה לעובדים זרים בענף הסיעוד.

על אף שמו, בית הדין לא ידון רק בענייני זרים, אלא גם "בענייני הגירה, בענייני כניסה לישראל או יציאה ממנה או בענייני אזרחות". בין היתר יידונו בו עניינים של תושבי ישראל כמו ילדיהם של תושבי קבע במזרח ירושלים.

בית הדין יפעל בכפוף למשרד המשפטים, ודייניו יוכפפו לרשות המבצעת.

חוזי עבודתם של הדיינים יוגבלו לשלוש שנים והרשות תאריכם על פי שיקול דעתה. הדיינים יכריעו בעניינים שיובאו בפניהם ללא דיון פומבי ואף ללא דיון בעל פה כלל, אלא על סמך ראיות וטענות שיוגשו בכתב בלבד. כמו כן, תהיה הרשות פטורה מהצגת מסמכים לבית הדין ותוכל לדרוש קיום דיון במעמד צד אחד.

סוגיה בעייתית נוספת העולה מההצעה נובעת מהעובדה שבית הדין ידון בהחלטות משרד הפנים בענייני הגירה ובמעמד של מי שאינם יהודים. הנושאים הללו אינם מוסדרים כיום בחקיקה, אלא בנהלים פנימיים של משרד הפנים והמשפטים. על ידי הקמת בית הדין, ירוכזו כל הסמכויות בנושא - ביצועיות, חקיקתיות ושיפוטיות - בידי משרד הפנים והמשפטים, שכעת ישפוט עצמו ויקבע אם המדיניות שקבעו חוקית.

"ההצעה, אם תעבור, תפגע אנושות בעקרון הפרדת הרשויות, בפומביות הדיון המשפטי ובכללי הצדק הטבעי, בזכויות היסוד של רבים, ובהם בני זוג של אזרחים ותושבים, ילדים ממזרח ירושלים, מהגרי עבודה, מחוסרי אזרחות ועוד", כתב עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח בנייר עמדה שהעביר הארגון ליושב ראש הוועדה, ח"כ דוד אזולאי. "דמוקרטיה המכבדת את עקרון הפרדת הרשויות ואת זכויות האדם אינה נוהגת כך".

הצעת חוק נוספת עוסקת בשינוי תנאי האשרות הניתנות לעובדים זרים בענף הסיעוד. על פי ההצעה, שהיא תיקון חוק הכניסה לישראל, יוכל שר הפנים לקבוע את מספר המעסיקים שמהגרי עבודה בתחום הסיעוד יהיו רשאים לעבוד בעבורם עד להפיכתם ללא חוקיים וכן ייקבע אזור גיאוגרפי שיגביל את מעברם ממעסיק למעסיק.

ארגוני זכויות האדם מתנגדים נחרצות להצעה וטוענים כי מדובר בסלילת הדרך לעבדות מודרנית. "הצעת החוק בלתי חוקתית ועומדת בניגוד בוטה לפסיקתו של בית המשפט העליון", אומרת עו"ד חני בן ישראל מ"קו לעובד". "אם תתקבל, היא צפויה לפגוע בראש ובראשונה בנשים, אשר פגיעותן כמהגרות עבודה רבה ממילא, באמצעות העמקתה וביצורה של תלותן במעסיקיהן לצורך שימור מעמדן החוקי וסיכול יכולתן להיחלץ ממצבים של העסקה פוגענית.

לקראת אישור

בית דין חדש ידון בענייני הגירה, כניסה לישראל, אזרחות ותושבות קבע

הדיינים יכריעו בתיקים ללא דיון פומבי, אלא רק על סמך טענות וראיות בכתב

אין ביקורת: בית הדין יהיה כפוף לממשלה ולא לרשות המחוקקת והשופטת

חוק נוסף יגביל את מעבר עובדי הסיעוד ממעסיק אחד לאחר ברחבי הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ