המצוד של האוניברסיטה העברית אחר פושעי איינשטיין

במסגרת מרדף אחר מפירי זכויות, תבעה האונ' העברית 20 אלף שקלים מבעל חנות צילום לאחר שחוקר פרטי שיכנע אותו להדפיס חולצות עם דמותו של איינשטיין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בן פרג', בעל חנות צילום בפתח תקווה, הופתע השבוע לגלות כי האוניברסיטה העברית תובעת ממנו 20 אלף שקל בגין הפרת זכויות הקניין הרוחני על דמותו של אלברט איינשטיין. זאת לאחר שלקוח אלמוני ביקש ממנו להדפיס חולצות עם דמותו של הגאון היהודי. בעקבות פניית "הארץ", התנצלה האוניברסיטה והסבירה כי האשמה היא של משרד חקירות ששכרה.

תחילת הפרשה בפברואר השנה, אז נכנס לחנות הצילום של פרג' קונה פוטנציאלי. הוא ביקש להדפיס 40 חולצות עם דמותו של אלברט איינשטיין, והסביר כי הוא מעוניין לחלקן במסיבה בגן ילדים. הוא שאל את פרג' אם יש ברשותו תמונה של אינשטיין, והציע להוריד כזו ממנוע החיפוש גוגל. אחרי חיפוש משותף במחשב החנות נמצאה הדמות, ופרג' התבקש להדפיס אותה על גבי חולצה אחת - כדוגמה שתוצג לגננת.

לאחר מכן עזב הקונה המסתורי עזב את החנות, אך לא לפני שהתמקח על מחיר החולצה ואף תיעד אותה באמצעות מצלמת הטלפון הנייד שברשותו. פרג', שלא הבין את תכלית הצילום, נעתר לבקשה וצולם מאחורי דלפק החנות כשהוא אוחז בחולצה. כל ניסיונותיו לאתר מאוחר יותר את הקונה ולברר מה עלה בגורל ההזמנה, כשלו.

השבוע נחת בחנות הצילום מכתב בדואר רשום ממשרד עורכי הדין "גוטפריד וסרצוג ואלישיב", המייצגים את האוניברסיטה העברית. "מרשתנו הינה בעלת זכויות הקניין הרוחני של פרופ' אלברט איינשטיין, המעניקים לה זכות ייחודית להשתמש בשמו ובדמותו של פרופ' איינשטיין לכל שימוש מסחרי או אחר, בארץ ובעולם", נאמר במכתב. "לאחרונה נדהמו מרשותינו לגלות כי בחנותכם 'עזרא ובן פרג'' הנכם מדפיסים על גבי חולצות ומוצרים נוספים את דמותו של פרופ' אלברט איינשטיין ז"ל. השימוש שעשיתם הינו שימוש פומבי ומסחרי אשר מהווה פגיעה במותג, ופגיעה באופן בוטה בזכויותיהן של מרשותינו על פי דין, תוך עשיית עושר ולא במשפט". פרג' נדרש לשלם כפיצוי 20 אלף שקל וכן 2,000 שקל בעבור הטיפול המשפטי, ולא - האוניברסיטה תפנה לערכאות משפטיות. למכתב צורף התצלום הסלולרי ובו נראה פרג' אוחז בחולצה.

פרג' ההמום סיפר אתמול ל"הארץ" כי נפגע מהצורה המעליבה בה, לטענתו, בחרה האוניברסיטה לגייס כספים. לדבריו מדובר היה בניסיון מכוון להכשילו ולשדלו לעבירה. "זה ממש תרמית כדי לסחוט כספים. הפילו אותי בפח", אמר. "זה בפירוש לגרום למישהו לעבור על החוק כדי להרוויח מזה".

בעקבות פניית "הארץ" לדוברות האוניברסיטה העברית, מיהר להתקשר לפרג' אחד ממנהלי החברות הפועלות בנושא בשם האוניברסיטה והתנצל בפניו. לדברי פרג', נאמר לו כי משרד חקירות שנשכר לסייע בפיקוח על השמירה על זכויות היוצרים הוא שפעל בדרך פסולה, גם במקרים נוספים, וכי אין כוונה לדרוש מפרג' פיצוי.

מדוברות האוניברסיטה העברית נמסר אתמול בתגובה כי היא אכן בעלת הזכויות על השימוש בדמותו של איינשטיין ושכרה את שירותיה של חברה לטיפול מסחרי בנושא. "במקרה הנידון, היות והגיעו מספר תלונות על ניסיונות לשידול לכאורה, ולמרות שמשרד החקירות טען שאין בכך אמת, הוחלט שלא לנקוט צעדים כלשהם נגד המפרים במקרה זה", נמסר.

עוד נמסר כי "האוניברסיטה אינה מתירה בשום אופן שימוש בטכניקות של הכשלה מכוונת של סוחרים על מנת לגרום להפרות מכוונות. האוניברסיטה הבהירה הן לחברה המסחרית והן לחברת החקירות שאם יש אמת בטענות שהועלו היא רואה זאת בחומרה רבה ולא תסבול התנהלות מסוג זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ